Itakos lietuvių sąskrydis ir citrinų pyragas

Kovas 06, 2012 m Desertai, Vaisiai,
Komentarai (5)

 

 

Prieš porą savaičių susipažinau iškart su keturiais Itakoje gyvenančiais lietuviais: 

Rasa – ekologijos mokslų daktarė, dirba Cornell universitete ir tyrinėja orą bei jo švarą. Į Ameriką Rasa atvažiavo berods prieš septynis metus. Į Itaką atsikraustė visai neseniai, o iki tol gyveno Vašingtono valstijoje. Rasa savo namuose surengė šį malonų tautiečių pasibuvimą. 

Emilija – Cornell universiteto studentė, besiruošianti kraustytis į šaltuosius kraštus (Kanadą) ir tapti gydytoja. Į JAV Emilija atvažiavo, kai jai buvo 12 metų, bet jos pasiklausius to tikrai nepasakytum.

Andrius – Cornell universiteto  studentas, kaip ir Emilija ruošiasi studijuoti mediciną. Andrius į Ameriką atvažiavo būdamas trejų. Lietuviškai kalba be priekaištų. Jo pasiklausius man net pavydu pasidarė: manieji sūnai jau dabar šitaip gerai lietuviškai nešneka, nepaisant visų mano pastangų jiems įskiepyti lietuvių kalbą. Po dešimties metų nei Jonas, nei Julius lietuviškai tikriausiai visiškai nešnekės. O Andrius prašau kaip gražiai šneka; miela malonu. 

Julius – Warwick Business School studentas, į Cornell atvažiavo trumpam, pagal kazkokią studijų programą. Lietuviškai kalba visai neblogai, įvertinant tai, kad užsieniuose gyvena vos porą – trejetą metų (o gal ir dar trumpiau!). Julius moka iškepti labai skanius lietinius, todėl kuriam laikui buvo prirakintas prie viryklės ir mums visiems prikepė kalną skaniausių lietinių su varške. 

Jūratė – profesoriauja Cornell universitete ir studentus mokina visokiausių ekonomikos mandrybių. Lietuviškai kalba puikiai. Dar puikiai gamina valgyti ir domisi mase visokių kitokių dalykų, apie kuriuos ne kartą yra pasakota šiame bloge. Į Ameriką Jūratė atvažiavo seniai; Itakoje gyvena jau keli metai, gal kokie keturi.  Tarp kitko, Jūratės dėka susipažinau su visais aukščiau suminėtais lietuvaičiais – ačiū, Jūrate!

Lina – mano sesė. Ji šiaip Itakoje negyvena, bet mes ją vistiek priėmėme į klubą. Svečio teisėmis.   Lina Amerikoje gyvena tiek pat metų, kaip ir aš, o tai yra pakankamai ilgai. Kaip nebūtų keista, nepaisant ilgų užjūriuose pragyventų metų, Lina lietuviškai kalba ir susikalba be jokių problemų. 

Štai tokia puiki rafinuota Itakos lietuvių kuopelė. Man buvo nepaprastai malonu su visais susipažinti ir pabendrauti. Manau, kad visiems kitiems susitikimas irgi patiko. Kitas panašus renginys organizuojamas ateinantį sekmadienį Jūratės ir Kolumbijos namuose, kovo 11-osios proga.

Tas ryškiai geltonas skritulys nuotraukose  – tai mano atsineštas citrininis pyragas. Nežinau, kaip kitiems, bet man tas pyragas labai labai patinka. Todėl aš jį labai mėgstu visur neštis. Lietuvių sąskrydis nebuvo išimtis. Citrininis pyragas ir ten šauniai sudalyvavo ir nebuvo išpeiktas. 

Aušra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Citrininis plokštainis (Tarte Au Citron)

Recepto šaltiniai:

Thomas Keller | Bouchon

David Lebovitz

 

Pyrago padas:

90 g sviesto, supjaustyto gabalėliais

1 šaukštas aliejaus

3 šaukštai vandens

1 šaukštas cukraus

Žiupsnelis druskos

150 g miltų

 

Orkaitę įkaitinti iki 210˚C.

Į karščiui atsparų dubenį sudėti sviestą, aliejų, vandenį, cukrų ir druską ir įstatyti maždaug 15 minučių į orkaitę, kol sviestas aplink dubens kraštelius lengvai paruduos.

Išėmus dubenį iš orkaitės, suberti miltus ir gerai išmaišyti, kol pasidarys vientisa tešla. Tešlą krėsti į 23 cm skersmens apvalią formą išsiimančiu dugnu. Atskirti vyšnios dydžio tešlos gabalėlį (jos reikės įtrūkimų užtaisymui), o likusią tešlą tolygiai paskirstyti po visą skardos dugną ir kraštus, gražiai ją įspaudžiant  ir išlyginant pirštais. Paviršių  subadyti šakute  ir pašauti į orkaitę. Kepti apie 15 min., kol paplotis gražiai paruduos.

Išėmus iš orkaitės, likusia tešla užlopyti visus paplotyje  atsiradusius įtrūkimus. Sulopytą paplotį galima pašauti į dar karštą orkaitę 2-3 minutėms, bet nebūtina – lopeliai nuo iškepusio papločio karščio patys apdžius.

Iškeptą paplotį atvėsinti skardoje. 

 

Citrinų įdaras: 

125  ml šviežiai išspautų citrinų sulčių

Smulkiai sutarkuota 1 citrinos žievelė

150 g cukraus

90  g  sviesto, supjaustyto gabalėliais

2  kiaušiniai

2  kiaušinių tryniai

Orkaitę įkaitinti iki 180˚C.

Rugštims atspariame vidutinio dydžio puode ant vidutinės ugnies pakaitinti citrinų sultis, tarkuotą citrinų žievelę, cukrų ir sviestą, kol sviestas ištirps. 

Atskirame dubenyje išplakti kiaušinius ir kiaušinių trynius. Nenustojant plakti, į kiaušinius plona srovele pilti šiltą citrinų sulčių, cukraus ir sviesto mišinį. Visą supylus, dar paplakti, kad viskas gerai susimaišytų. Mišinį pilti atgal į tą patį puodą, kuriame buvo kaitintos sultys ir sviestas.

Ant silpnos ugnies, pastoviai maišant, kaitinti, kol mišinys sutirštės ir pradės kilti pirmieji burbuliukai. Iškart nukelti nuo ugnies. Įdarą perkošti per tankų sietelį tiesiai ant jau iškepto ir atvėsusio papločio; jeigu sietelis per tankus, įdarą galima  lengvai paspausti mentele arba mediniu šaukštu.

Išlyginti įdaro paviršių. Kepti 5-7 min, kol įdaras šiek tiek sustandės.

Traukti iš orkaitės. Pyragui leisti pilnai atvėsti kepimo formoje.  Atvėsusį pyragą išimti iš formos, jį atsargai prilaikant už dugno, ir perkelti ant lėkštės arba padėklo.

 

 

Lemon Tart 

Recipe sources:

Thomas Keller | Bouchon

David Lebovitz

Crust:

6 tablespoons butter, cut into pieces

1 tablespoon vegetable oil

3 tablespoons water

1 tablespoon sugar

pinch of salt

1 cup flour

 

Preheat oven to 410º F.

In a medium ovenproof bowl combine butter, oil, water, sugar, and salt. Place the bowl in the oven for 15 minutes, until the butter is bubbling and starts to brown around the edges.

Remove the bowl from oven stir in flour and mix until the dough forms. Transfer the dough into a 9-inch tart pan with removable bottom and press it into the shell with your fingers . Reserve a small piece of dough, about the size of a cherry, for patching any cracks later. Prick the dough with fork. Bake for 15 minutes, or until the dough is golden brown.

Remove from the oven and if there are any sizable cracks, use the bits of reserved dough to fill in and patch them. Let the crust cool completely before filling.

 

Lemon Curd Filling:

1/2 cup freshly-squeezed lemon juice

grated zest of one lemon

3/4 cup sugar

6 tablespoons butter, cut into pieces

2 eggs

2 egg yolks

 

Preheat the oven to 350oF.

In a medium non-reactive saucepan heat lemon juice, lemon zest, sugar, and butter.

In a separate bowl, beat together the eggs and the yolks.

When the butter is melted, whisk some of the warm lemon mixture into the eggs, stirring constantly, to warm them. Scrape the warmed eggs back into the saucepan and cook over low heat, stirring constantly, until the mixture thickens and almost begins to bubble around the edges.

Pour the lemon curd though a mesh strainer directly into the pre-baked tart shell, scraping with a rubber spatula or a wooden spoon to press it through.

Smooth the top of the tart and bake it in the oven for 5 – 7 minutes until the curd is set.

Remove from the oven and let cool before slicing and serving.

 Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:
biruteGruodis 8 2019, 02:24 PM Kepiau ji pyragu dienai,ir likau kaip visada suzaveta,skanus,sakyciau toks gurmaniskas,aciu Jums
Atsakyti į komentarą

VaidaLapkritis 25 2016, 10:23 AM Si pyraga kepiau jau anksciau, tik dabar prisedau pakomentuoti. Kaip ir daugelis receptu, jis puikus. As kepiau mazose pyragaiciu formelese. Idaras gavosi saldziai-rugsciai gaivus, na tik as daugiau citrinu dejau, kas buvo klaida, nes gal siek tiek ir rugstokas gavosi. Reikia sekti recepta, gramas i grama. Vienas is tu receptu, kuri kartosiu, ir ne karta.
AusraLapkritis 25 2016, 12:27 PM Vaida, na labai malonu, kad recpetas prigijo; as sita pyragiuka irgi daznai kepu; dekui uz pakomentavima!

Atsakyti į komentarą

JurgitaBalandis 13 2016, 05:25 AM o žiūrėkite Aušra, tame Beatos tinklalapyje, apie kurį čia rašė viena Jūsų komentatorė, aš susiradau tą įrašą, irgi viską perskaičiau :) ir žiūriu ten rašėte jog šios tartaletes padui reikia 1 šaukšto aliejaus, jau du kart kepiau su trimis irgi gerai gaunasi, o kaip iš tikro? 1 ar visgi 3 šaukštų aliejaus?
AusraBalandis 13 2016, 10:30 AM Jurgita, aciu uz pastaba del aliejaus; tikrai painu, nes lietuviskame variante rasau 3 saukstai, o angliskame - 1 saukstas; sitas painumas tikriausiai ivyko todel, kad recepta nusirasinejau is dvieju saltiniu: Bouchon knygoje rasoma 3 saukstai aliejaus, o David Lebovitz raso 1 saukstas; tai as pataisysiu visur i 1 sauksta, ir idesiu nuoroda I David'o bloga; aciu Jums uz pastabuma ir kad bandot receptus;

Atsakyti į komentarą

JurgitaBalandis 3 2016, 11:38 AM ir dar klausimėlis, gal žinot kiek dienų prieš koki vakarėlį jį galima pasigaminti? galvoju į kremą gi dedasi kiaušiniai, bet planuojant laiką gal nieko labai nenutiktų jei porą parų šaldytuve lukteltų savo eilės?
AusraBalandis 3 2016, 12:57 PM Jurgita, labai atsiprasau uz komentavimo strigimus; as pati tinklapio administravime visiskai nenusimanau, bet butinai paklausinesiu tu, kurie nusimano, kodel ten tie komentarai stringa; labai smagu, kad pyragiukas patiko; man jis irgi labai patinka; o del poros paru saldytuve - tikrai nieko neatsitiks; as pati ne viena ir ne du sykius esu po kelias dienas ji saltai laikiusi, ir buvo viskas liuks; aciu, brangioji, kad bandot receptus, kad parasot atsiliepimus, ir, labiausiai - uz visas ovacijas ir uz visus siltus zodzius; ACIU!

Atsakyti į komentarą

JurgitaBalandis 1 2016, 11:55 AM Sveiki Aušra, visą dieną Jums bandžiau užduoti klausimą dėl šio pyrago:.."norėjau pasiteirauti, o jau patį pyragą su įdaru kaip rašote pakepti 5-7 minutes, tai ar 210 temperatūroje ar mažesnėje?"...bet kokį 30 kartų vedžiau kodą..ir man vis rašo kad blogai jį vedu..tad neišėjo...bet pyragą vistiek iškepiau!!! su 210 temperatūra...toks ryškus kaip Jūsų nesigavo..o gal ir kiaušinius plakiau per ilgai net iki užputojimo ir pabaltavimo..ir gal pakaitinau per daug intensyviai...nes įdaras toks permatomas gelinis nesigavo..o labiau toks tirštas kaip plikyto kremo konsistencijos...bet skoooonis!!! aš net nežinau...man čia atradimas žinokit! toks atrodo paprastas pyragiukas o paragavus vieną kasnelį..skonio fejerverkai tiesiog vyksta!!!labai labai skanu!!!!ačiū Jums ir vėl! tikiuosi gal pavyks šį kart įrašyti komentarą!
Atsakyti į komentarąmy facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (12)
antiena (1)
apelsinai (37)
arbata (22)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (53)
avokadai (9)
baklažanai (7)
bananai (31)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (58)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (12)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (78)
karamelė (30)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (47)
kiauliena (37)
kiaušiniai (41)
knygos (45)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (54)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (51)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (50)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (40)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (70)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (29)
paukštiena (45)
persikai (15)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (47)
pupelės (16)
pyragai (200)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (28)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (27)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (101)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (160)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (100)
uogienė (19)
uogos (119)
Užgavėnės (15)
vaisiai (134)
Valentino diena (21)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (32)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (25)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)