Buckle

Gegužė 13, 2016 m Desertai, Ledai, Vaisiai,
Komentarai (4)

 

 

Šis pyragas angliškai vadinasi buckle. Minkštas drėgnas keksas, į kurį įmaišoma daug vaisių (šiuo atveju keptų rabarbarų, bet gali būti bet kokios uogos, obuoliai, kriaušės, slyvos, persikai, abrikosai, t.t.); ant viršaus užbarstomi saldūs sviestiniai trupiniai, kartais su avižiniais dribsniais, kartais su riešutais, arba ir su tuo, ir su tuo, viskas pašaunama į orkaitę ir kepama. Kekso tešla kepdama išsipučia, gražiai apgaubia vaisius, tas procesas vaizdžiai pavadinatas buckling, o pats pyragas - buckle.

Koks būtų lietuviškas buckle vertimas, aš nežinau. Gal kokia “sagtelė”, arba “buklis”, arba “baklis”, arba gal “baklė”, arba koks nors lėkštas “pyragas su vaisiais ir trupiniais”, iš tos pačios serijos, kaip crème brûlée lietuvių kultūros išminčiai sugeba išversti į “grietinėlės desertas su deginto cukraus plutele”. Dar gerai, kad buckle pavadinime nėra W raidės.

Jeigu būtų mano valia, aš neversčiau nei buckle, nei crème brûlée, nei cobbler, crumble, crisp, brownie, blondie, espresso, gelato, gorgonzola, mozzarella, rugelach, etc. etc. etc. Ir aš rašyčiau juos taip, kaip priklauso, nedarkydama žodžių, prie jų prilipinant sulietuvintas galūnes, arba kaitaliojant priebalses ir balses. Deja, lietuvių kalbos kontroliavime aš neturiu jokių galių, ir mano šiti išvedžiojimai dėl pavadinimų vertimų yra tik šauksmas tyruose. Kaip Jurgita iš Duonos ir Žaidimų man vieną kartą be ceremonijų ėmė ir pasakė: “Jūs neturite tam jokių įgaliojimų”. Tikra tiesa – jokių įgaliojimų kalbos reglamentavimui aš neturiu, išskyrus tai, kad aš ta kalba kasdien kalbu ir rašau, štai jau keturiasdešimt su viršum metų. Kadangi neturiu įgaliojimų, tai aš jokiu būdu Jums neliepiu šitą pyragą vadinti buckle. Vadinkite taip, kaip Jums patinka (arba kaip liepia VLKK). Aš vadinsiu buckle, rizikuodama būti apšaukta nutautėjusia berašte ir analfabete; beje, nebe pirmą kartą.

Šito buckle receptą aš nusižiūrėjau iš jau anksčiau paminėtos Sean Brock knygos Heritage. Tai jau koks ketvirtas ar penktas iš tos knygos mano išbandytas receptas. Tiksliau tariant du receptai: šis buckle su rabarbarais, ir dar prie jo tiekiami pasukų ledai su aguonomis. Abu receptai yra super. Tiesą pasakius, nieko kito iš tos knygos aš ir nesitikėjau.

Pyragas gausis minkštas, drėgnas, nei kiek ne per saldus, netgi gana rūgštokas nuo visų tų sukrautų rabarbarų. Jį lengvai galima sumaišyti greitam desertui, arba netgi pusryčiams, nes šitas buckle, ypač dar šiltas ir garuojantis, ką tik ištrauktas iš orkaitės, pusryčiams baisiai gerai tiks. O ledai irgi fantastiškai geri, ir skoniu, ir tekstūra. Dėl skonio - jie irgi bus rūgštoki, nes vietoje pieno pilamos pasukos, ir dar išspaudžiamos vienos pilnos citrinos sultys. Bet ta rūgštelė man asmeniškai yra labai maloni. Kaip skanus citrininis kefyras. Vietoje pasukų galite drąsiai pilti kefyrą arba kokį sutirštintą jogurtą; aš Jums garantuoju, kad bus nei kiek ne prasčiau, nei su pasukomis. Dar į ledų mišinį dedama želatino. Matyt būtent dėl to želatino ledai gaunasi labai švelnūs, lengvi, tokie oriniai. Ir kreminiai. Kaip koks prašmatnus gelato. O kad būtų traškiau, dar negailint įmaišoma aguonų. Trumpai tariant, štai Jums du labai nešpietni saldūs receptai: pyrago, ir ledų. Jeigu nutarsite pagaminti, būtinai man papasakokit, ar patiko.

Gero visiems savaitgalio.

Aušra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pyragas su rabarbarais

Buckle

Recepto šaltinis: Sean Brock | Heritage

 

Trupiniai:

55 g sviesto, šalto, susmulkinto

¼ stiklinės* rudojo cukraus

¼ stiklinės avižinių dribsnių

½ stiklinės pekaninių karijų, sukapotų

¼ stiklinė miltų

¼ šaukštelio druskos

*1 stiklinė = 236 ml

Visus ingredientus sudėti į dubenį, pertrinti pirštais arba šakute, kol sviestas tolygiai pasiskirstys. Dėti į šaldytuvą kol prireiks.

 

Keksas:

125 g sviesto, kambario temperatūros

3 stiklinės rabarbarų, susmulkintų 1 cm ilgio gabalėliais

1 stiklinė cukraus

2 stiklinės miltų

2 šaukšteliai kepimo miltelių

¼ šaukštelio druskos

½ stiklinės pieno

1 šaukštelis vanilės esencijos

1 kiaušinis

Orkaitę įkaitinti iki 175oC. 23 cm skersmens apvalią formą su nusiimančiais kraštais papurkšti aliejumi; popieriniu rankšluostėliu nusausinti aliejaus perteklių.

Didelėje keptuvėje ant vidutinio stiprumo ugnies ištirpinti 1 šaukštą sviesto. Suberti rabarbarų gabalėlius ir kepti, dažnai pamaišant, kol suminkštės, maždaug 3 minutes. Suberti ¼ stiklinės cukraus ir gerai išmaišyti. Nukelti nuo ugnies. Palikti, kad atvėstų.

Į dubenį arba ant sviestinio popieriaus lakšto kartu persijoti miltus, kepimo miltelius ir druską.

Matavimui skirtame ąsotėlyje arba mažame dubenėlyje išplakti pieną, kiaušinį ir vanilę.

Elektriniu plakikliu išsukti likusį svistą ir cukrų. Dalimis berti miltų mišinį, pakaitomis su pieno-kiaušinio mišiniu, pradedant ir baigiant miltų mišiniu. Įmaišyti atvėsusius rabarbarus. Tešlą supilti į paruoštą formą. Ant viršaus užbarstyti paruoštus trupinius. Pašauti į įkaitintą orkaitę. Kepti maždaug 30-40 minučių, kol viršus paruduos, o į pyrago vidurį įsmeigtas medinis dantų krapštukas liks sausas. Traukti iš orkaitės, palaukti, kad šiek tiek atvėstų. Tiekti šiltą su pasukų ledais su aguonomis.

 

 

Pasukų ledai su aguonomis

Recepto šaltinis: Sean Brock | Heritage

 

1 stiklinė* riebios grietinėlės

½ stiklinės cukraus

4 kiaušinių tryniai

1 stiklinė pasukų

7 g želatino

1/3 stiklinės aguonų

1 citrinos sultys

Vidutinio dydžio puode pakaitinti giretinėlę kol pradės kilti garai. Nukelti nuo ugnies.

Vidutinio dydžio dubenyje šluotele išplakti kiaušinių trynius ir cukrų kol masė pabals ir sutirštės. Nenustojant plakti, į trynių masę pamažu plona srovele supilti karštą grietinėlę. Mišinį perpilti atgal į puodą ir kaitinti ant silpnos ugnies, pastoviai maišant, maždaug 3-4 minutes. Nukelti nuo ugnies.

Mažame dubenėlyje išmaišyti želatiną ir ¼ stiklinės pasukų, palikti 5 minutėms, kad išbrinktų. Išbrinkusį želatiną sudėti į puodą su karštu giretinėlės-tynių mišiniu ir plakti, kol želatinas pilnai ištirps. Supilti likusias pasukas, citrinos sultis, suberti aguonas ir gerai išmaišyti. Puodą uždengti ir dėti į šaldytuvą, kad mišinys gerai atšaltų, mažiausiai 3 valandoms, arba pernakt.

Atšalusį mišinį išsukti ledų gaminimo mašinoje, perdėti į sandariai užsidarantį indą, uždengti ir dėti į šaldiklį, kad ledai gerai sustingtų.

 

 

Rhubarb Buckle

Recipe source: Sean Brock | Heritage

 

Topping:

4 tablespoons butter, cold, cut into chunks

¼ cup brown sugar

¼ cup rolled oats

½ cup chopped pecans

¼ cup flour

¼ teaspoon salt

Place all ingredients into medium bowl. Work mixture with your fingers or with fork until butter is evenly incorporated. Refrigerate until needed.

 

Cake:

9 tablespoons butter, at room temperature

3 cups ¼-inch-thick rhubarb slices

1 cup sugar

2 cups flour

2 teaspoons baking powder

¼ teaspoon salt

½ cup milk

1 teaspoon vanilla extract

1 egg

Preheat oven to 350oF. Spray 9” round springform pan with cooking spray. Wipe our excess oil with paper towel.

Melt 1 tablespoon of butter in a large skillet set on medium heat. Add rhubarb and cook, stirring frequently, until tender, about 5 minutes. Add ¼ cup of sugar and stir to dissolve. Remove from heat and allow to cool completely.

Sift together flour, baking powder and salt into a small bowl or onto a sheet of parchment. .

In a measuring cup whisk together milk, vanilla and egg.

In a bowl of stand mixer cream remaining 8 tablespoons of butter and ¾ cup of sugar until creamy, about 3 minutes. Gradually add dry ingredients, alternating with milk-egg mixture, starting and finishing with dry ingredients. Fold in rhubarb. Pour batter into prepared pan.

Sprinkle with cold topping. Place into preheated oven. Bake for 30-40 minutes, until top is golden brown and the toothpick inserted in the center of the cake comes out clean. Remove from oven. Let cool slightly. Serve warm with buttermilk poppy seed ice cream.

 

 

Buttermilk Poppy Seed Ice Cream

Recipe source: Sean Brock | Heritage

 

1 cup heavy cream

½ cup sugar

4 egg yolks

1 cup buttermilk

2 teaspoons (¼ oz.) unflavored gelatin

1/3 cup poppy seeds

Juice of 1 lemon

Heat cream in a medium saucepan until steamy and hot, but not boiling. Remove from heat.

In a medium bowl whisk egg yolks and sugar until mixture is pale and thick. Slowly add hot cream in a thin stream into yolk mixture, while whisking constantly.

Place saucepan with yolk cream mixture onto low heat and cook, whisking constantly, until mixture begins to thicken and coats the back of the spoon. Remove from heat.

In a small bowl whisk gelatin and about ¼ cup buttermilk. Wait 5 minutes. Add gelatin mixture to saucepan with hot cream-yolk mixture and whisk until all gelatin dissolves. Add remaining buttermilk, lemon juice and poppy seeds. Mix well. Cover and refrigerate at least 3 hours or overnight.

Freeze chilled ice cream mixture in an ice cream maker. Transfer to an airtight container. Cover and freeze until firm.

 

 Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:
IngridaLiepa 2 2016, 06:56 AM Puikus buckle,su ką tik nuskintais juodais serbentai.Trupiniai tiesa netobuli išėjo,nes neturėjau tinkamų riešutų,bet skonis 10balų.Jau ir apkalbėtąjį"šeivamedžių"tortą suvalgėm,su naminėm braškėm,iš daržo,labai geras biskvitas,skoniai dera.Beje iš ko tas likeris St.B..,dėjau uogų balzamo.Dabar skinsiu vyšnias šaldymui,kad turėčiau "juodąjam miškui".Dėkinga jums,kad dalinatės patirtimi,tiesiog vis norisi bandyti kitus jūsų aprašytuosius.Sėkmės jums,ir mums
AusraLiepa 2 2016, 01:25 PM Ingrida, tai Jums aciu, uz tai, kad skaitot, bandot receptus, ir uz visa pozityva; man labai smagu girdeti, kad pyragai patiko; o St.B. ar kartais ne St.G.=St. Germain = seivamedziu uogu likeris?? sekmes Jums kepat ir gaminant

Atsakyti į komentarą

IngridaBirželis 30 2016, 04:14 AM Ausra,as taip pat pries pavadinimu vertima,bet sitokios sudeties ir gamybos kepini,tikrai zinote kaip vadindavo..musu metu lietuves:)Juk "BOBA"-(sviestinis kepinys formoje,su vaisiais,ilgai kepamas,gerai laikosi)bent aukstaitijoje tai tikrai.Kepsiu savaitgaly,tik ne su rabarbarais,butinai parasysiu kaip seksis.
AusraBirželis 30 2016, 10:32 AM Ingrida, aukstaitiska boba yra daug standesne ir sunkesne; buckle tesla gaunasi tokia orine ir lengvute, kaip koks sviestinis biscuit; jeigu bandysite recepta, man labai rupes suzinoti, ar patiko;

Atsakyti į komentarą

RasaGegužė 14 2016, 01:44 AM Sveiki,o gal yra budas pasigaminti siuos ledus ir be ledu masinos?
AusraGegužė 14 2016, 04:27 PM Rasa, gal ir yra tas budas be masinos, bet as pati jo nebandziau, todel vel eilini karta as rekomenduoju isigyti ledu gaminimo masina; nereikia jokios labai mandros; paprastutes ir pigios puikiai veikia; manoji kainavo $35, ir ja jau naudoju 7 metai be jokiu strigimu; ledu masinos nera brangios, jos neuzima daug vietos spinteleje, o kai turesite masina, tai as garantuoju, kad surasite jai mase panaudojimu, ir tikrai dziaugsites ja turedama; as tiesiog negaliu sugalvoti priezasties, kodel negaletumete /nenoretumete isigyti ta masina;

ArvenaGegužė 14 2016, 04:54 PM Rasa, ledus įmanoma pagaminti ir be ledų gaminimo mašinos. Tik jei norite tekstūros be ledo kristalų, reikia maždaug kas pusvalandį šąlančią masę permaišyti (kol visai sustingsta). Šiaip nieko sunkaus, bet tam reikia paskirti gerą pusdienį.

AusraGegužė 15 2016, 05:31 PM aciu, Arvena; as vistiek agituoju uz masina ;)

ArvenaGegužė 15 2016, 08:27 PM :D Aušra, aš jau irgi turiu ledų gaminimo mašiną, tik kol kas jos dar neišbandžiau. Bet ir be jos iki šiol pavykdavo pasigaminti visai neblogų ledų (žiūrėsiu, kokie išeis gaminant su ja). Tiesiog norėjau, kad skaitytoja neprarastų motyvacijos, net jei tokio dalyko kaip ledų gaminimo mašina dar neturi. Nes šitų ledų receptas tikrai intriguojantis.

RasaGegužė 16 2016, 01:40 AM Aciu,merginos. Jau supratau, kad pirkiniu sarasa papildysiu.

Atsakyti į komentarą

IndrėGegužė 13 2016, 04:58 PM Dėl kalbos pritariu - juk tiramisu dažniausiai ir lieka tiramisu, kodėl tada tar tar vadint kapotiniu??? Tikrai nei šis, nei tas.. O pyragas ir ledai atrodo puikūs, aš teikiu pirmenybę rūgštiems desertams. Atgaivina skonių receptorius. Bus išbandyta!
AusraGegužė 14 2016, 04:21 PM Indre, dekui uz pritarima; as irgi taip sakau: jeigu tartare vadinam kapotiniu, tai tada kuciukus priklauso vadinti Christmas Eve cereal;

Atsakyti į komentarąmy facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (12)
antiena (1)
apelsinai (37)
arbata (22)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (53)
avokadai (9)
baklažanai (7)
bananai (31)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (58)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (12)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (78)
karamelė (30)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (47)
kiauliena (37)
kiaušiniai (41)
knygos (45)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (54)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (51)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (50)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (40)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (70)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (29)
paukštiena (45)
persikai (15)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (47)
pupelės (16)
pyragai (200)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (28)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (27)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (101)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (160)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (100)
uogienė (19)
uogos (119)
Užgavėnės (15)
vaisiai (134)
Valentino diena (21)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (32)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (25)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)