Obuolių pyragas su karamele

Lapkritis 06, 2015 m Desertai, Vaisiai,
Komentarai (3)

 

 

Prieš porą savaičių, prieš pat Halloween’ą, mano kaimynė Yvonne mane pasikvietė į savo sodą obuoliauti. Jos kieme auga trys senos obelys, ir šiemet jos kaip niekad gausiai užderėjo obuolių. Kaimynė nebežinojo, ką iš tų visų obuolių daryti; iš pradžių ji kepė pyragus, spaudė sultis, virė džemus, bet obuoliai vis krito ir krito, ir jiems galo nesimate. Kai toks obuolių kiekis jai pasirodė neįveikiamas, Yvonne ėmė visiems į kairę ir į dešinę skelbti, kad žmonės eitų rinkti tuos obuolius, nes antraip jie visi nueis niekais. Taigi, tą sekmadienį ir aš nuėjau pas ją pasiobuoliauti.

Yvonne obuoliai buvo trijų skirtingų rūšių. Vieni kietesni, labiau tinkantys pyragams ir kitokiems kepiniams. Kiti minkštesni ir saldesni, pats tas virti visokioms obuolienėms ir košėms. O treti buvo visiškai mažiukai ir susisukę, bet baisiai skanūs, plona odele, tiesiog idealūs šiaip valgymui. Obuolių išvaizda buvo tokia, sakyčiau, neprekinė – visi skirtingų dydžių ir formų, vieni susisukę ir taškuoti, kiti šiek tiek apsidaužę arba pragraužti kirminų. Bet visų skonis buvo labai geras, toks natūralus ir obuolinis; visų trijų rūšių obuoliai buvo labai sultingi, kvapnūs, tai kas, kad nelabai gražūs. Aš prisirinkau tris dideles dėžes, visų trijų rūšių. Man išeidinėjant Yvonne man dar atnešė labai dailių moliūgų iš savo daržo, Halloween’ui. Parėjusi namo aš pirmiausia ant laiptų sutupdžiau moliūgus, o obuolius sudėjau į verandą, kur šalčiausia. Pasui išėjau į kiemą grėblioti lapų; kol grėbliojau mąsčiau, ką čia tokio skanaus iš tų prisirinktų obuolių iškepus.

Esant dideliam obuolių kiekiui visada geriausia yra kepti pyragą su obuolių įdaru, nes tokiam pyragui sunaudojama daugiausia obuolių. Receptą išsirinkau iš Four & Twenty Blackbirds knygos: obuolių pyragą su karamele. Užmaišiau tešlą, įmečiau ją į šaldytuvą, kad atšaltų. Kol tešla šalo, aš pagaminau šeimai vakarienę. Paskui staigiai išviriau puodelį karamelės, pripjausčiau pilną dubenį obuolių, iškočiojau tešlą, sumaišiau įdarą, ant įdaro supyliau visą šviežiai išvirtą karamelę, ant viršaus supyniau tinklelį ir pašoviau viską į orkaitę.

Tuo metu šeima ėmė rinktis vakarienei. Mano sutuoktinis tą vakarą kažko buvo itin prastos nuotaikos, susiraukęs ir nervingas; man pasidejavo, kad baisiai pavargęs, o kai užklausiau, ką tokio veikė, kad taip pavargo, tai pasakė, kad jis veikė “all kinds of crap”. Detalių neatskelidė. Jam matyt pasitaikė viena iš tų dienų, kai jautiesi visiškai nusikalęs, bet nieko doro nenuveikęs. Man  tokių dienų irgi pasitaiko. Bet tą sekmadienį aš jaučiausi daug nuveikusi, gerai pasidarbavusi, ir net ne itin pavargusi. Jokio nuovargio neliko nei padujų, kai aš iš orkaitės ištraukiau tobulai atrodantį garuojantį pyragą. Namai kvpepėjo keptais obuoliais, cinamonu ir karamele. Nuo to kvapo man užėjo labai lyriška nuotaika, ir aš tada pagalvojau, kad tikra tiesa, kaip rašė Bill Buford, maisto gaminimas, o yač pyragų kepimas yra bene vienintelė veikla mūsų gyvenime, suteikianti bene lengviausiai pasiekiamą malonumą.

Visiems linkiu gero savaitgalio.

Aušra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obuolių pyragas su sūria karamele

Recepto šaltinis: Emily Elsen & Melissa Elsen | The Four & Twenty Blackbirds Pie Book

 

Padas:

350 g miltų

1 šaukštas cukraus

½ šaukštelio druskos

225 g šalto sviesto, supjaustyto kubeliais

Pieno, aptepimui

Demerara cukraus, pabarstymui

 

Virtuviniame kombaine sumaišyti miltus, cukrų ir druską. Suberti sviestą ir sukti kol masė taps panaši į rupius trupinius. Po vieną šaukštą pilti vandenį ir vis trumpai pasukti, kol pradės formuotis tešla. Mišinį išversti ant sauso paviršiaus, iškloto maistine plėvele. Mišinį padalinti į dvi lygias dalis; kiekvieną dalį suspausti į skritulį, įsukti į maistinę plėvelę ir dėti į šaldytuvą, mažiausiai vienai valandai, arba pernakt.

23 cm skersmens apvalią pyrago formą ištepti sviestu.

Iš šaldytuvo ištraukti vieną tešlos skritulį; jį iškočioti tarp dviejų plėvelės arba sviestinio popieriaus lakštų į 3–4 mm storio skritulį. Tešlos skirtulį netempiant įtiesti į paruoštą formą. Formą su pado tešla dėti į šaldytuvą kol prireiks.

Iškočioti antrą tešlos skritulį, jį supjaustyti 2-2,5 cm pločio juostelėmis. Juosteles tiesti ant plačios skardos ir dėti į šaldytuvą, kol prireiks.

 

Įdaras:

1 stiklinė* + 2 šaukštai cukraus

¼ stiklinės vandens

115 g sviesto

½ stiklinės riebios grietinėlės

1 citrina

1,2 kg kietų obuolių

2-3 šlakeliai Angostura biterio

1/3 stiklinės rudojo cukraus

¼ šaukštelio malto cinamono

Žiupsnelis tarkuoto muškato

Žiupsnelis maltų juodųjų pipirų

Žiupsnelis druskos

2 šaukštai miltų

¼ šaukštelio rupios jūros druskos, plius daugiau, pabarstymui

 

*1 stiklinė = 236 ml

 

Mažame puodelyje, ant viryklės arba mikrobangėje, pakaitinti grietinėlę, kol pradės kilti garai. Padėti į šalį kol prireiks.

Į vidutinio dydžio puodelį suberti 1 stiklinę cukraus, supilti vandenį ir virti ant vidutinio stiprumo ugnies, retkarčiais pamaišant, kol cukrus ištirps. Sudėti sviestą ir toliau kaitinti kol užvirs. Virti nemaišant kol mišinys įgaus sodrią auksinę spalvą. Nukelti nuo ugnies. Energingai maišant, plona srovele supilti karštą grietinėlę ir gerai išmaišyti, kol masė taps vientisa. Padėti į šalį kol prireiks.

Į didoką dubenį, išspausti citrinos sultis, išgriebti sėklas. Obuolius nulupti, išpjauti sėklalizdžius, supjaustyti plonomis riekelėmis. Obuolių riekeles suberti į dubenį su citrinos sultimis ir gerai išmaišyti. Ant obuolių suberti likusius 2 šaukštus cukraus, rudąjį cukrų, cinamoną, muškatą, miltus, įberti druskos, pipirų, apšlakstyti Angosturos biteriu. Išmaišyti, kad visi prieskoniai tolygiai pasiskirstytų. Iš šaldytuvo išimti pyrago formą su tešla. Supilti obuolių įdarą. Ant įdaro supilti maždaug ½ - ¾ stiklinės karamelės, užbarstyti jūros druskos.

Iš šaldytuvo ištraukti skardą su tešlos juostelėmis. Iš juostelių ant įdaro supinti retą tinklelį. Dekoratyviai užspaudyti pyrago kraštus. Užbaigtą pyragą dėti 10-15 minučių į šaldiklį, kol įkais orkaitė.

Ant žemiausios orkaitės lentynos dėti plačią kepimo skardą. Orkaitę įkaitinti iki 205oC.

Iš šaldiklio ištraukti pyragą, viršų aptepti pienu, užbarstyti demerara cukrumi ir pašauti į įkaitintą orkaitę, ant apaptinės lentynos padėtos skardos. Kepti 25 minutes arba tol, kol pyrago kraštai ir viršus vietomis pradės ruduoti. Orkaitės temperatūrą suamžinti iki 190oC ir toliau kepti dar 30-35 minutes, kol pyragas įgaus sodrią auksinę spalvą. Iškepusį pyragą traukti iš orkaitės, dėti ant grotelių ir palikti, kol pilnai atvės. Tiekti vos vos šiltą arba kambario tmepratūros.

 

 

 

Salted Caramel Apple Pie

Recipe source: Emily Elsen & Melissa Elsen | The Four & Twenty Blackbirds Pie Book

 

Crust:

350 g flour

1 tablespoon sugar

½ teaspoon salt

225 g cold butter, diced

100 – 120 ml iced water

Milk, for brushing

Demerara sugar, for finishing

In a food processor pulse together flour, salt and sugar until incorporated. Add butter, and pulse until mixture resembles coarse crumbs. Add iced water, one tablespoon at a time, and pulse until the dough just comes together. Turn out the dough mixture onto a clean work surface lined with plastic wrap. Divide dough in half and shape each half into a flattened disk. Wrap in plastic, and refrigerate for at least one hour or overnight.

Butter a 9-inch pie plate or tart pan. Take one half of the chilled dough and roll it out between two large pieces of plastic wrap into a 1/8-inch thick round. Line the pan with the rolled dough. Do not stretch the dough. Refrigerate until needed.

Roll another half of chilled dough between two large pieces of plastic wrap into 1/8-inch thick rectangle; cut into 1-inch-wide strips. Place strips onto baking sheet. Refrigerate until needed.

 

Filling:

1 cup plus 2 tablespoons sugar

¼ cup water

¼ pound (1 stick) butter

½ cup heavy cream

1 lemon

2 ½ pounds firm apples

2-3 dashes Angostura bitters

1/3 cup brown sugar

¼ teaspoon ground cinnamon

Pinch grated nutmeg

1-2 grinds fresh black pepper

Pinch salt

2 tablespoons flour

¼ teaspoon flake sea salt, plus more for finishing

 

Heat cream in a microwave or in a small saucepan over medium heat until hot and steamy. Set aside.

Whisk together 1 cup of sugar and water in a medium saucepan, and cook over medium heat until sugar is just dissolved. Add butter and bring to a slow boil. Continue cooking over medium heat until mixture turns a deep golden brown. Remove from heat. Slowly add hot cream, in a thin stream, while stirring constantly. When all cream has been added, mix well until mixture is smooth and uniform. Set aside until needed.

Juice one lemon into a large mixing bowl, removing any seeds. Core, peel, and thinly slice apples. Place apple slices in a bowl with lemon juice and mix until apples are well coated with lemon juice. Add 2 tablespoons of sugar, brown sugar, Angostura bitters, cinnamon, nutmeg, salt, pepper and flour. Gently turn the apples until spices are uniformly distributed. Transfer the filing into prepared pie shell, mounding apples slightly higher in the center. Pour a generous ½ - ¾ cup of caramel sauce evenly over apples. Sprinkle with ¼ teaspoon of the flake sea salt.

Remove chilled dough strips from refrigerator. Arrange the dough strips in a lattice on top of the filling; crimp the edges. Place finished pie in the freezer for 10-15 minutes, while preheating the oven.

Position two oven racks in the bottom and center positions, place a baking sheet on the bottom rack, and preheat the oven to 400oF. Remove pie from the freezer, brush the top crust with milk, sprinkle with demerara sugar and place onto the baking sheet on the bottom rack of preheated oven. Bake for 25 minutes, or until the pastry is set and beginning to brown. Lower oven temperature to 375oF, move the pie to the center oven rack, and continue to bake until the pastry is a deep golden brown and the juices are bubbling, 30-35 minutes longer. Remove from the oven, place onto a cooling rack and allow to cool completely. Serve slightly warm or at room temperature.

 

 Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:
RitaLapkritis 9 2015, 08:05 AM Ačiū už puikų obuolių pyrago receptą. Vakar jį kepiau, ir jis dingo labai greitai. Nėra taip sudėtinga paruošiamas, kaip skamba aprašyme :). O karamelė buvo puiki. Priminė vaikystės irisų skonį.
AusraLapkritis 9 2015, 10:53 AM Rita, tai Jums aciu, kad isbandet recepta; tikra tiesa - sitas pyragas nera nieko sudetingo; smagu, kad patiko;

Atsakyti į komentarą

ViktorijaLapkritis 9 2015, 03:39 AM Vakar vėlai iškepiau ir palikau atvėsti, šįryt pusryčiams prapjoviau - nerealus! Ir karamelė pavyko labai lengvai, nors anksčiau esu dariusi pagal kažkokį kitokį receptą, tai nepavyko, cukrus kažkaip susigumuliavo. O čia viskas super. Net tešlos tinklelis pavyko, che che :) ačiū
AusraLapkritis 9 2015, 10:51 AM Viktorija, na tai labai smagu, kad patiko; tai Jums aciu, kad isbandet recepta, ir kad nepatingejot pagirti; labai malonu!

Atsakyti į komentarą

RamuneLapkritis 7 2015, 08:29 AM Žiauriai norėčiau tokio tipo pyrago. Čia ir dabar:) bet kaip pasiryžti??? Nors iš aprašymo skamba tik viens, du ir baigta, mano nuojauta sako, kad man čia pusė dienos darbo:) vienok, nuotraukos tokios viliojančios, jog per dieną užsuku pora kartų pasigrožėti ir kaupiuosi, kaupiuosi... ačiū, kad dalinatės
AusraLapkritis 7 2015, 11:53 AM Ramune, tai Jums dekui, kad uzsukat; o del pyrago - tai puse dienos darbo siaip tai labai jau blogai; istaikykit kokia salta lietinga diena, kai kieme buti nesinori, ir pirmyn! pamatytsit - toks darbelis bus grynas malonumas;

Atsakyti į komentarąmy facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (12)
antiena (1)
apelsinai (37)
arbata (22)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (53)
avokadai (9)
baklažanai (7)
bananai (31)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (58)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (12)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (78)
karamelė (30)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (47)
kiauliena (37)
kiaušiniai (41)
knygos (45)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (54)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (51)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (50)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (40)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (70)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (29)
paukštiena (45)
persikai (15)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (47)
pupelės (16)
pyragai (200)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (28)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (27)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (101)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (160)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (100)
uogienė (19)
uogos (119)
Užgavėnės (15)
vaisiai (134)
Valentino diena (21)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (32)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (25)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)