Apfelstrudel

Rugsėjis 10, 2014 m Desertai, Vaisiai,
Komentarai (9)

 

 

Praėjusį šeštadienį iš pat ryto aš ir Julius ėjom obuoliauti. Prisiobuoliavę parėjom namo, abu pasižiūrėjom Greg Patent video apie tai, kaip gaminti obuolinį strudel’į, aš viena dar pažiūrėjau porą rusiškų video, paskui dar kartelį – Baker’s Odyssey, perskaičiau Rūtos iš “Lietuvos virėja” patarimus, pasikviečiau Julių, ir mes abu užmaišėm tešlą. Tešla porą valandų ilsėjosi. Po to mes ją bendromis jėgomis atsargiai ištampėm, susukom į vyniotinį ir pašovėm į orkaitę. Kol vyniotinis kepė ir kvepėjo, aš greitai sumaišiau puodelį šilto vanilinio grietinėlės kremo su kiaušiniais. Vakarop mūsų strudel’is buvo gatavas. Aš ant jo negailėdama užsijojau cukraus pudros, ir mes jį dar šiltą puolėm ragauti. Štai taip turiningai praleidom dieną. Net nepajutom, kaip laikas pralėkė.

Aušra


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filo tešlos vyniotinis su obuoliais (Apfelstrudel)

Recepto šaltiniai: Greg Patent/Baker’s Odyssey & Lietuvos virėja

 

Tešla:

2 ¾ stiklinės* miltų, plius daugiau pabarstymui

55 g sviesto, kambario temperatūros

½ šaukštelio druskos

1 kiaušinis

¾ stiklinės vandens

1 šaukštelis acto

 

Įdaras:

8 vidutinio dydžio obuoliai, nulupti, supjaustyti kubeliais

1 stiklinė razinų

1 stiklinė neskaidrintų obuolių sulčių

3 šaukštai tamsaus romo

1 stiklinė cukraus

½ stiklinės maltų graikiškų riešutų

1 šaukštas malto cinamono

 

Vyniotinio formavimas:

85 g tirpinto sviesto

¾ stiklinės maltų graikiškų riešutų

Cukraus pudros, pabarstymui

 

*1 stiklinė = 236 ml

 

Tešla:

Virtuviniame kombaine sumalti miltus, sviestą ir druską, kol sviestas tolygiai pasiskirstys. Piltuvėlyje arba puodelyje išplakti kiaušinį, supilti vandenį ir actą, gerai išmaišyti. Nenustojant sukti, į miltų-sviesto mišinį pamažu pilti kiaušinio-vandens plakinį. Sukti, kol susiformuos tešlą. Sukti dar 30 sekundžių. Tešlą išimti iš kombaino, kelis kartus paminkyti ant pamiltuoto paviršiaus, dėti atgal į kombainą ir sukti dar 30 sekundžių. Jeigu tešla per lipni, įberti 1-2 šaukštus miltų ir dar pasukti, kol nebeliks sausų miltų ruožų.

Tešlą išimti iš kombaino. Paminkyti, tešlą stipriai metant ant stalo, maždaug 100 kartų, kol tešla nebelips prie paviršiaus, taps švelni ir elastinga. Iš tešlos suformuoti rutulį, dėti į aliejumi pateptą dubenį, uždengti maistine plėvele ir palikti 2 valandoms kambario temperatūroje.

 

Įdaras:

Į karščiui atsparų dubenėlį suberti razinas, supilti obuolių sultis ir romą; kaitinti mikrobangų krosnelėje kol sušils. Traukti iš krosnelės, palikti 30 minučių, kad pamirktų. Nukošti.

Išmirkusias razinas sudėti į didoką dubenį. Sudėti obuolius, suberti cukrų, cinamoną ir maltus riešutus. Išmaišyti. Padėti į šalį kol prireiks.

 

Formavimas:

Plačią kepimo skardą ištiesti sviestiniu popieriumi.

Orkaitę įkaitinti iki 230oC.

Ant virtuvinio stalo patiesti staltiesę. Ant viso staltiesės paviršiaus užsijoti ploną sluoksnį miltų.

Tešlą dėti ant pamiltuotos staltiesės, suplotį į stačiakampį. Tešlos paviršių plonai patepti tirpintu sviestu. Iškočioti į 25 x 50 cm stačiakampį. Tešlą rankomis atsargiai ištempti į permatomą, ploną lakštą, padengiantį maždaug visą stalo paviršių. Žirklėmis nukarpyti storesnius tešlos kraštus. Visą tešlos paviršių apšlakstyti tirpintu sviestu, ant viršaus tolygiu sluoksniu užbarstyti maltus riešutus. Ant vieno tešlos krašto (trumpesnio) sudėti įdarą, jį suformuoti į pailgą kauburėlį. Prilaikant už staltiesės kraštų, susukti vyniotinį. Nupjauti galus. Vyniotinį perkelti ant paruoštos kepimo skardos. Viršų aptepti tirpintu sviestu ir pašauti į įkaitintą orkaitę, Kepti 230oC temperatūroje 15 minučių. Sumažinti orkaitės temperatūrą iki 205oC. Kepti dar 20-25 minutes, kol viršus gražiai paruduos.

Vyniotinį traukti iš orkaitės, perdėti ant grotelių, kad šiek tiek atvėstų. Tiekti šiltą, su vaniliniu-kiaušininiu grietinėlės kremu, plakta giretinėle arba ledais.

 

 

 

 

Apple Strudel

Recipe sources: Greg Patent/Baker’s Odyssey & Lietuvos virėja

 

Dough:

2 ¾ cups flour, plus more for dusting

4 tablespoons butter, at room temperature

½ teaspoon salt

1 egg

¾ cup water

1 teaspoon vinegar

 

Filling:

8 medium apples, peeled, cored, cubed

1 cup mixed raisins

1 cup apple cider

3 tablespoons dark rum

1 cup sugar

½ cup ground walnuts

1 tablespoon ground cinnamon

 

Strudel:

6 tablespoons melted butter

¾ cup ground walnuts

Powdered sugar for dusting

 

Dough:

Process flour, butter and salt in a food processor until butter is evenly incorporated. In a measuring cup beat egg, add water and vinegar, and mix well. With food processor running, slowly add egg mixture. Continue to process until dough forms. Process for another 30 seconds. Remove dough from the food processor, kneed a few times on a lightly floured surface, then place it back in a food processor and process for another 30 seconds. If the dough is too sticky, add 1 – 2 tablespoons of flour and process until completely incorporated.

Remove dough from food processor. Slap dough onto kitchen counter 100 times. Shape dough into a ball, place into lightly oiled bowl, turn the dough over, cover with plastic wrap and let it relax at room temperature for 2 hours.

 

Filling:

In a heat-proof bowl or measuring cup mix raisins, apple cider and rum; heat in a microwave until it is warm to the touch but not hot. Remove from the microwave and let soak for 30 minutes. Drain.

Put drained soaked raisins in a large bowl. Add remaining filling ingredients, mix. Set aside until needed.

 

Assembling:

Line large baking sheet with parchment.

Preheat oven to 450oF.

Cover kitchen table with tablecloth. Dust with flour.

Remove rested dough from the bowl and place it on floured tablecloth. Pat into rectangle. Brush with some melted butter. Roll dough into 1’ x 2’ rectangle. Using your hands, stretch dough gently until it is so thin that it becomes translucent, and it covers the entire surface of the table. Cut off thicker edges of the dough with scissors. Sprinkle the entire surface of the dough with melted butter. Scatter ground nuts in an even layer. Place filling onto one shorter side of the dough, arranging it in a long log. Roll strudel while holding the dough with a table cloth. Cut off the ends. Transfer strudel onto prepared baking sheet. Brush the top generously with melted butter. Bake at 450oF for 15 minutes. Reduce oven temperature to 400oF and bake for another 20-25 minutes, until top is golden brown.

Remove strudel from the oven, transfer on a wire rack to cool slightly. Dust with powdered sugar. Serve warm, with vanilla cream custard, whipped cream or ice cream.

 Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:
JurgaLapkritis 12 2017, 12:25 PM Skaičiau kelis kartus Jūsų šį įrašą, Aušra, ir nusprendžiau, kad pagaliau reikia imtis šio reikalo. Rezultatas netikėtai puikus, tobulai pavyko, tešla labai lengvai išsitampė, nors tikrai jaudinausi, kad nepavyks! Skonis - pasakiškas. Žodžiu, pirmas kartas ir jokio broko, na tikrai, šventė man ir visiems valgiusiems, o taip pat įveikta dar viena kulinarinė baimė! Ačiū, Aušra, už įkvėpimą ir padrąsinimą:)
AusraLapkritis 13 2017, 12:04 PM Jurga, na va kaip saunu! labai smagu, kad pavyko ir patiko; aciu uz siltus zodzius ir uz tai, kad sitaip istikimai skaitot ir gaminat;

Atsakyti į komentarą

Drew WilsonRugsėjis 13 2014, 11:22 AM Hi Ausra, I like very much your Tortas vyro gimtadieniui! Looks tasty. I have visited Kaunas many times and also KTU. Very nice city.
AusraRugsėjis 14 2014, 11:26 PM Hi, Drew, thanks for kind words;

Atsakyti į komentarą

Rugsėjis 13 2014, 11:18 AM
Atsakyti į komentarą

VilmaRugsėjis 12 2014, 04:21 AM Išlemensiu tik vieną žodį: "Nerealiai!!!"
AusraRugsėjis 12 2014, 10:48 AM Vilma - aciu! nors ir vienas zodis, bet stiprus; visada labai malonu!

Atsakyti į komentarą

ŽanaRugsėjis 12 2014, 01:18 AM Jei galima - antras komentaras, nes aš JĮ iškepiau. Taip taip, perskaičiusi, atsilaikiau keletą valandų, t.y. iš vakaro perskaičiau įrašą, o ryte jau žinojau, kad vakarop kepsiu. Pagalvojus, mano šis ruošimąsis truko metų metus, o štai šis įrašas sugundė kaip mat, tą pačią minutę :)Peržiūrėjau ir video (žr. įraše viršuje)- labai geras, padėjo. Nuotraukos išsamios - nebuvo kur trauktis :) Gaila tik, kad obuoliauti nebuvau ir kepiau viena. Antras asmuo būtų labai praveręs, bet ir be jo pavyko. Mažų nesėkmių buvo, tačiau tai tik pamokėlės, o rezultatas - PUIKUS Strudel`is. Tešla pavyksta puikiai ir greitai. Pasirinkau per mažą staltiesę, todėl esant vienai, buvo dar sudėtingiau tampyti, nuslydo labiau į vieną šoną. Todėl nupjausčiau gana daug kraštų - apie 1/3 ar 1/4 tešlos. Tešlos likučio neišmečiau, kol pirmas Strudel`is kepė, ištampiau antrą, mažesnį su varškės ir razinų įdaru. Kadangi tešlos mažiau, tampyti vienai sekėsi geriau, o gal jau buvau su "10-ies min patirtim" :):):). Prie Strudel`io padažas BŪTINAS. Pagamainau vanilinį-kiaušininį-pieno padažą ir dar papaldomai įsidėjome vanilinių ledų. Ačiū, Aušra, buvo labai skanu ir dar liko kitai dienai, nes kepinys labai didelis :)
AusraRugsėjis 12 2014, 10:47 AM Zana - galima ir antra; aciu, kad nepatingit pakomentuoti; labai smagu, kad ryzotes iskepti, ir kad patiko; variantas su varske ir razinom irgi skamba puikiai; o is nukarpytu krastu sukociota tesal taip pat gerai issitampe? kita karta as palnuoju daryti tesla is puses normos, nes is tiek, kiek parasyta, gaunasi tikrai gigantinis kepinys; kazkokiame rusiskame video ziurejau, kaip moteriske teslai eme tik 150 g miltu (mazdaug pusantros stiklines), ir finale isejo dailus nedidukas strudelis; bet, kitavertus, tos moteriskes tesla nezmoniskai plyso; kol ji viska istampe, buvo vienos skyles; gal su mazesniu kiekiu teslos daug sunkiau dirbti, arba jai ten kazkas kito nepasiseke; na bet as vistiek pabandysiu mazensi iskepti;

ŽanaRugsėjis 12 2014, 04:33 PM Del antro komentaro pasiklausiau :), nes pačiai buvo juokinga, kad žmogus, 3-is metus tyliai skaitęs tinklaraštį nuo pirmo įrašo, staiga „prabilo“ ir, kad jau po vieną komentarą nebeužtenka ... :). O jei visai rimtai, prašau į mane kreiptis –Tu, nes mes vienmetės (kaip išskaičiau iš įrašo apie jubiliejų), o gal ir bet kokio amžiaus bendraminčiams smagiau su „Tu“ ;), jei taip tinka. O dabar komentaras: man irgi pradinė mintis buvo, kad pakartotinai tešla nesitampys. Aš įdėjau dar ir tuos kraštus, kurie nusipjauna nuo jau susukto Strudel`io, o ten pastebėjau ir riešuto trupinėlių. Kaip tik viskas išsitampė gerai be plyšimų, pasitaikė krašte gal vienas nereikšmingas. Tačiau kepinys buvo be plyšimų ir iš varškės įdaro niekas neišbėgo ir jis neišsausėjo. Kad išbėgo iš obuolių įdaro kažkas, tai nieko tokio, nes viskas sumirko tame vėliau (ir iki kitos dienos) ir suteikė dar geresnio skonio. Mintis gaminti mažesnį kiekį tešlos irgi kilo, bet kadangi kiaušinis - vienas, jokių vertingų produktų daugiau, tai gaminsiu kitą kartą tiek pat, tik svarstysiu, gal du štrudelius, kad ir su obuoliais abu. Nustebino tai, kad Strudel`is su varške kitą dieną buvo praktiškai skanesnis, nei pirmą, kas man varškės kepiniuose retai pasitaiko. Su obuoliais gal irgi arba toks pats, labai skanus. Patiko abu visiems, kas ragavo. Ir tikrai gerai atrodo foto, kur pro ištampytą tešlą galima skaityti atspausdintą receptą. 

AusraRugsėjis 15 2014, 06:50 PM Zana, nuo siolei kreipsiuos "Tu", nebent per klaida pamirsciau (bet stengsiuos nepamirsti); tikiuosi dar daug kartu maloniai pabendrausim sito blogo puslapiuose;

Atsakyti į komentarą

HanaRugsėjis 11 2014, 03:24 AM nuo pat šio blog'o atradimo, nė kiek neabejoju, kad Tu - BURTININKĖ:) puiki diena ir tobulas strudel'is Tikiu, kad gerb. Jurga Klapatauskaite (ŠA, "Kodėl aš neseku kulinarinių tinklaraščių") atras ir parašys ir apie kitokius maisto tinklaraštininkus:))
AusraRugsėjis 11 2014, 12:46 PM Hana - aciu!! diena buvo tikrai gera; o del burtu - baikit! paprasta ten viskas; Julius irgi taip sake - visai nesunku; o del Gerb. Jurgos Klapatauskaites - tai tikriausiai neapturesiu tiek garbes, kad apie mano bloga parasytu; juk sake, kad skaito tik priestvanines knygas su nuo kiausiniu sulipusiais puslapiais; net nesitikiu, kad tokios iskilios asabos, kaip Gerb. Autore, gaistu savo neikainojama laika kazkokiu padriku blevyzgu/blogu skaitymui (dar, be to, su daznai pasitaikanciomis gramatinemis/kalbos kulturos klaidomis); kuklumas zmogu puosia;

Atsakyti į komentarą

JulijaRugsėjis 10 2014, 04:53 PM O kas ir kodėl obuolius taip prakando? :D
AusraRugsėjis 10 2014, 04:57 PM Julija, o Jus pabandykit atspeti, kas prakando; kodel prakando nepasake; matyt labai norejosi visu paragauti;

Atsakyti į komentarą

ŽanaRugsėjis 10 2014, 04:04 PM Labai įkvepiantis įrašas. Super šeštadienio vaišės! Tobulai viskas. Labai mėgstu strudel`į, bet kažkaip valgau jį tik Austrijoj ir teko naminį Vokietijoje ragauti, net būti tuo antru asmeniu, kuris padeda tampyti, o gal daugiau žiūrėti...:). Tokios nuotraukos ragina čiupti kompanioną obuoliavimui ....:), o po to gal bus ir strudel`is tuo įkvėpimu :)
AusraRugsėjis 10 2014, 04:38 PM Aciu, Zana, man labai malonu girdeti, kad irasas patiko; vadinasi verta buvo fotkinti ir dokumentuoti; Austrijoje niekada nebuvau; Vokietijoje irgi - tik pravaziuojant; sitas musu naminis buvo visai geras; bet ar jis buvo toks, koks turi buti, nezinau;

Atsakyti į komentarą

JolitaRugsėjis 10 2014, 03:49 PM Pavydu skaityti apie tokias obuoliavimo keliones ir visiškai sutinku, kad diena tikrai puikiai praleista. O dar kiek to strudelio gavosi, didžiausias! :)
AusraRugsėjis 10 2014, 03:57 PM Jolita, tikra tiesa - strudelis gavosi gigantinis; itariu, kad galima butu ji sumazinti, gaminti mazesni teslos kieki, bet pirma karta dariau viska taip, kaip parasyta; gavosi didelis, bet geras;

Atsakyti į komentarąmy facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (10)
antiena (1)
apelsinai (37)
arbata (21)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (52)
avokadai (9)
baklažanai (7)
bananai (30)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (57)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (11)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (78)
karamelė (30)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (47)
kiauliena (36)
kiaušiniai (41)
knygos (45)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (53)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (51)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (49)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (39)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (69)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (29)
paukštiena (44)
persikai (15)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (47)
pupelės (16)
pyragai (199)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (27)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (26)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (101)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (159)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (98)
uogienė (19)
uogos (116)
Užgavėnės (15)
vaisiai (134)
Valentino diena (21)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (31)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (25)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)