Bankuchenas

Kovas 10, 2015 m Desertai, Tortai,
Komentarai (9)

 

roadshowhaberleri.com

 

Mano tetos, Julė ir Vita, ir mano močiutė Ona šakočius (mūsų kraštuose dar vadinamus bankuchenais) kepdavo pagal užsakymus, vestuvėms, jubiliejams, krikštynoms ar šiaip baliams. Dažniausiai kepdavo dviejų dydžių, iš 50 arba iš 100 kiaušinių. Sviestas ir cukrus buvo sudedami į pusvonės dydžio emaliuotą dubenį ir mediniu šaukštu išsukami iki purumo. Į sviestą po vieną keliaudavo tryniai, 50 arba 100 trynių, paskui būdavo sijojami miltai, įlašinami keli lašai migdolų arba citrinų esencijos. Galiausiai buvo plakami baltymai, mažu rankiniu mikseriu, ilgai ir kantriai, iki standžių blizgančių putų. Plakti baltymai per kelis etapus keliaudavo į tešlą, viską labai atsargiai maišant, kad tešla išliktų lengva ir puri.

Šakočiai būdavo kepami pirtyje, specialiai tam įrengtoje vietoje, kur prie malkomis kūrenamos ugnies buvo įtaisyti metaliniai laikikliai šakočių volams. Įranga buvo tokio lygio, kad ten be vargo buvo galima iškepti visą jautį.

Volus reikėjo pamažu sukti, tai į vieną, tai į kitą pusę. Volai kaito nuo šone kūrenamos ugnies. Ant įkaitusių volų iš plataus kiaurasamčio buvo lašinama tešla. Ugnis kaitino tešlą, ji iškart pūtėsi į dailius ragelius ir kepė. Ragelių paviršius staigiai ruduodavo, todėl kepant reikėjo nenuleisti akių nuo šakočio, kad nesudeginti. Dar reikėjo pastoviai reguliuoti ugnies stiprumą: pastumdyti malkas ir žarijas, įmesti porą naujų pagaliukų arba ištraukti rūkstantį nuodėgulį.

Visam kepimo paradui diriguodavo tetos, o aš ir mano pusseserė Birutė būdavom pagalbininkės: padėdavom sukti sviestą arba plakti baltymus, kai tetoms pailsdavo rankos, mes pasikeisdamos sukdavom volą ir šiaip dalyvaudavom. Keturių – penkių žmonių komandai šakočio kepimas buvo visos dienos darbas, bet to darbo rezultatas buvo stulbinantis kepinys. Mano tetų kepti šakočiai man buvo patys gražiausi ir kokybiškiausi šakočiai kuriuos aš kada nors esu mačiusi ar ragavusi. Jų rageliai būdavo ilgi ir ploni. Šakotis atrodydavo tarsi smulkus ažūras, lengvas ir permatomas. Prapjovus kepinys irgi atrodydavo tobulai: išraityti tamsesnių ir šviesensių sluoksnelių ruožai atrodė tarsi raštas. Kuo kantriau ir lėčiau šakotis būdavo kepamas, tuo dailesni ir įmantresni būdavo tie suoksnelių raštai.

Iškeptus šakočius tetos nešdavo ant aukšto, juos uždengavo po aukštu kubilu ir palikdavo kelioms dienoms (o kartais savaitėms), kad subręstų. Kuo ilgiau jie taip sausai ir vėsiai bręsdavo, tuo jie būdavo skanesni. Tų naminių šakočių, iškeptų iš kaimiškų kiaušinių ir iš šviežiai sumušto sviesto, skonis būdavo be priekaištų. Vienu žodžiu, Marcinkevičių šakočiai buvo visos giminės pasididžiavimas, ir aš baisiai didžiuojuosi tuo, kad daugybę kartų galėjau pati dalyvauti ir netgi prisidėti prie jų kepimo.

Šitas pyragas (nuotrauka dešinėje), kaip matyti, nei iš tolo neprimena tų pirtyje iškeptų bokštinių šakočių. Tik pavadinimas tas pats. Daugiau nieko. Bet šventės proga man norėjosi iškepti kažką iš praeities, kad tuo pačiu galėčiau kažką papasakoti vaikams, kurie turi labai menką supratimą apie Lietuvą ir apie mano gyvenimą iki atvažiavimo į JAV. Todėl aš iškepiau šitą kuklutį baumkuchen’ą ir ta proga jiems papasakojau kelias istorijas apie šakočių kepimą ir apie tą tolimą šalį, kuri lygiai prieš 25 metus eilinį kartą tapo nepriklausoma ir laisva. Tikėkimės kad šį kartą jau visam laikui.

Su Nepriklausomybės Atkūrimo švente, brangieji!

Aušra

 

valstietis.balsas.lt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Baumkuchen

Recepto šaltinis: The Kiwi Cook

 

Pyragas:

6 kiaušiniai

Žiupsnelis druskos

120 g cukraus

150 g marcipaninės masės

200 g sviesto, kambario temperatūros

100 g cukraus pudros

100 g miltų

 

Glajus:

100 g abrikosų džemo

30 ml (2 šaukštai) apelsinų likerio

200 g tamsaus šokolado, sukapoto

15 ml (1 šaukštas) kokosų aliejaus

 

Pyragas:

Apvalią 23 cm skersmens (arba panašaus dydžio stačiakampę) kepimo formą patepti aliejumi, ištiesti sviestiniu popieriumi. Popierių tai pat patepti aliejumi.

Kiaušinių baltymus atskirti nuo trynių.

Baltymus išplakti kol pradės išlaikyti formą. Nenustojant plakti pamažu berti cukrų ir plakti kol baltymai taps standūs ir blizgantys.

Kitame dubenyje išsukti marcipaninę masę, sviestą ir cukraus pudrą. Po vieną dėti kiaušinių trynius, kaskart gerai išsukant. Sudėti išplaktus baltymus. Tiesiai ant baltymų persijoti miltus. Tešlą atsargiai išmaišyti kol nebeliks sausų miltų ruožų.

Orkaitės groteles padėti ant vidurinės orkaitės lentynos. Orkaitę nustatyti and “Broil” režimo.

Į paruoštą kepimo formą ipilti maždaug ½ stiklinės tešlos ir išlyginti į vientisą ploną sluoksnį. Pašauti į orkaitę ir kepti maždaug 4 minutes, kol tešla sukeps, o viršus taps spdriai rudos spalvos. Traukti iš orkaitės. Palaukti 1 minutę, kas šiek tiek atvėstų. Ant apkepusio sluoksnio dėti maždaug 1/3 stiklinės tešlos, vėl išlyginti į vientisą sluoksnį ir kepti maždaug 4 minutes, kol viršus paruduos. Taip sluoksniuoti kol bus iškepta visa tešla.

Iškepus paskutinį sluoksnį, orkaitę išjungti. Pyragą palikti karštoje orkaitėje dar 10 minučių, kad pabaigtų kepti. Traukti iš orkaitės. Dėti ant grotelių ir palikti, kad pilnai atvėstų. Atvėsusį pyragą išimti iš formos, nulupti sviestinį popierių, aštriu peiliu apipijaustyti nelygius kraštus.

 

Glajus:

Mažame dubenėlyje sumaišyti džemą ir likerį. Džemu aptepti pyrago viršų.

Karščiui atspariame dubenėlyje ištirpinti šokoladą ir kokosų aliejų (virš garų arba mikrobangėje). Išmaišyti kol masė taps vientisa. Šokoladinę masę pilti ant džemu patepto pyrago, padengiant visą pyrago viršų ir kraštus. Pyrago viršų užbarstyti skaldytais migdolais. Pyragą dėti į šaldytuvą, kad glajus sukietėtų. Pyragą geriausiai tiekti kitą dieną. Laikyti kamabrio sandariai uždarytame inde arba įsukti į maistinę plėvelę ir užšaldyti šaldiklyje.

 

 

Baumkuchen

(Tree Cake)

Recipe source: The Kiwi Cook

 

Cake:

6 eggs

Pinch of salt

½ cup plus 2 tablespoons (120 g) sugar

2/3 cup (150 g) marzipan or almond paste

1 cup minus 2 tablespoons (200 g) butter, at room temperature

¾ cup (100 g) powdered sugar

2/3 cup (100 g) flour

 

Glaze:

1/3 cup (100 g) apricot jam

2 tablespoons (30 ml) orange liqueur

1 cup (200 g) dark chocolate, chopped

1 tablespoon (15 ml) coconut oil

 

Cake:

Grease cake pan (9” round spring form pan or 8-9” square) with oil, line with parchment paper, grease the paper.

Separate egg whites from yolks.

Beat egg whites with salt until nearly stiff, gradually add sugar and beat until stiff and glossy.

Beat almond paste, butter and powdered sugar until soft and creamy. Add egg yolks one at a time and beat well between each addition. Add stiff egg whites. Sift flour directly onto the top of egg whites and gently fold it into the batter until no dry streaks of flour remain.

Place the oven rack on the middle shelf of the oven. Set oven to “Broil” setting.

Smear about ½ cup or so of the batter on the bottom of the prepared cake pan and broil for about 4 minutes in the oven, until the layer is cooked through and the top is deep golden brown. Take the pan out of the oven, leave it for about a minute and smear about 1/3 cup of batter carefully over the first layer. Bake for another 4 minutes or until cooked and brown. Repeat until all batter is used.

After all batter has been used, turn off the oven and leave the cake in the oven for another 10 minutes to cook through. Remove from the oven. Let cool completely on a wire rack. Remove cooled cake from the pan, remove the parchment and trim the edges.

 

Glaze:

In a small bowl mix jam and orange liqueur. Spread jam on top of the cake in a thin layer.

In a heat proof bowl melt chocolate and coconut oil, in a microwave or over the pot with boiling water. Pour chocolate over the cake to cover completely. Decorate with sliced almonds. Refrigerate until glaze hardens. Cake is best when served the next day. Can be stored at room temperature in an airtight container for up to a week, or wrapped in plastic wrap and frozen for up to two months.

 Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:
JurgitaRugpjūtis 6 2016, 01:17 PM sveiki Aušra, va stoviu susiplakus baltymus ir masę...žiūriu orkaitę ant broil reik nustatyt..bet tai kiek laipsnių turi būti orkaitė įkaitus? nes neparašyta...
AusraRugpjūtis 7 2016, 01:17 PM Jurgita, mano orkaiteje "broil" turi tik dvi temperaturas: "LOW BROIL" ir "HIGH BROIL"; as visada naudoju High Broil; jeigu pas Jus yra skirtingos broil temperaturos, tai pabandykit nustatyti ant maksimumo; jeigu pyragas ims degti arba per greitai keps, tai tada pamazinkit temperatura;

JurgitaRugpjūtis 11 2016, 07:36 AM Oj žinokit su nuotykiais gavosi...kadangi laikas spaudė, ėjau į Jūsų nurodytą pradinį recepto šaltinį..tada bėgau skaityti orkaitės instrukcijos. radau ta broil! stačiau ant maximumo...po 4 minučių žiūriu, dega mano kepimo popierius :)) greit traukiau lauk... nesuprantu kodėl!!! popierių perku gerą..gal bėda kad palieku kylančius kraštus ir niekada nekarpau jo...tiesiog idedu ir tiek..bet žodžiu..išėmiau popierių..ištepiau formą vėl aliejumi ir tiesiog tuos sluoksnius kepiau formoje be popieriaus...aišku paskui reikėjo pasistengti išimant..bet galutinis rezultatas tikrai gavosi labai labai geras!!!ir skanus!!!o ir atrodo puikiai!!!

AusraRugpjūtis 11 2016, 10:29 AM Jurgita, na su tuo popieriumi tai tikra komedija; gerai, kad viskas nesibaige gaisru; malonu, kad pyragas patiko; ir, kaip visada - aciu, kad bandot receptus ir nepatingit pakomentuoti;

Atsakyti į komentarą

AidaKovas 19 2015, 09:42 AM Aušra, o ką reiškia tas "Broil" režimas? jis būtinas? ar paprastoje orkaitėje galima bandyti kepti?
AusraKovas 19 2015, 10:24 AM Aida, "Broil" rezimas reiskia, kad ijungiamas virsutinis kaitinimo elementas, kuris yra daug galingesnis us apatini ir kepiniai labai staigiai apskrunda (panasus efektas kaip kepant kepsnineje arba virs zariju, tik kaitinama is virsaus, o ne is apacios); as maniau, kad visos orkaites turi ta virsutini kaitinimo elementa; bent jau mano visos iki siol turetos orkaites (net ir tos kur pries 20 su virs metu) turejo toki rezima; paprastoje orkaiteje irgi galima iskepti, tik temperatura reikia uzkelti iki maksimumo ir pyraga kepti ant virsutines orkaites lentynos, kad apacia nesudegtu, kol visi sluoksneliai is virsaus paruduos;

AidaKovas 19 2015, 11:10 AM Dėkui, Aušra, supratau. Yra orkaitėje viršutinis kaitinimo elementas, bet kažkaip pirmą kartą išgirdau proceso pavadinimą. Na, gyveni ir mokaisi :)

Atsakyti į komentarą

ViktorijaKovas 12 2015, 12:35 AM Miela Aušra, jusu bloga atradau pries pora dienu ir mane, kaip yras sako, kazkas apsedo - laisva minute skaitau, kaip romana nuo pat pradziu (jau atejau iki 2013 metu archyvo) ir negaliu atsiplesti. Kadangi auginu kudiki, tai laiko gaminti nelabai lieka, aisku, gal galeciau gaminti vietoj skaitymo, bet kaip sakiau, negaliu atsitraukti. Receptu daug pasizymejau, tai pabaigus skaityma, bandysiu ir gaminti. Aciu, kad rasote!
AusraKovas 12 2015, 12:25 PM Viktorija, didelis aciu uz toki silta komentara; man labai smagu, kad blogas idomus ir kad viska sitaip uoliai skaitot; tie skaitytojai, kurie tik paskaito teksta, man nei kiek ne maziau brangus uz tuos, kurie iskart puola bandyti receptu; juk jeigu nebutu kas skaito tu mano parasymu, tai kam tada isvis rasyti??! aciu, kad skaitot, ir kad nepatingejot bruksteleti kelis siltus zodzius; be galo malonu;

ViktorijaKovas 12 2015, 09:37 PM Zinokit, spejau ir pyraga iskepti, ta visai paprasta, bet labai neprasta obuoliu su romu. Dar karta aciu!

Atsakyti į komentarą

JūratėKovas 11 2015, 04:06 PM Aušra, nuostabūs jūsų prisiminimai. Net kvapą gniaužia, kaip jūs meistriškai prikeliate prieš tiek metų vykusius įvykius, ir tai, kaip mokate susieti su dabartimi ir pabaigti taip, kad nieko nei pridėsi, nei atimsi. Super! Buvo graži diena ir vakaras su šiuo įrašu - taip pat. Dėkui, kad dalijatės. Su Nepriklausomybe jus!
AusraKovas 11 2015, 04:27 PM Jurate, tai Jums dekui - uz toki grazu komentara, ir kad paskaitot; taip gera ant dusios pasidaro paskaicius tokis siltus atiliepimus;

Atsakyti į komentarą

Edita GutKovas 11 2015, 02:49 PM Ausra, tai reiskia, kad jus dabar sedite prie "kompo", kad taip greitai man atrasete.Bet as dabar nebesiplesiu, parasysiu jums veliau. Labai,labai jumis zaviuosi!!!
AusraKovas 11 2015, 03:06 PM Edita, komentarai nuejo be problemu; taip kad dabar galesit rasyti dazniau; aciu uz visus komplimentus ir uz siltus zodzius; man labai smagu, kad blogas patinka ir kad noriai ji paskaitote; tokie atsiliepimai man yra didziausias stimulas toliau rasyti;

Atsakyti į komentarą

Edita GutKovas 11 2015, 02:43 PM Tai va, ziuriu, kad viskas gavosi, mano komentaras pas jus nuejo, tai tada rasau toliau.Atleiskite,kad nera "varneliu",nes ne tokia klaviatura. Apie jus suzinojau gal pries kokius du metus, atrodo, kad buvote pamineta Beatos Nicholson bloge, tada jus ir susiradau.Ir tada prasidejo...!!! Perskaiciau jusu bloga nuo pat pradziu!!! Tiesiog nemoku jums pasakyti, kaip jus mane uzkabinote!!!Labai dziaugiuosi, kad yra tokiu zmoniu, kaip jus!!!
Atsakyti į komentarą

Edita GutKovas 11 2015, 02:20 PM Miela Ausra as jau labai seniai stebiu jusu bloga,bet vis nedrystu parasyti, nes nelabai moku naudatis kompiuteriu,kas labai nemalonu prisipazinti.
AusraKovas 11 2015, 02:37 PM Edita, tai nieko baisaus; as irgi nelabai moku ir per daug del to nesigrauziu; ka reikes ismoksiu su laiku, o ko neismoksiu, vadinasi nereikia; aciu, kad parasete ir uz tai, kad paskaitote;

Atsakyti į komentarą

JoanaKovas 10 2015, 06:36 PM Žaviuosi Jūsų sugebėjimu taip valdyti tekstą, net sunku patikėti, kad esat mokslininkė, o ne rašytoja :) (Bet mano pažįstami mokslininkai yra literatūriškai "sausi”). Aš irgi labai tikiuosi, kad ši nepriklausomybė ilgam !
AusraKovas 11 2015, 12:53 AM Joana, aciu uz komplimenta; labai malonu; o del profesijos - tai viena kitam netrukdo; ir bunant mokslininke man tenka gana nemazai rasyti; tik ne lietuviskai; o sitas blogas man yra gera proga pralavinti gimtosios kalbos igudzius; kad neduokdie nesiatrofuotu (juokauju!)

Atsakyti į komentarą

dangeKovas 10 2015, 04:10 PM Puikus tekstas :)
AusraKovas 10 2015, 04:26 PM Dange, aciu! visada labai malonu!

Atsakyti į komentarąmy facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (12)
antiena (1)
apelsinai (37)
arbata (21)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (52)
avokadai (9)
baklažanai (7)
bananai (31)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (57)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (12)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (78)
karamelė (30)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (47)
kiauliena (37)
kiaušiniai (41)
knygos (45)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (53)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (51)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (49)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (40)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (70)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (29)
paukštiena (44)
persikai (15)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (47)
pupelės (16)
pyragai (200)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (28)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (27)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (101)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (160)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (100)
uogienė (19)
uogos (117)
Užgavėnės (15)
vaisiai (134)
Valentino diena (21)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (32)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (25)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)