Christmas, Carols, Hanukkah & Latkes

Gruodis 07, 2018 m Daržovės,
Komentarai (4)

 

 

Praėjusį savaitgalį mano gera draugė Beth nutarė švęsti Hanuką. Aš ir Julius buvom pakviesti į šventimą. Beth tėvai yra žydų kilmės, bet jos šeima religinių tradicijų nesilaikė, todėl Hanukas buvo visiškai nauja ir man, ir jai, ir visiems dalyvavusiems.

Šventimas buvo numatytas sekmadienį, pirmąjį Hanuko vakarą. Beth namai buvo jaukiai kalėdiškai padekoruoti: eglutė, prakartėlė, Advento kalendorius ant sienos. Virtuvėje ant stalo stovėjo Menora su žvakelėmis, paruošta iškilmingam uždegimui.

Vakarienei buvo planuojama kepti bulvines latkes, tradicinį Hanuko patiekalą. Vaikai buvo pristatyti tarkuoti bulves, aš pasisiūliau užsiimti kepimu. Pritarkavom ir prikepėm nemenką kalnelį latkių, jas visi be jokių ceremonijų ir formalumų graibė tiesiog iš keptuvės, dėjosi į lėkštes ir čia pat virtuvėje lapnojo, su grietine arba su obuoliene, vieni pritūpę ant aukštų virtuvinių taburečių, o kit tiesiog stačiomis. Po to Beth iš savo telefono mums paskaitė apie Hanuko istoriją, visą ilgą ir detalų išaiškinimą apie šventimo tradicijas, ritualo prasmę ir t.t. Pasiklausę tos paskaitos, mes uždegėm Menorą. Beth pasakė labai jautrią prakalbą, net truputėlį susigraudino. Po kalbos vaikai iškart užpūtė žvakutes, ir visi kuo skubiausiai puolėm rengtis, nes reikėjo važiuoti į tradicinį Kalėdinių giesmių giedojimą su Cornell universiteto choru.

Kalėdinių giesmių giedojimas vyko Cornell bažnyčioje. Aš ir Beth tame renginyje dalyvaujam kasmet, jau N metų. Ir visus vaikus ten tempiamės. Toks nepaprastas, iškilmingas, dvasingas momentas, su giesmėmis, vargonais, žvakelių šviesoje, su papuošta eglute ant Altoriaus.

Šiemet choras vieną giesmę giedojo lietuviškai. Buvo taip gera – ne tas žodis.

Besėdėdama bažnyčioje aš pamąsčiau apie mūsų vakarą, į šiek tiek paskubomis suplaktas Hanuko apeigas, Advento giesmes, Kalėdas. Nors ir skubotai, nors ir pirmas kartas, bet finale viskas kažkaip puikiai susiderino ir visai netgi tiko. Aš prisiminiau tuos seniai užmirštus nutikimus, kai viena mūsų mokyklos mamytė prieš vienas Kalėdas viešai išplatino aršų atsišaukimą, kuriame grąsino neleisti savo vaiko į mokyklą, nes tas vieną gražią dieną iš mokyklos parvilko popieriaus lapą su nupiešta Kalėdų eglute. Paskui prisiminiau tuos tamsius metus, kai Itakos centre buvo nutarta nestatyti Kalėdinės eglutės, kad neįžeisti kitatikių. Paskui dar prisiminiau tuos komiškai graudžius komentarus savo blogo puslapiuose, kai skaitytojos piktinosi Halloween’o šventimu, nes toks šventimas būtų ne kas kita o žiauri šventvagystė ir išpuosėlėtų Lietuviškų tautinių tradicijų įžeidimas.

Tai va, brangieji, ta pačia proga aš noriu Jus visus nuraminti ir pranešti, kad tą patį vakarą atšventusi Hanuką, prie papuoštos Kalėdinės eglutės, po to bažnyčioje atklausiusi skaitinių iš Šventojo rašto, sugiedojusi Kalėdines giesmes, lietuviškai ir angliškai, aš jaučiausi puikiai, neįžeidusi ir nepaniekinusi niekieno tradicijų ar kultūros; ir Perkūnas manęs netrenkė. Aš praleidau puikų, dvasingą vakarą su man artimais žmonėm. Buvo tiesiog nepaprastai nuostabu.

Ačiū, kad paskaitėte.

Aušra

 

 

 

 

 

 

* * *

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bulviniai blynai

Recepto šaltinis: my name is yeh

 

Blynai:

1 kg krakmolingų bulvių, neluptų, kruopščiai nušveistų

2 vidutiniai svogūnai

4 skiltelės česnako

1 šaukštelis druskos

4 kiaušiniai

2 šaukštai citrinų sulčių

pipirų

2/3 stiklinės (40 g) džiūvėsėlių

Svogūnų laiškų, susmulkintų

Bekvapio aliejaus, kepimui

Rupia tarka arba virtuviniu kombainu sutarkuoti bulves, svogūnus ir česnako skilteles. Mišinį sukrėstį į tiklini kiaurasamtį ir palikti 30-45 minutes, kad nuvarvėtų. Mišinį stipriai paspausti rankomis, kad išspausti kuo daugiau likusio skysčio, perdėti į dubenį. Supilti citrinų sultis, sudėti kiaušinius, suberti svogūnų laiškus, džiūvėsėlius, patikrinti, ar netrūksta durskos, įberti pipirų ir viską gerai išmaišyti.

Didelėje keptuvėje ant vidutinio stiprumo ugnies pakaitinti aliejų. Ledams skirtu kaušeliu formuoti apvalius blynelius, juos apkepti keptuvėje, kol gražai paruduos iš abiejų pusių. Iškeptus blynus dėti ant grotelių, kad nuvarvėtų aliejus. Tiekti šiltus, su svogūniniu grietinės pagardu.

 

Grietinės pagardas:

2 šaukštai bekvapio aliejaus

1 vidutinis svogūnas, smulkiai supjaustytas

½ šaukštelio druskos

½ šaukštelio cukraus

2 skiltelės česnako, smulkiai sukapotos

1 stiklinė (240 g) grietinės

½ šaukštelio svogūnų miltelių

pipirų

Svogūnų laiškų, susmulkintų

Didokoje keptuvėje pakaitinti aliejų, suberti svogūnus, druską, cukrų, kepti ant vidutinio stiprumo ugnies kol pagels ir lengvai apskrus, 10-15 minučių. Suberti česnaką ir pakepti dar porą minučių. Nukelti nuo ugnies, palikti, kad atvėstų. Į vidutinio dydžio dubenėlį sudėti grietinę, atvėsusius keptus svogūnus, įberti druskos, pipirų, svogūnų miltelių, gerai išmaišyti, užbarstyti svogūnų laiškų. Tiekti tuojau pat, su bulviniais blynais.

 

 

Potato Latkes

Recipe source: my name is yeh

 

Latkes:

2 ½ lbs russet potatoes, not peeled, scrubbed

2 medium onions

4 cloves garlic

1 teaspoon salt

4 eggs

2 tablespoos lemon juice

black pepper

2/3 cup (40 g) panko breadcrumbs

4 stalks scallions, chopped

Flavorless oil, for frying

In a food processor or in a bowl using boxed grater, shred unpeeled potatoes, onions and garlic. Add mixture to mesh strainer, sprinkle with salt and let drain for 30-45 minutes. Sqweeze as much liquid as possible by pressing with hands or with spatula. Transfer mixture to a mixing bowl, add lemon juice, eggs, panco, scallions, salt, pepper, mix well.

Heat oil in a large skillet set over medium heat. Use icecream scoop to shape potato mixture into patties. Fry until golden on both sides. Transfer to wire rack or a tray. Serve warm, with onion sour cream.

 

Onion sour cream:

2 tablespoons flavorless oil

1 medium onion, finely chopped

½ teaspoon salt

½ teaspoon sugar

2 cloves garlic, minced

1 cup (240 g) sour cream

½ teaspoon onion powder

black pepper

scallions, for topping

Heat oil in a large skillet set over medium, add onion, salt, and sugar. Cook, stirring occasionally, until golden brown and caramelized, about 10-15 minutes. Add garlic and cook for 2 more minutes. Let cool. To bowl with sour cream add cooled onion mixture, onion powder, ground pepper, and more salt, if needed. Mix well. Sprinkle with scallions. Serve with potaot latkes.

 

 Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:
RitaGruodis 10 2018, 12:08 PM Nieko nera graziau uz tolerantiska zmogu! Teisingas irasas!
AusraGruodis 11 2018, 12:07 PM Aciu, Rita!

Atsakyti į komentarą

EgleGruodis 8 2018, 12:46 PM Įdomu,pabandysim, beje bulviniams blynams labai tinka įpjaustyti kelis lapelius baziliko. Dekui už idėjas
AusraGruodis 9 2018, 12:29 AM Egle, ir Jums aciu uz liuks ideja; baziliko I bulvinius blynus niekada nedejau, bet neabejoju, kad bus labai skanu; butinai isbandysiu;

Atsakyti į komentarą

RedaGruodis 8 2018, 08:52 AM Miela Aušra, dėkoju už puikų ir pamokantį pasakojimą, o taip pat ir už receptą. Norėčiau pasiteirauti, ar nepajuoduoja bulvių, svogūnų ir česnako tarkių mišinys, paliktas nuvarvėti 30-45 min.? Ačiū. p.s. Beje, ar grįžo į Itakos centrą Kalėdų eglutė?
AusraGruodis 9 2018, 12:27 AM Reda, tai Jums aciu, kad paskatet; ir uz pakomentavima dekui; del bulviu pajuodavimo - man nepajuodavo, bet gali buti, kad tai priklauso nuo bulviu; o dle eglutes Itakos centre - siemet centre dar nebuvau; gal ir yra eglute; nors nesu del to tikra;

Atsakyti į komentarą

DanuteGruodis 8 2018, 12:38 AM Aušra, kaip visada įdomu skaityti.. Dar klausimas dėl "latkes" - koks skirtumas nuo mūsų bulvinių blynų- tarkuojama su bulvine ar burokine tarka? Ar pagal receptą turi būti tarkuojama su lupynom? Ką tas duoda, naują poskonį? Masė atrodo gaunasi žymiai tirštesnė negu kepant lietuviškus bulvinius blynus, nes nuvarvinat gerokai. Reiks pabandyt..
AusraGruodis 8 2018, 12:58 AM Danute, esminio skirtumo nera: latkes tik kita bulviniu blynu variacija; tarkuojama per burokine tarka; as tarkavau per tokia su smulkesnem skylutem; latkes gaunasi traskesnes nei musu lietuviski bulviniai blynai; nes nusunkiamas skystis; o lupynos priduoda "bulviskesni" skoni; bet bulves galima ir lupti, jeigu norit; as siulau pabandyti ir taip, ir kitaip, ir paziiuresit, kuris variantas labiau patiks; dekui, kad paskaitet;

Atsakyti į komentarąmy facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (15)
agurkai (14)
alus (4)
alyvuogės (4)
ananasai (8)
antiena (1)
apelsinai (36)
arbata (20)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (51)
avokadai (9)
baklažanai (7)
bananai (28)
bandelės (42)
blynai (39)
braškės (49)
Brie (2)
burokėliai (17)
bulvės (46)
citrinos (56)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (8)
dešrelės (9)
duona (53)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (5)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (21)
imbieras (26)
jautiena (39)
jogurtas (9)
Joninės (7)
jūros gėrybės (44)
Kalėdos (74)
karamelė (30)
kava (10)
keksai (42)
keksiukai (46)
kiauliena (36)
kiaušiniai (40)
knygos (42)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (7)
kriaušės (17)
kukurūzai (14)
ledai (51)
levandos (5)
Liepos 4-oji (11)
majonezas (8)
makaronai (49)
mangai (6)
maskarponė (28)
medus (29)
mėlynės (43)
mėtos (26)
moliūgai (52)
mocarela (17)
morkos (38)
Motinos diena (8)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (67)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (28)
paukštiena (43)
persikai (15)
pica (10)
pienas (2)
pomidorai (47)
pupelės (16)
pyragai (190)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (26)
razinos (7)
ridikėliai (6)
riešutai (145)
rikota (37)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (21)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (99)
slyvos (12)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (37)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (154)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (95)
uogienė (16)
uogos (111)
Užgavėnės (14)
vaisiai (130)
Valentino diena (18)
varškė (10)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (29)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (23)
žaliosios citrinos (18)
žirneliai (24)
žuvis (51)