Medaus pyragas tėčiui bitininkui

Birželis 12, 2012 m Desertai,
Komentarai (5)

 

 

 

Mano tėtis yra bitininkas. Jis taip pat yra inžinierius, mechanikas, elektrikas, mokytojas,  užkietėjęs ūkinikas,  arklininkas, miškininkas, aludaris ir dar šimto amatų meistras. Bet artimiausias tėčio širdžiai amatas ir jo bene didžiausias pasididžiavimas yra bitininkystė. 

Kaime mūsų šeimos miegamajame ant aukšto ir šalia kambarėlio esančiose palėpėse buvo visada laikomi bitininkystės rakandai. Visi paloviai, stalas, pastalė ir visos tuščios erdvės dažniausiai būdavo nukrautos korių rėmais, vaško ruošiniais, dūminėmis, avilių dangčiais, indeliais su bičių duona, dėžėmis su visokiaisiais įrankiais ir kitu turtu, o palubėse kabodavo džiovinamų tabako lapų girliandos (tabako lapų dūmai neva tai apsaugo bites nuo parazitinių erkių). Už kambarėlio durų stovėjo didžiulis medsukis, į kurį tilpdavo keturi dideli koriai. Aš, tamsoje lipdama laiptais ant aukšto, visada ištiesdavau ranką, kad apgraibomis surasčiau medsukį ir tokiu būdu neatsitrenkčiau į jį kakta. 

Bites tėtis vežiodavo po laukus, kuriuose žydėdavo tik vienos rūšies žiedais, todėl jo medus būdavo ne bet koks, bet aiškiai surūšiuotas:  ankstyvasis obelų žiedų, baltųjų dobiliukų, rapsų, grikių, liepžiedžių, arba tiesiog lauko gėlių. Medaus tėtis prisukdavo (ir dar tebeprisuka) kalnus. Jį sukdavo į emaliuotus 12 L talpos kibirus, paskui dalį išfasuodavo į pardavimui skirtus indelius, o kitą dalį palikdavo tiesiog kibiruose, kuriuose medus susicukruodavo ir sukietėdavo; iš tų kibirų medų kabliuodavome žiemą. O vasarą ant stalo visada stovėjo litrinis stiklainis šviežio medaus; ir trilitris šalto pieno. Medų mes valgydavom su šviežiais agurkais, baltu varškės sūriu, juoda namine duona arba tiesog šaukšteliu iš lėkštelės, ir užsigerdavom pienu. 

Artėjančios tėvo dienos proga noriu padėkoti savo tėčiui už tai, kad visos mano vaikystės vasaros kvepėjo koriais, aviliais ir medumi. Bičių dūzgimo prisotintas sodas, dūminės kvapas, tylus bitininkystės ritualas, ir šiltos vasaros naktys, kai, įsėdę į vežimą,  iki aušros  po laukus vežiodavom avilius su miegančiomis bitėmis, ir stiklainis šviežio medaus ant valgomojo stalo – tai yra patys saldžiausi mano laimingiausių gyvenimo dienų prisiminimai. 

Aušra

 

 

 

 

 

Šokoladinis medaus pyragas

Pagal Nigella Lawson receptą

Šį pyragą kepiau pirmą kartą, todėl ne viskas klojosi taip, kaip norėjosi: padariau keletą liapsusų, bet finale vistiek viskas baigėsi gerai, ir pyragas buvo tiesiog puikus. 

Pamokos ateičiai ir patarimai iš asmeninės patirties: 

1)      Iškepusį  pyragą atvėsinkite kepimo formoje; nesistenkite jo apversti, lupti nuo dugno popierių ar dar kitaip manipuliuoti; neatvėsęs pyragas yra labai purus ir lūžta nuo menkiausio prisilietimo. Aš neiškentus bandžiau viską kuo greičiau nuveikti, todėl pusė mano pyrago gėdingai prilipo prie lėkštės (čia kai aš jį bandžiau apversti), ir ten pasiliko;

2)      Pyragas bus aukštas, todėl patarčiau jį kepti aukštoje torto formoje išsiimančiu dugnu. Nors atrodo, kad tešlos yra visai nedaug, pyragas iškils daugiau nei dvigubai ir iš žemesnės formos jis gali “išlipti”.

3)      Jeigu viskas neišeis super idealiai, ir jeigu kažkas suluš arba prilips (mano atveju atsitiko ir pirma, ir antra), pyragas vistiek bus labai skanus; išvaizda čia tikrai yra antraeilis dalykas.

 

Biskvitui:

115 g tamsaus šokolado, susmulkinto

1 1/3 stiklinės* rudojo cukraus

225 g sviesto, kambario temperatūros

1/2 stiklinės medaus

2 kiaušiniai

1 1/2 stiklinės miltų

1 šaukštelis valgomosios sodos

1 šaukštas kakavos miltelių

1 stiklinė verdančio vandens

Medaus glajui:

1/4 stiklinės vandens

1/2 stiklinės medaus

170 g tamsaus šokolado, susmulkinto

1/2 stiklinės + 2 šaukštai cukraus pudros

Bitėms:

marcipaninės masės

Skaldytų migdolų

*1stiklinė = 236 ml

Visus ingredientus iš anksto išimkite iš šaldytuvo, kad jie visi būtų kambario temperatūros.

 

Biskvitas: orkaitę įkaitinkite iki 175oC. Aukštą apvalią 23 cm skersmens kepimo formą išsiimančiu dugnu ištepkite sviestu, į dugną įklokite iš sviestinio popieriaus iškirptą skritulį, popierių patepkite sviestu.

Ištirpinkite šokoladą (mikrobanginėje krosnelėje arba ant garų).

Persijokite miltus.

Atskirai persijokite kakavos miltelius.

Elektriniu mikseriu iki purumo išsukite sivestą ir cukrų. Supilkite medų.

Į masę įmuškite 1 kiaušinį ir įberkite 1 šaukštą miltų. Išmaišykite. Įmuškite kitą kiaušinį ir įdėkite dar vieną šaukštą miltų. Išmaišykite. Suplikite ištirpintą šokoladą, likusius miltus, sodą, persijotus kakavos miltelius. Viską atsargiai išmaišykite, kad neliktų sausų miltų. Suplikite verdantį vandenį. Gerai viską išplakite.Tešlą supilkite į paruoštą kepimo formą. Formą dėkite ant žemos kepimo skardos. Kepkite maždaug 1 valandą, kol dantų krapštukas, įkištas į pyrago centrą, liks sausas. Iškeptą pyragą traukite iš orkaitės. Atvėsinkite kepimo formoje. Atvėsusį pyragą apverskite, nuo dugno nulupkite popierių ir vėl atverskite ant lėkštės arba padėklo. Po pyragu pakiškite plačias sviestinio popieriaus juostas, kad neišsiteptų lėkštė, kai pyragą apliesite glajumi.

Glajus: vidutinio dydžio puodelyje užvirinkite vandenį ir medų. Nukelkite nuo ugnies. Į karštą skystį suberkite smulkintą šokoladą. Palikite kelioms minutėms, kad šokoladas aptirptų. Gerai išmaišykite. Tiesiai į puodą su šokolado mase persijokite cukraus pudrą. Vėl gerai išmaišykite. Šiltu glajumi apliekite pyragą. Palikite, kad sustingų. Ištraukite po pyragu pakištas popieriaus juostas. Dekoruokite marcipaninėmis bitėmis. Pyragą tiekite kambario temperatūros.

Bitės: iš marcipaninės masės nulipdykite nedidukus ovalinėsformos “kūnelius” ir apvalias “galvytes”. Mediniu dantų krapštuku įspaukite juosteles ir akis; dantų krapštuką padažykite į glajų ir juo užpildykite įdubimus. Į šonus įspauskite migdolus – “sparnelius”.  

 

Chocolate Honey Cake

Recipe from Nigella Lawson

Cake:

4 ounces dark chocolate, chopped

1 1/3 cups brown sugar

8 ounces (2 sticks) butter

1/2 cup honey

2 eggs

1 1/2 cups flour

1 teaspoon baking soda

1 tablespoon cocoa

1 cup boiling water

Glaze:

1/4 cup water

1/2 cup honey

6 ounces dark chocolate, chopped

1/2 cup plus 2 tablespoons powdered sugar

Bees:

Marzipan

Sliced almonds

Before you start take all ingredients out of the refrigerator so that all can come to room temperature. 

Preheat the oven to 350oF.  Butter 9-inch springform cake pan. Line the bottom with parchment round. Butter the parchment. 

Cake:  melt the chocolate either in the microwave or suspended over a pan of simmering water. 

Sift the flour. 

In a separate bowl sift cocoa powder.

Using electric mixer, beat together the sugar and soft butter until airy and creamy, and then add honey. 

Add 1 of the eggs, beating it in with a tablespoon of the flour, and then the other egg with another tablespoon of flour. Fold in the melted chocolate, and then the rest of the flour and baking soda. Add the cocoa. Mix gently until now dry flour remains. Beat in the boiling water. Mix everything well to make a smooth batter and pour into the prepared tin. 

Cook for about 1 hour, or until the toothpick inserted in the center of the cake comes out clean.

Remove cake form the oven. Let the cake cool completely in the cake pan. Open the cake pan, Invert the cake onto dry surface, remove the parchment from the bottom, invert the cake again, onto a plate or a platter. Place wide strips of parchment under the edges of the cake, to protect the plate from the glaze drippings. 

Glaze: bring the water and honey to a boil, turn off the heat and add chopped chocolate. Leave it for a few minutes, then whisk together. Sift in powdered sugar and whisk again until smooth. Pour the glaze over the cold honey cake; Decorate with marzipan bees.serve cake at room temperature. 

Bees: shape marzipan into cylindrical bodies; attach round heads. Using a wooden toothpick make indentations for stripes and for eyes. Using toothpick, fill the indentations with glaze. Push in almond wings.

 Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:
JurgitaRugsėjis 6 2016, 03:38 PM Sveiki Aušra! Vakar kepiau šį skanėstą!! viskas gavosi puikiai! laikiausi visų Jūsų rekomendaciju, tad niekas nesulūžo neprilipo ir pan! Kadangi labai mėgstu šokoladą, tai mano skoniui buvo idealus pyragas! tik kažkodėl glaistas gavosi labai skystas ir kadangi toks skystas tai užteko supilti tik pusę..o kitos pusės taip ir nepanaudojau..bet jokia čia bėda, esmė, kad buvo labai jau skanus!!!
AusraRugsėjis 6 2016, 04:04 PM Jurgita, as ne nebeprisimenu, kaip man su tuo glaistu buvo; itariu, kad irgi buvo skystas, nes is nuotrauku matyti, kad labai lygiai ir graziai uzsipyle; gerai prisimenu tik tai, kad buvo labai skanus ir demasio vertas pyragiukas; aciu, kad isbandet recepta;

Atsakyti į komentarą

VaidaRugsėjis 1 2014, 06:22 AM Kepiau šį pyragą, tik be bičių, bendradarbiams rugsėjo pirmos proga. Laikiausi visų nurodymų ir perspėjimų ir gavosi puikus kepinys. Tiek komplimentų seniai bebuvau girdėjusi :) Labai ačiū už receptą.
Atsakyti į komentarą

VaidaRugsėjis 1 2014, 06:22 AM Kepiau šį pyragą, tik be bičių, bendradarbiams rugsėjo pirmos proga. Laikiausi visų nurodymų ir perspėjimų ir gavosi puikus kepinys. Tiek komplimentų seniai bebuvau girdėjusi :) Labai ačiū už receptą.
AusraRugsėjis 1 2014, 10:48 AM Vaida, valio! labai smagu, kad pavyko ir patiko; kita karta galesit pabandyti ir su bitem, bus dar idomiau;

Atsakyti į komentarą

AusraBalandis 4 2014, 12:42 PM Vaida, prasau, near uz ka! man labia smagu, kd patiko;
Atsakyti į komentarą

VaidaBalandis 4 2014, 12:38 PM Ryzausi isbandyti si gundanti pyraga, ir nenusivyliau - puikus skonis, tikras sokoladinis pyragas! Galvojau nedaryti glaisto, bet vis tik padariau, ir buvau maloniai nustebinta - viskas puikiai dera, nesunku pagaminti. Aciu!
Atsakyti į komentarąmy facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (12)
antiena (1)
apelsinai (37)
arbata (22)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (53)
avokadai (9)
baklažanai (7)
bananai (31)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (58)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (12)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (78)
karamelė (30)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (47)
kiauliena (37)
kiaušiniai (41)
knygos (45)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (54)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (51)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (50)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (40)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (70)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (29)
paukštiena (45)
persikai (15)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (47)
pupelės (16)
pyragai (200)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (28)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (27)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (101)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (160)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (100)
uogienė (19)
uogos (119)
Užgavėnės (15)
vaisiai (134)
Valentino diena (21)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (32)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (25)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)