Švediški kukuliai

rugsėjis 25, 2014 m Mėsa,
Komentarai (3)

 

 

Aš labai retai lankausi specializuotose maisto parduotuvėse, kur prekiaujama rusišku ar lietuvišku maistu. Mano iki šiol matytos tokio tipo parduotuvės dažniausiai būdavo labai mažos, neretai apspurę, įkištos kur nors periferiniuose rajonuose, iki kurių ir nusigauti nėra paprasta, ir kur visokios sanitarinės inspekcijos tikriausiai retai užsuka. Panašaus fasono parduotuvė, su užsigulėjusiomis prekėmis, apdulkėjusiomis Бодpocть arbatos dėželėmis ir nebe pirmos jaunystės rūkytais mėsos gaminiais buvo ir Itakoje. Parduotuvėje buvo viena ilga eilė lentynų su saldainiais, sausainiais ir konservais, vienas šaldytuvas su pieno produktais, o kitas  su rūkytomis dešromis ir žuvimis; tame pačiame šaldytuve stovėdavo didžiuliai gilūs indai su apdžiūvusiomis tradicinėmis mišrainėmis, kurios tame šaldytuve būdavo prastovėję mažiausiai porą – trejetą dienų, o gal ir ilgiau. To paties šaldytuvo kampe dar būdavo įkištas koks nors prapjautas tortas su užrašu “Наполеон” arba “Медовик”. Kur nors ant lentynos arba ant šaldytuvo, numestas visiškai atsitiktinai, gulėdavo kepalėlis juodos duonos, įkištas į plastikinį maišelį su užrašu “Xлeб Бородинский”, arba “Xлeб Литовский”.

Parduotuvės savininkas, azerbaidžanietis iš Baku, nuo galvos iki kojų nužvelgdavo kiekvieną pro duris įėjusį lankytoją ir savo akylaus žvilgsnio nuo pirkėjų nenuleisdavo nei sekundei. Aš toje parduotuvje buvau ne kartą apšaukta: “Heчего тyт всё трогать если не собираетесь покупать”. Jokiu būdu negalima buvo klausti apie mėsos ar sūrio šviežumą arba pagaminimo datą: “Hy конечно всё свежee!“ Iš palubėje pakabinto televizoriaus, užsukto ant viso garso, visada eidavo koks nors filmas su Nikulinu arba su panašia sovietinių laikų nostalgija. Parduotuvėje pokalbis vykdavo tik rusų kalba, ir beveik kiekvieno pokalbio metu bent kartą būdavo panaudojama frazė “Y нас в Cоюзе”. Po tokių frazių man išvis praeidavo noras į tą parduotuvę eiti, nebent prieš pat Kūčias, sukandus dantis, aš ten nueidavau nusipirkti Zigmo silkės arba šprotų. Nuėjusi iškart pasigailėdavau ir sau prisižadėdavau ten daugiau niekada kojos nebekelti. Šiemet praeidama pro šalį pastebėjau, kad ta azerbaidžaniečio parduotuvė užsidarė. O gal kitur išsikraustė. Nesvarbu. Man jos visai ir nereikia.

Prieš kelias savaites aš buvau North East Filadelfijoje ir ten turėjau progą pamatyti visai kitokią europietiško/rusiško maisto parduotuvę. Tai buvo NetCost, pavyzdinis aukščiausios klasės supermarketas, Whole Foods kalibro apsipirkimas, bet kelis kartus pigesnėmis kainomis. Net Cost’e buvo erdvu, šviesu, švaru, kvepėjo šviežia duona. Ten buvo visko, ir viskas buvo taip gražu, ir nebrangu, ir kokybiška: žuvis, duona, konditerija, dar kalnai visokiausių rūkytų dešrų ir skilandžių, ilgiausios eilės arbatų, saldumynų, sūrių, sūrelių, varškės. Pasirinkimas begalinis. Viskas šviežia. Visko norėjosi paragauti. Toje parduotuvėje mane užplūdo tokia nostalgija lietuviškam maistui, kokios aš nesu patyrusi jau nežinia kiek metų. Net Kauno Maksimoje man nebuvo taip smagu, kaip tame Net Cost’e.

Tą kartą aš nusipirkau tik kelias smulkmenas, nes kelias iki namų buvo tolimas, o mašinoje buvo labai šilta, bijojau, kad mano maistas nesugestų. Na bet šį tą vistiek prigriebiau - labai skanios rūkytos žuvies, juodųjų serbentų arbatos, šokoladinių sūrelių, Rokiškio sūrio, vietoje kepamos juodos duonos ir dar šio to. Bet mano didžiausias atradimas Net Cost’e buvo kilograminis kibirėlis bruknių uogienės už $7.99. Tik spėjusi išeiti iš parduotuvės aš iškart pradėjau austi mintį, kada aš galėsiu ten vėl atvažiuoti. Kitą kartą važiuosiu pasiruošusi – į bagažinę įsidėsiu didžiulį šaldiklį su ledu, ir pritrombuosiu aš jį tada iki pat viršaus, kad to seniai užmiršto gėrio man ilgam užtektų.

Ačiū, kad skaitėte.

Aušra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Švediški kukuliai su bruknių uogienės padažu

Recepto šaltinis: Marcus Samuelsson | Aquavit

 

Kukuliai:

½ stiklinės maltų džiūvėsių

¼ stiklinės grietinėlės

2 šaukštai alyvuogių aliejaus

1 svogūnas, smulkiai supjaustytas

250 g lieso jautienos faršo

250 g kiaulienos faršo

250 g veršienos faršo (galima keisti kiaulienos faršu)

2 šaukštai medaus

1 kiaušinis

45 g (3 šaukštai) sviesto

 

Padažas:

1 stiklinė vištienos sultinio

½ stiklinės grietinėlės

¼ stiklinės bruknių uogienės

2 šaukštai raugintų agurkų marinato

Druskos

Pipirų

 

Mažame dubenėlyje sumaišyti maltus džiūvėsius ir grietinėlę. Padėti į šalį kol prireiks.

Mažoje keptuvėje ant vidutinio stiprumo ugnies pakaitinti aliejų. Suberti smulkintą svogūną ir kepti, kol suminkštės. Nukelti nuo ugnies.

Į didelį dubenį sudėti faršą, keptą svogūną, medų, kiaušinį, įberti druskos ir pipirų; gerai išmaišyti. Sudėti džiūvėsių-grietinėlės mišinį ir vėl gerai išmaišyti. Didelę lėkštę sudrėkinti vandeniu. Drėgnomis rankomis formuoti golfo kamuoliuko dydžio kukulius ir dėti ant sudrėkintos lėkštės. Iš duoto produktų kiekio turėtų išeiti maždaug 24 kukuliai.

Didelėje keptuvėje ant vidutinio stiprumo ugnies ištirpinti sviestą. Į karštą sviestą vienu sluoksniu dėti kukulius, kad jie vienas prie kito nesiliestų. Kepti, dažnai apverčiant, kol apskrus iš visų pusių, maždaug 7 minutes. Iškeptus kukulius perdėti į lėkštę. Iškepti likusius kukulius. Nupilti didžiają dalį keptuvėje susikaupusių riebalų; palikti maždaug 1 šaukštą.

Keptuvę užkaisti ant vidutinio karštumo ugnies, supilti sultinį, grietinėlę ir rauginų agurkų marinatą, sudėti uogienę, įberti druskos, pipirų, išmaišyti. Kaitinti kol užvirs. Sumažinti ugnies stiprumą. Į keptuvę su padažu sudėti apkepintus kukulius ir virti ant silpnos ugnies maždaug 15-20 minučių, kol padažas sutirštės, o kukuliai pilnai išvirs.

Tiekti karštus, su bulvių koše, raugintais agurkais ir bruknių uogiene.

 

 

Swedish Meatballs with Lingonberry Sauce

Recipe from Marcus Samuelsson | Aquavit

 

Meatballs:

½ cup fine dry breadcrumbs

¼ cup heavy cream

2 tablespoons olive oil

1 medium onion, finely chopped

½ pound ground beef, 90% lean

½ pound ground pork

½ pound ground veal (can substitute with ground pork)

2 tablespoons honey

1 egg

3 tablespoons butter

Salt

Pepper

 

Sauce:

1 cup chicken stock

½ cup heavy cream

¼ cup lingonberry preserves

2 tablespoons pickle liquid

Salt

Pepper

 

Combine breadcrumbs and heavy cream in a small bowl, stirring with a fork until all the crumbs are moistened. Set aside.

Heat oil in a small skillet over medium heat. Add onion and sauté for about five minutes, until softened. Remove from heat.

In a large bowl, combine ground beef, veal, pork, onion, honey and egg, and mix well with your hands. Season with salt and pepper to taste. 

Add breadcrumb-cream mixture and mix well. With wet hands shape the mixture into meatballs the size of a golf ball, placing them on a plate lightly moistened with water. You should have about 24 meatballs. 

Melt butter in a large skillet over medium-high heat. Add meatballs, in batches if necessary, and cook, turning frequently, for about 7 minutes until browned on all sides. Transfer the meatballs to a plate and drain off all but 1 tablespoon of fat from the skillet. 

Return the skillet to the heat, whisk in the stock, cream, preserves and pickle liquid, and bring to a simmer. Season with salt and pepper. Add meatballs to the sauce, reduce heat to medium and simmer for about 15-20 minutes, until the sauce thickens slightly and the meatballs are cooked through.

Serve hot, with mashed potatoes, pickles and lingonberry preserves.

 



Palikite komentarą

Jūsų vardas *
 Jūsų el * (nebus skelbiamas)

Prisiminti mane

Jūsų komentaras  *

CAPTCHA Image   Reload Image



Įveskite kodą *:



Žanarugsėjis 26 2014, 10:52 AM Po komandiruotės šiandienai gaminau kažką panašaus. Nors būnant Berlyne galima suvalgyti Berliner Bulette ir kukuliukų, kotletukų nepasiilgti, aš jų ten kažkaip niekada nevalgau. Paskaičiusi šį įrašą, nusprendžiau, kad padažą su uogiene galima pabandyti ne tik su paukštiena. Gaila, kad namie nebuvo bruknių uogienės, bet man tiko ir spanguolių :). Artimiausiomis dienomis planuoju gaminti marshmallows (vok. Mäusespeck :) Kaskart nusiperku žurnalą Lecker Special, išeinantį 4-is kartus per metus, tai štai paskutiniame numeryje ir radau jų pagrindinį receptą bei keturis laaabai patrauklius su priedais. Aušra, ar neteko jų namie gaminti?
Ausrarugsėjis 26 2014, 11:14 AM Zana, jauciu, kad su spanguoliu uogiene padazas gausis nei kiek ne prastesnis; o del marshmallows - gaminau ne karta; labai paprasta; musu megiamiausi - su skrudintomis kokosu drozlemis;

Atsakyti į komentarą

Vilmarugsėjis 26 2014, 05:24 AM Aušra, jei parašytumei knygą, aš stovėčiau pirma eilėje, kad galėčiau ją nusipirkti. Jaučiu tokį malonumą skaitydama tavo žodžius, kad net pačiai keista :) Ačiū už kiekvieną naują įrašą! (kartais paskaitau dar kartą ir ankstesnius). O kukuliai atrodo super skaniai, nors esu visiškai soti, bet nuotraukos privertė pilvą gurgti.
Ausrarugsėjis 26 2014, 10:34 AM Vilma, aciu aciu uz tokius grazius zodzius! del knygos tai kazin; tikriausiai pritrukciau ideju, kai reiketu prisedus imti ir prirasyti visa tomeli; kol kas uzteks man ir blogo; bet labai aciu uz tai, kad paskaitai;

Vilmarugsėjis 29 2014, 02:22 PM O aš save jau kelintąkart pagaunu, kad Aušros įrašus skaitau dėl visų tokių ir panašių šmaikščių istorijų! Receptai, nuotraukos - visad tobuli, o vat istorijos - kaip pora knygos puslapių vakarui ;) Sėkmės Tau ;)

Ausrarugsėjis 29 2014, 03:30 PM Vilma - oi, isgyrei tu mane cia; pasijutau kaip kokia rasytoja; aciu!

Atsakyti į komentarą

Ausrarugsėjis 25 2014, 08:20 PM Aciu. Uzkabino labai :-). Prisiminimai apie duona, silke, varske...Ir taiklus rusisku parduotuviu apibudinimas. Gyvenu Phoenixe-rusu parduotuve tikrai taip atrodo. Net juokas sueme:-)? Va tik varskes, kuri bent panasi butu I lietuviska( ne grudeta), man per 3 metus taip ir nepavyko rasti cia...Aciu, kad rasote.
Ausrarugsėjis 26 2014, 10:32 AM Ausra, o pas Jus Phoenix'e near Friendship pieno produktu? as perku ju Farmer's Cheese - tai grynu gryniausia lietuviska varske, ir dar labai neprasta varske, neliesa, standi, nebeganti; perku paprastoje parduotuveje (ne jokioje ne rusiskoje); dauguma supermarketu rytineje pakranteje Friendship varskes paprastai turi; ji buna sudyta (pakuote su oranzine juostele) ir nesudyta (No Salt Added); as perku ta, kur No Salt; labai gera varske; http://www.friendshipdairies.com/our-products/farmer-cheese

Ausrarugsėjis 29 2014, 08:11 PM Aciu labai labai uz info :-). Tikrai ieskosiu varskes Phoenixe. Ir labai gera paskaitineti Jusu tinklarasti. Pasigirsiu , jog kalakuta Padekos dienai paruosiau pagal Jusu recepta. Ir isivaizduojate, man pavyko !!!! Jis buvo minkstutelis ir gardus:-)...zinant, kad virtuveje man retai kas pavyksta, tai prilygo stebuklui :-)Sekmes Jums !

Ausrarugsėjis 29 2014, 11:32 PM Ausra - valio del kalakuto!! netikiu, kad virtuveje mazai kas pavyksta; Jusu matyt labai auksti kriterijai; o gal daug grieztu kritiku namuose turit, ir jie retai pagiria; smagu, kad tinklapis naudingas; vadinasi verta stengtis; aciu uz grazius zodzius;

Atsakyti į komentarą


my facbook page contact rss feed
food gawker - my galleryskoniu blogs

www.vaikaivanile.com - Visos teisės saugomos @2013-2024
Iliustracijos ir kaligrafija - Meredith C. Bullock / Hazel Wonderland
Svetainę administruoja TelNex, LLC.