Kovo 11

Kovas 10, 2017 m Tortai,
Komentarai (6)

 

 

Su 27-uoju gimtadieniu, Lietuva! Kai prisimenu save 27-erių, tai galvoje sukasi vientelė mintis:”Dieve, kokia tada buvau jauna!”. Ir gerąja prasme, ir ne tik. Veidas tada atrodė geriau, bet elgesys buvo visiškai nesusitupėjęs. Buvo pridaryta tiek visokių žioplysčių, kad dabar net gėda prisiminti. Su Lietuva, manau, yra panašiai. 27-eri metai bet kokiai valstybei, net ir tai, kuriai kelis kartus teko atsikurdinėti savo nepriklausomybę, yra visiški niekai, tiesiog kūdikystė. Todėl daug kas tokiame jauname amžiuje yra atleistina: visokie ne itin orūs liapsusai, šioks toks nesusitupėjimas, šiek tiek komiški išsišokimai, kada ne kada prasisunkiantis šioks toks pasikėlimas, itin būdingas jaunimui. Nes valstybė, kaip sau norite, yra baisiai jauna. Nesvarbu, kad istorija ir kultūra yra oi kokio senumo. Mūsų valstybingumas vos vos išsilukšteno.

Bet tai, kas jauna, dar nebūtinai yra bloga. Ar juokinga. Lietuva per tuos 27-erius metus sugebėjo taip susikratyti, kad kai kuriais klausimais, manau, gali drąsiai konsultuoti kai kuriuos užkietėjusius nepriklausomybės ir valstybingumo liūtus, kaip antai JAV (nepabijokime to žodžio!) Taip sakau prisiminusi tuos nelemtuosius rudeninius mūsų (JAV) prezidento rinkimus. Prisimenu, kaip po rinkimų daugelis ėmė dūsauti, stebėtis, analizuoti, kaip gi šitaip ėmė ir atsitiko, iš kur toks šovinizmas? Iš kur toks bukumas? Ir aš, kaip nekeista, su jais visais dūsavau ir stebėjausi. Nes iš JAV tokio nuopolio tikrai nesitikėjau. Bet paskui man iškart ėmė ir atsigamino Lietuvos patirtis. Prisimenat tuos laikus, kai, praėjus keliems trumpiems metams po Nepriklausomybės atkūrimo paskelbimo, kur nors troleibuse ar kokioje nors eilėje bestovinti kokia nors pilvota bobelė su itin nesimpatiška marmūze imdavo ir užvesdavo kalbą apie tai, kaip “prie ruso buvo geriau”? Jai kaip mat pritardavo koks dešimt ar penkiolika panašaus tipo taip vadinamų piliečių, jie visi imdavo putotis, keikti prof. Vytautą Lansbergį ir jo pakalikus už suknistą jų gyvenimą ir už tai, kad jie dabar nebeturi to bei ano. Po prakeiksmų visi sutartinai paskęsdavo graudulinguose prisiminimuose apie tuos nuostabius ir saulėtus laikus, kai “bent jau daktariškos dešros buvo tiek, kiek nori”.

Tai va, mūsų balos pusėje šiemet itin suaktyvėję “Make America Great AGAIN!” tipo lozungai mano atmintyje iškart atgamino tą jaunos Lietuvos laikotarpį, kai iš po trispalvėmis plevenančios patriotizmo, tautiškumo, pilietiškumo skraistės, iš pačios apačios ėmė sunktis pačios juodžiausios mūsų tautos srutos: neapykanta, pagieža, badymasis pirštais, kaltų ieškojimas ir visa kita. Lietuva, kaip žinia, iš tų srutų išsisuko taip, kaip dera. Dabar esame pažangi moderni valstybė, nors ir jauna, bet pilna pasididžiavimo, ir išmanymo, ir orumo. Nes kelio atgal, į tuos laikus su daktariškos dešros pertekliumi, tiesiog nebeliko. Kelelis užžėle žalia žolele, kaip sakoma. Lietuva tą pamoką išmoko seniai seniai. Dabar Amerika iš Lietuvos gali pasimokyti.

Su Nepriklausomybės atkūrimo švente, brangieji!

Didžiuojuosi savo šalimi, kaip niekada iki šiol!

Aušra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Griliažinis tortas

Recepto šaltinis: Smitten Kitchen

 

Biskvitai

3 stiklinės* miltų

1 ½ šaukštelio kepimo miltelių

1 šaukštelis valgomosios sodos

½ šaukštelio druskos

¾ stiklinės (1 ½ lazdelės) sviesto, kambario temperatūros

1 ½ stiklinės cukraus

1 ½ šaukštelio vanilės esencijos

3 kiaušiniai

1 ½ stiklinės pasukų arba kefyro

*1 stiklinė = 236 ml

Orkaitę įkaitinti iki 175oC. Dvi apvalias 20 cm skersmens kepimo formas patepti sviestu, į dugną įkloti sviestinio popieriaus skritulius, popierių taip pat patepti sviestu.

Į vidutinio dydžio dubenį kartu persijoti miltus, kepimo miltelius, sodą ir druską. Kitame dubenyje iki purumo išsukti sviestą ir cukrų. Po vieną įmušti kiaušinius, gerai išmaišant po kiekvieno pridėjimo. Supilti pasukas arba kefyrą ir gerai išplakti kol masė taps vientisa. Dalimis suberti miltų mišinį, išmaišyti, kol nebeliks sausų miltų ruožų. Nepermaišyti.

Tešlą supilti į paruoštas formas. Pašauti į įkaitintą orkaitę. Kepti maždaug 35-40 minučių, kol medinis dantų krapštukas, įbestas į biskvito centrą, liks sausas. Traukti iš orkaitės, palikti 10 minučių, kad šiek tiek atvėstų. Apversti ant grotelių, nulupti sviestinį popierių. Palikti, kol pilnai atvės. Atvėsusius biskvitus perpjauti horizontaiai pusiau.

 

Griliažas:

1 stiklinė cukraus

1 stiklinė lazdyno riešutų

Vidutinį puodą užkaisti ant vidutino stiprumo ugnies. Suberti cukrų ir kaitinti nemaišant, tik retkarčiais pavartant puodą, kol cukrus ištirps ir įgaus gintaro atspalvį. Nukelti nuo ugnies. Įpuodą su cukrumi tuojau pat suberti riešutus, išmaišyti, išversti and silikoniniu takeliu ištiestos skardos, išlyginti į vienodo storio sluoksnį. Palikti šaltai kol sukietės. Sukietėjusį griliažą sulaužyti stambiais gabalais, sudėti į tvirtą maišelį, sutrinti mėsos muštuku arba kočėlu į rupius trupinius. Padėti į šalį kol prireiks, arba laikyti kambario temperatūroje sandariai uždarytame inde.

 

Pertepimas:

2 skardinės saldinto kondensuoto pieno

Kondensuoto pieno skardines dėti į didelį puodą su vandeniu; vandens puode turi būti tiek, kad skardinės būtu pilnai panirusios. Puodą užkaisti ant vidutinio stiprumo ugnies. Virti 3 ½ - 4 valandas, vis pripilant daugiau vandens, kad skardinės visą laiką būtų panirusios. Nukelti nuo ugnies. Išgriebti skardines. Palikti, kol atvės. Sutirštėjusį pieną iš skardinių pedėti į dubenį, išsukti iki vientisos masės. Laikyti šaltai kol prireiks.

 

Kremas:

425 g tamsaus šokolado, susmulkinto

2 ¼ stiklinės tirštos grietinės

¼ stiklinės šviesaus kukurūzų sirupo

¾ šaukštelio vanilės esencijos

Šokoladą suberti į karščiui atsparų dubenį, ištirpinti mikrobangėje arba virš garų. Kitame dubenyje išmaišyti grietinę, kukurūzų sirupą ir vanilę. Į grietinės masę supilti ištirpintą šokoladą, gerai išmaišyti ir padėti šaltai, kol sustings.

 

Užbaigimas:

4 biskvito sluoksniai

½ stiklinės saldžios arbatos

2-3 šaukštai Frangelico likerio

Siklinėje sumaišyti arbatą ir likerį.

Ant lėkštės arba padėklo dėti vieną biskvito sluoksnį, lengvai sudrėkinti arbatos-likerio mišiniu, užtepti karamelinio kremo sluoksnį, užbarstyti griliažo, dėti antrą biskvitą. Toliau sluoksniuoti, kol bus

 

 

Hazelnut Praline Cake

Recipe source: Smitten Kitchen

 

Cake Layers:

3 cups flour

1 ½ teaspoons baking powder

1 teaspoon baking soda

½ teaspoon salt

¾ cup (1 ½ sticks) butter, at room temperature

1 ½ cups sugar

1 ½ teaspoons vanilla extract

3 eggs

1 ½ cups buttermilk

Preheat oven to 350°F. Butter two 8-inch round cake pans, line bottoms with parchment, butter parchment.

In a medium bowl sift together flour, baking powder, baking soda, and salt. In another bowl, beat butter and sugar until pale and fluffy, add vanilla. Add eggs, one at a time, beating well after each addition. At low speed, beat in buttermilk until just combined. Gradually add flour mixture, mixing just until incorporrated. Do not overmix.

Divide batter evenly between prepared pans. Bake in preheated oven for 35-40 minutes until toothpick inserted in the center of the cake comes out clean. Remove from oven. Let cakes cool in the pans for 10 minutes, then invert onto rack, peel off parchment, then cool completely, at least 1 hour or overnight. Cut each cake horizontally in half, to obtain four equal layers.

 

Praline:

1 cup sugar

1 cup hazelnuts

Cook sugar in a medium saucepan on medium heat, without stirring, until melts and turns amber. Immediately add hazelnuts, quickly mix and pour mixture onto silpat-lined baking sheet. Spread in an even layer. Set aside until hardens completely. Break into chuncks, transfer to ziplock bag andf crush with rolling pin into coarse praline. Set aside until needed or store in an airtight container at room temperature.

 

Dulce De Leche

2 cans of sweetened condensed milk

Fill large stockpot with water. Cook unopepend cans for 3 ½ - 4 hours, adding more water if needed, to make sure that cans are fully submerged at all times.

Remove from heat. Remove cans from pot. Let cool. Open cooled cans, transfer cooked condensed milk into medium bowl and whisk until uniform. Refrigerate until needed.

 

Frosting:

15 ounces dark chocolate, chopped

2 ¼ cups sour cream

¼ cup light corn syrup

¾ teaspoon vanilla extract

Melt chocolate in a heatproof bowl in a microwave or over pot of boiling water. Whisk sour cream, corn syrup and vanilla until combined. Add melted chocolate and whisk until uniform. Refrigerate until frosting is of spreadable consitency.

 

Assembling:

4 cake layers

½ cup strongly sweetened tea

2-3 tablespoons Frangelico liquor

Mix tea and Frangelico. Place one cake layer onto cake stand. Lightly brush with tea-Frangelico mixture. Frost with thin layer of dulce de leche, sprinkle with hazelnut pralline, top with another cake layer. Continue layering until all cake layers are used up. You’ll have leftover praline and dulce de leche.

Frost the outside of cake: top and sides, with chocolate-sour cream frosting, sprinkle with remaining praline. Refrigerate until ready to serve.

 

 Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:
BIRUTESausis 12 2019, 04:28 AM
Atsakyti į komentarą

Sausis 12 2019, 04:26 AM Naujiems metams iskepiau 2 tortus,is abieju pusiu sulaukiau daug padekos,labai skanus tortas,vaikas mano jau uzsiprase jo drauges gimtadieniui,Aciu Jums Ausryte,nunustojat mus lepinti puikiais receptais.
AusraSausis 14 2019, 12:41 PM Birute,oi kaip malonu girdeti, kad isbandet recepta, ir kad tortas patiko! griliazinis man irgi labai patinka; kepiau ne viena karta;

Atsakyti į komentarą

SigitaSausis 29 2018, 05:03 AM Planuoju šį tortą kepti vasario 16-ajai, todėl noriu pasiteirauti ar teisingai suprantu torto surinkimą /pabaigimą - ar šokolado/grietinės kremas skirtas tik torto išorės aptepimui/papuošimui ?
AusraSausis 29 2018, 11:09 AM Sigita, taip, teisingai; sluoksniai pertepami dulcve del leche; o kremu aptepama isore; sekmes!

Atsakyti į komentarą

ritaKovas 14 2017, 07:19 AM Kaip noreciau kad atvaziuotumet i Lietuva ir susitiktumes su savo gerbejais!
AusraKovas 14 2017, 11:59 AM Rita tikrai atvaziuosiu! aciu, kad skaitot, ir uz palaikyma, ir uz visus siltus zodzius; kaip gera ant dusios - ne tas zodis!

Atsakyti į komentarą

JurgaKovas 11 2017, 01:43 PM Uz Lietuva, Ausra!
AusraKovas 11 2017, 07:04 PM Aciu, Jurga!

Atsakyti į komentarą

ViktorijaKovas 11 2017, 06:00 AM Apsizliumbiau perskaiciusi. Kiek daug visur - ir pas mus - tamsos,bukumo,pykcio. Bet vis tiek myliu Lietuva labiausiai pasaulyje. Ir tikiu, kad viskas bus vis geriau. Su svente, Ausra!
AusraKovas 11 2017, 07:03 PM Viktorija, as net neabejoju, kad ateityje viskas bus zymiai geriau; visi sie sovinizmo ir bukumo protrukiai - tai tiek priesmirtiniai pasispardymai; nes, pavyzdziuis, musu paskutiniuose rinkimuose atitis nubalsavo stai sitaip: https://www.romper.com/p/this-map-of-how-people-18-to-25-voted-will-give-you-hope-for-the-future-22311

Atsakyti į komentarąmy facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (12)
antiena (1)
apelsinai (37)
arbata (22)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (53)
avokadai (9)
baklažanai (7)
bananai (31)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (58)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (12)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (78)
karamelė (30)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (47)
kiauliena (37)
kiaušiniai (41)
knygos (45)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (54)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (51)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (50)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (40)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (70)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (29)
paukštiena (45)
persikai (15)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (47)
pupelės (16)
pyragai (200)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (28)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (27)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (101)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (160)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (100)
uogienė (19)
uogos (119)
Užgavėnės (15)
vaisiai (134)
Valentino diena (21)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (32)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (25)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)