Tarte tatin su svarainiais

Rugsėjis 19, 2014 m Desertai, Vaisiai,
Komentarai (6)

 

 

 

Užėjus į paprastą eilinį Amerikos supermarketą, daržovių ir vaisių sezoniškumo ten beveik nesijaučia. Visada yra visko, nepriklausomai nuo sezono. Parduotuvėje visada bus braškių ir mėlynių, smidrų ir salotų, kelių rūšių pomidorų, agurkų, ridikėlių, baklažanų, keliolika rūšių obuolių, persikų, vynuogių, visi įmanomi citrusiniai, visus apskritus metus. Net ir tokių grynai sezoninių dalykų kaip rabarbarai ar figos parduotuvėje galima rasti net viduržiemį. Bet štai svarainiai Itakos supermarketuose figuruoja vos porą mėnesių, maždaug nuo rugpjūčio vidurio iki spalio galo. Nežinau, kame šuo pakastas. Gal jų labai nedaug užauginama. Gal paklausos nėra. Po ūkininkų turgelius aš nevaikštau ir nežinau, ar jų ten būna, ar ne. Parduotuvėje gulintys svarainiai, įtariu, yra atvežtiniai, gal iš kokios Argentinos ar Ispanijos, o gal iš dar toliau.

Kai mes su tėvais gyvenom Alžyre, kuris, beje yra tarp 10-ies daugiausiai svarainių užauginančių šalių, svarainiai ten būdavo didelio vyriško kumščio dydžio. Vaisius į saują netilpdavo. Iš tų milžiniškų svarainių mama virdavo džemą, ryškiai raudonos spalvos. To džemo skonis buvo pasakiškas.

Alžyro laikai seniai praėjo. Dabar aš svarainius perku maždaug kartą metuose (arba dar rečiau) ir džemų iš jų, dej, neverdu. Pernai, pavyzdžiui, planavau iškepti šitą tarte tatin, bet per vėlai susizgribau, ir svarainių parduotuvėje neliko. O mūsų sodininkai draugai savo užaugintus svarainius jau buvo seniai nuraškę ir išvirę. Todėl šiemet aš jau nuo liepos vidurio kruopščiai skanuoju egzotinių vaisių skyrelį, ir kai tik ten užmačiau svarainių, juos iškart griebiau.

David rašo, kad šitam receptui svarainius galima drąsiai keisti kriaušėmis (o kas belieka, jeigu sezonas šitoks trumpas). Bet jeigu jums pasisekė nukauti bent kelis gražius didokus svarainius, aš tikrai parekomenduočiau iškepti tarte tatin būtent su jais, o ne su kriaušėmis. Nes svarainių skoniui ir aromatui lygių nėra. Jiems nei iš tolo neprilygs jokia net ir pati geriausiai kriaušė. Bent man taip atrodo. Aš be galo mėgstu svarainius.

Visiems linkiu gražaus savaitgalio.

Aušra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarte tatin su svarainiais

Receptas iš davidlebovitz.com

 

Svarainiai:

1,75 L vandens

200 g cukraus

75 g medaus

1 citrina, perpjauta pusiau

1 vanilės ankštis, perpjauta išilgai pusiau

6 - 8 svarainiai, nulupti, išpjauti sėklalizdžiai, supjaustyti ketvirčiais

 

Į didelį puodą, užkaistą ant aukšto stiprumo ugnies, supilti vandenį, cukrų, medų, sudėti perpjautą citriną ir vanilės ankštį. Kaitinti, kol užvirs. Sumažinti ugnies stiprumą. Sudėti svarainius ir virti ant silpnos ugnies kol suminkštės, maždaug 40 – 60 minučių. Nukelti nuo ugnies.Palikti, kad atvėstų. Svarainius nukošti. Sirupą padėti į šalį, kol prireiks.

 

Tešla:

140 g miltų

2 šaukšteliai cukraus

¼ šaukštelio druskos

85 g sviesto, šalto, supjaustyto kubeliais

3 šaukštai ledinio vandens

 

Į virtuvinį kombainą suberti miltus, cukrų, druską, sviesto gabalėlius. Sukti kol sviestas tolygiai pasiskirstys. Po vieną šaukštą pilti vandenį ir sukti tol, kol pradės formuotis tešla.

Tešlą išversti ant maistine plėvele iškloto sauso paviršiaus, rankomis suspausti į skritulį, įsukti į plėvelę ir dėti į šaldytuvą, mažiausiai 30-čiai minučių.

 

Pyrago formavimas:

Orkaitę įkaitinti iki 190oC.

Į 20–25 cm skersmens keptuvę storu dugnu įpilti 310 ml sirupo, kuriame virė svarainiai. Keptuvę užkaisti ant vidutinio stiprumo ugnies ir virti kol sirupas sutirštės, o jo tūris sumažės iki maždaug 60 ml. Nukelti nuo ugnies.

Į keptuvę su sutirštintu sirupu dėti virtus svarainius, apvaliosiomis puselėmis žemyn, priglaudžiant vieną gabalėlį prie kito, kad tarp svarainių liktų kuo mažesni tarpai.

Iš šaldytuvo išimti atšalusią tešlą, iškočioti ant plėvele ištiesto paviršiaus į skritulį, keliais cenetimentrais didesnį nei pyragui naudojama keptuvė. Tešlos skritulį užtiesti ant svarainių. Tešlos kraštus pakišti po svarainiais. Keptuvę pašauti į orkaitę.

Kepti maždaug 45-50 minučių, kol tešla taps sodrios auksinės spalvos.

Keptuvę traukti iš orkaitės, trumpam palikti ant grotelių, kad šiek tiek atvėstų. Ant keptuvės uždėti apverstą didelę lėkštę. Keptuvę apversti ir pyragą išversti ant lėkštės. Pyragą tiekti šiltą arba kambario temperatūros.

 

 

Quince Tarte Tatin

Recipe from davidlebovitz.com

 

Quince:

7 cups (1.75 L) water

1 cup (200 g) sugar

¼ cup (75 g) honey

1 lemon, cut in half

1 vanilla bean, split lengthwise

6 - 8 quince, peeled, cored, cut into quarters

 

In a large pot set on high heat mix water, sugar, honey, lemon and vanilla bean. Bring to a boil. Reduce heat to low, just to maintain the simmer. Add quince quarters to simmering liquid, cover the pot with a round of parchment paper with a walnut-sized hole cut in the center. Simmer the quince for 45 minutes – 1 hour, until soft when pierced with a sharp knife.

Let quince cool in liquid, then drain. Reserve the liquid.

 

Dough:

1 cup (140 g) flour

2 teaspoons sugar

¼ teaspoon salt

6 tablespoons (85 g) butter, chilled, cut into 1-inch cubes

3 tablespoons ice water

 

In a food processor, pulse together the flour, sugar, salt, and butter, until the butter evenly incorporated into flour mixture.

Add water, one tablespoon at a time, and pulse until the dough just begins to hold together.

Transfer dough mixture onto dry surface covered with plastic wrap. Press dough into a ball, flatten into a disc, wrap in plastic wrap. Refrigerate for at least 30 minutes.

 

Assembling:

Preheat oven to 375oF.

Pour 1 ¼ cup (310 ml) of strained quince poaching liquid in a heavy 8 – 10” skillet.

Cook over moderate heat until the liquid is reduced to about 1/4 cup (60 ml) and becomes thick and syrupy (the consistency of honey), Remove from heat.

Arrange poached quince quarters, rounded side down, in a skillet with reduced poaching liquid, packing them in tightly.

Remove chilled dough from refrigerator. Roll dough on a plastic wrap covered surface into a round few inches bigger than the skillet.

Drape the dough over the quince, tucking in the edges. Bake until the dough turns deep golden brown, for approximately 45 – 50 minutes.

Remove tart from the oven and let rest on a cooling rack for a few minutes to settle, then cover the skillet with an overturn rimmed serving platter or a plate, and flip the tart over. Serve warm, or at room temperature.

 



Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:




JūratėLapkritis 5 2014, 02:43 PM Pirmą kartą turėjau reikalą su cidonijom. Ir su tarte tatin. Kažkaip atrodė daug vargo ir visas procesas nelabai ėjosi, bet galutinis rezultatas! Super, nesitikėjau, kad bus taip skanu. Ypač skanūs pyrago krašteliai, gerai paskrudę su tuo sirupiuku :) Ir apskritai geras tešlos receptas, naudosiu ir kitiems tarte tatin. Ačiū už receptą!
AusraLapkritis 5 2014, 03:04 PM Jurate - valio!! man labai smagu, kad patiko!

Atsakyti į komentarą

VilmaRugsėjis 23 2014, 06:26 AM Mano mamos sodelyje kaip tik auga du svarainių krūmai, tiesiog aplipę vaisiais. Iš karto apie juos pagalvojau perskaičiusi receptą :) Tik kai pagalvojau antrą kartą, nežinau ar ryšiuosi tiek žaisti su mažuliukais kietais vaisiais :) Nors tikiu, kad verta!
AusraRugsėjis 23 2014, 10:11 AM Vilma, manau, kad verta pazaisti; pyragas tikrai bus geras; ypac jeigu svarianiu neturit kur deti;

Atsakyti į komentarą

JulijaRugsėjis 23 2014, 04:38 AM Aušra, aš tikrai įsimylėjus tavo tinklaraštį ir tavo įrašus! Jie visuomet tokie šilti, nesumeluoti ir artimi. Aš taip pat šiemet jau ieškau svarainių, nes kai jie augo pas tėvus, tai kažkodėl nereikėjo :D O vat dabar prisireikė. Tavo svarainiai fantastiški, dar neteko tokių regėti.
AusraRugsėjis 23 2014, 10:12 AM Julija, aciu uz tokius grazius zodzius; labai malonu!

Atsakyti į komentarą

EvaRugsėjis 22 2014, 12:38 PM Seniai skaitau jūsų blogą, tačiau niekad ankščiau neužsiminėt (arba praleidau), kad gyvenot Alžyre. Gal galėtumet daugiau apie tai papasakoti? Labai egzotiška. Jūsų nuotraukos labai gražios. Receptai gardūs ir nepaprasti. Bet aš visad džiaugiuosi atsivertus ir pamačius ilgesnę istoriją iki recepto. Labai įdomu jus skaityt.
AusraRugsėjis 22 2014, 12:49 PM Eva, aciu uz grazius zodzius ir uz tai, kad skaitot; Alzyre gyvenau su tevais, keturis metus; tetis buvo ilgalaikeje komandiruoteje; as tada dar vaikas buvau, 10-13 metu;

Atsakyti į komentarą

SilvijaRugsėjis 20 2014, 03:15 PM Kaip vilioja! O kazin su musu lietuviskais " nykstukais" tas pats gaminimo budas? Nera jie maziau/ daugiau rugstus/aitrus ir t.t?
AusraRugsėjis 20 2014, 11:47 PM Silvija, nykstuku skonis labai panasus, tik jie gal siek tiek kietesni; o toks tarte tatin manau kad ir is nykstuku iseitu; tik as gal juo pjaustyciau puselemis, ne ketvirciais;

Atsakyti į komentarą

ViktorijaRugsėjis 20 2014, 02:11 AM Kaip man patinka David Lebovitz. Vis galvoju, kad reikia kažką iš jo receptų išbandyti, bet atrodo visi tokie sudėtingi.. Šis tai visai paprastutis. Ačiū. :)
AusraRugsėjis 20 2014, 11:23 AM Viktorija, David'o receptus galite drasiai bandyti visus iki vieno; visi bus kapitaliniai desertai, be isimciu, vienas uz kita geresnis; prizadu;

Atsakyti į komentarą



my facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (11)
antiena (1)
apelsinai (37)
arbata (21)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (52)
avokadai (9)
baklažanai (7)
bananai (30)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (57)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (11)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (78)
karamelė (30)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (47)
kiauliena (37)
kiaušiniai (41)
knygos (45)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (53)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (51)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (49)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (40)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (70)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (29)
paukštiena (44)
persikai (15)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (47)
pupelės (16)
pyragai (199)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (27)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (26)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (101)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (159)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (99)
uogienė (19)
uogos (117)
Užgavėnės (15)
vaisiai (134)
Valentino diena (21)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (31)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (25)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)