Pamąstymai apie receptų šaltinius

Rugpjūtis 11, 2014 m Desertai, Vaisiai,
Komentarai (5)

 

 

Lietuvos maisto bloguose aš neseniai pastebėjau atsiradusią naują madą – žmonės neberašo receptų šaltinių. Šį kartą aš nepradėsiu gvildenti nepabaigiamos temos apie receptų nuosavybę ir originalumą, 3-jų ingredientų taisyklę ir intelektualinės nuosavybės teisines peripetijas. Ta tema yra be galo paini, diskusijos apie ją blogerių rateliuose netyla, ir, atrodo, kad kuo daugiau ta tema diskutuojama, tuo painiau ir nesuprantamiau viskas darosi.

Aš ne apie intelektualinę nuosavybę. Aš apie recepto pradžią: kodėl tas receptas atsidūrė Jūsų virtuvėje, o vėliau - ir blogo įraše? Kas jus įkvėpė tai pagaminti? Gal draugė, ar kaimynė, ar kažką panašaus matėte žurnale, o gal ragavote restorane? Gal tai senas, dažnai gaminamas močiutės receptas, o gal receptas iš kito blogo arba iš knygos? O gal Jūs paprasčiausiai sumetėte į krūvą viską, ką radote šaldytuve, ir finale gavosi stebuklas? Man be tokios pradžios receptas yra kažkoks nepilnas, kaip be kojos.

Jeigu receptas ne Jūsų sugalvotas, bet nusižiūrėtas iš kito šaltinio (kito blogo, knygos, žurnalo), mano manymu nuoroda į originalą yra tiesiog būtina. Antraip gaunasi visiškas absurdas, ypač kai tai yra populiarus ir daug kam gerai žinomas receptas. Kai kas iš skaitytojų gali gerai žinoti ne tik kas yra originalaus recepto autorius, bet gali būti mintinai išmokę ir patį receptą. Šaltinio nutylėjimas tokiu atveju tikrai garbės nedaro.

Recepto šaltinio paminėjimas - tai ne tiek recepto autorystės pripažinimas, kiek dėmesio recepto autoriui pademonstravimas, mandagus linktelėjimas ir gražus žestas, trumpai, bet aiškiai pasakantis, kad Jūs vertinate autoriaus darbą ir džiaugiatės proga galėdami padėkoti. Jeigu apie originalų receptą net neužsimenama, ir nuorodos nėra, ir tekste apie recepto šaltinį - nei kriu-kriu, tai darosi neaišku, ar nuorodą blogeris/-ė per neapdairumą pamiršo, ar šiaip, nepasivargino paminėti.

Nuorodos svarbios ne tik originalių receptų ar šaltinių autoriams, bet ir Jūsų blogo skaitytojams. Aš visada atsiverčiu nuorodą, nes po receptu dažnai būna prisikaupę labai vertingų komentarų su nuomonėmis, patarimais ir šiaip, pastebėjimais, kurie dažnai būna gana svarbūs gaminant, arba apsisprendžiant dėl recepto gaminimo. Dar nuorodos yra svarbios todėl, kad jos padeda išvengti klaidų. Aš pati savo bloge receptą rašau du kartus, lietuviškai ir angliškai, ir net du kartus rašant, vistiek neretai pasitaiko atvejų, kai abiejuose recepto variantuose būna įsivėlusi klaida. Skaitytojui vienintelis išsigelbėjimas būna nuoroda į originalą.

Aš neseniai skonių bloge radau gana gerai žinomo kekso receptą. Prie recepto išpopuliarinimo ženkliai prisidėjo Deb Perelman iš Smitten Kitchen, o po jos – ir daug kitų blogerių. Skonių bloge patalpintas receptas toks pat, kaip visur kitur, išskyrus tai, kad į keksą nedėta kiaušinių. Mano manymu, tas faktas, kai į keksą nededama kiaušinių, yra vertas ypatingo paminėjimo, arba bent jau trumpo užsiminimo, nes paprastai į keksus kiaušiniai yra dedami. Jeigu dėl šiokių ar anokių priežasčių buvo nutarta kiaušinių nedėti, tai aš labai norėčiau išgirsti kodėl (dietiniai reikalavimai, kalorijų skaičiavimas, arba gal namie nebuvo kiaušinių, ir buvo nutarta surizikuoti). Antraip gali atrodyti, kad publikuotas receptas yra su klaida. Tačiau atsekti, ar klaida, ar ne, yra neįmanoma, nes nėra jokios nuorodos, o apie kiaušinių dėjimą/nedėjimą neužsimenama nei puse lūpos. Atsakymas į mano komentarą, kad, neva kiaušinius buvo nutarta pakeisti kepimo milteliais (??..!..??) dar labiau susitiprino mano įtarimą, kad su šiuo receptu kažkas ne taip. Jeigu būtų nuoroda arba bent jau minimalūs paaiškinimai, kodėl čia viskas taip ir ne kitaip, tai nekiltų jokių nereikalingų klausimų. Gal kitiems tokie klausimai ir šiaip nekyla, bet man jie kyla ir kils, kol nebus tvarkos ir aiškumo.

Ir dar nuorodos yra svarbios todėl, kad skaitytojams dažnai yra smalsu sužinoti, ką Jūs mėgstate skaityti, kieno receptus mėgstate gaminti, iš kur semiatės įkvėpimo.

Aš skaitau labai daug maisto tinklaraščių. Skaitydama įrašą, aš visada perskaitau receptą. Man įdomūs visi, net ir seni, visiems gerai žinomi receptai, šimtą kartų publikuoti ir perpublikuoti; kuo daugiau žmonių receptą gamina ir giria, tuo vertingesnis yra receptas. Man įdomūs ir tie receptai, kuriuos Jūs sugalvojote patys, arba paveldėjote iš savo močiutės, arba nusirašėte nuo draugės. Recepto kelias į Jūsų namus yra nei kiek ne mažiau svarbus, negu ingredientų sąrašas arba eigos aprašymas. Todėl manau tikrai neverta pamiršti apie pačią pradžią. Na o jeigu receptas be viso kito dar turi ir kažkokią nuorodą, tai apie ją parašyti yra tiesiog privalu, iš mandagumo.

Ačiū, kad skaitėte.

Aušra

 

 

 

 

 

 

 

 

Pyragas su uogų įdaru

Receptas iš David Lebovitz | Ready for Dessert

Apipavidalinimas pagal Une Gamine Dans La Cuisine

Tešla:

350 g miltų

1/2 šaukštelio druskos

3 šaukštai cukraus

225 g sviesto, šalto, supjaustyto kubeliais

6 - 8 šaukštai ledinio vandens

 

Įdaras:

6 stiklinės uogų (aviečių, gervuogių, vyšnių, mėlynių)

2 šaukštai kukurūzų krakmolo

1/2 stiklinės cukraus (naudoti daugiau arba mažiau, priklausomai nuo uogų)

2 šaukštai citrinų sulčių

1/4 šaukštelio migdolų esencijos

 

Užbaigimui:

1 kiaušinio trynys

1 šaukštelis grietinėlės

2 šaukštai cukraus

 

Tešla:

Virtuviniame kombaine sumaišyti miltus, cukrų ir druską. Suberti sviesto gabalėlius ir sukti, kol sviestas tolygiai pasiskirstys. Po 1 šaukštą pilti ledinį vandenį, kaskart trumpai pasukant, kad išsimaišytų. Vandens pilti tik tol, kol mišinys pradės formuotis į tešlą.

Mišinį išversti ant maistine plėvele padengto paviršiaus. Mišinį sustumti į krūvelę, padalinti į dvi lygias dalis, rankomis suspausti į du skritulius, susukti į plėvelę ir dėti 3 – 8 valandoms į šaldytuvą.

Kai tešla pakankamai atšals, iš šaldytuvo išimti vieną tešlos diską, jį iškočioti ant maistine plėvele padengto paviršiaus į maždaug 4 - 5 mm storio skritulį. Tešlos skritulį netempiant atsargiai įtiesti į gilią 23 cm skersmens pyrago formą. Tešlą pirštais lengvai paspausti, kad priglustų prie formos kraštų. Tešla ištiestą formą dėti į šaldytuvą.

Iš šaldytuvo išimti antrą tešlos diską, jį taip pat iškočioti ant plėvele padengto paviršiaus. Maža apvalia formele dantytais krašteliais iš tešlos išspausti mažus skritulėlius. Juos dėti vienu sluoksniu ant plačios skardos ir kišti į šaldytuvą. Tešlos likučius vėl iškočioti ir išspausti daugiau skritulėlių. Juos taip pat dėti į šaldytuvą.

 

Įdaras:

Visus įdarui skirtus ingredientus sumaišyti dideliame dubenyje. Įdarą sukrėsti į tešla ištiestą formą. Išlyginti paviršių. Antu įdaro išdėlioti tešlos skritulėlius.

 

Užbaigimas:

Mažame dubenėlyje išplakti trynį ir grietinėlę. Mišiniu aptepti pyrago viršų. Užbarstyti cukrumi.

 

Pyragą pašauti į įkaitintą 190oC orkaitę ir kepti, kol pyrago viršus gražiai paruduos, o įdaras įkais ir pradės sunktis per kraštus. Pyragą traukti iš orkaitės. Atvėstinti ant grotelių. Tiekti šiltą arba kambario temperatūros.

 

 

Mixed Berry Pie

Recipe from David Lebovitz | Ready for Dessert

Presentation from Une Gamine Dans La Cuisine

Crust:

2 1/2 cups flour

1/2 teaspoon salt

3 Tablespoons sugar

1 cup (2 sticks) butter, cold and cut into cubes

6 - 8 tablespoons iced water

 

Filling:

6 cups mixed berries (blackberries, raspberries, blueberries, cherries)

2 tablespoons corn starch

1/2 cup sugar (use more or less depending on the berries)

2 tablespoons lemon juice

1/4 teaspoon almond extract

 

Topping:

1 egg yolk

1 teaspoon cream

2 Tablespoons sugar

 

Crust:

In a food processor pulse together flour, sugar and salt. Add butter and pulse until butter is evenly incorporated. Add iced water, 1 tablespoon at a time, and pulse after each addition, until dough just begins to come together.

Dump the mixture from the food processor onto plastic wrap-lined dry surface. Push all mixture together into a pile, divide the pile in half, and press each half into a disc. Wrap both discs in plastic wrap and refrigerate for 3 – 8 hours.

Take out one disc of chilled dough from refrigerator. Roll it on a plastic wrap-lined dry surface to a ¼-inch thick round and line it gently, without any stretching, into a 9” pie plate. Press dough lightly with your fingers to the walls of the plate. Put plate with the dough in refrigerator.

Roll out another disc of dough. Using a small cookie cutter with fluted edges, cut out small rounds from all the dough, place them in a single layer on a cookie sheet and put them in refrigerator or freezer. Collect the dough scraps, push them together, roll them again and cut more rounds until all dough is used up.

 

Filling:

Mix all ingredients in a large bowl. Remove the dough-lined pie plate from refrigerator. Transfer filling to the plate. Even the top. Cover the filling with chilled cut out circles of dough.

 

Topping:

In a small bowl whisk egg yolk and cream. Brush the top of finished pie with yolk-cream mixture. Sprinkle with sugar.

Bake for 30 – 45 minutes at 375oF, until top is golden brown and the juices are bubbling. Remove pie from the oven. Cool on a wire rack. Serve warm or at room temperature.

 Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:
DianaRugpjūtis 12 2014, 07:25 AM Sutinku su Ausros ir visais kitais komentarais. Mano nuomone nieko cia negali pakeisti ar itakoti siuo klausimu. Reikia atsiminti, kad bet koks rasymas tai yra rasancios asmenybes atssikleidimas. Jei rasantis zmogus \"pakiles nuo zemes\" t.y \"grounding is missing\" tai ir jo rasymai \"padebesiuose\".
AusraRugpjūtis 12 2014, 11:44 AM Diana, aciu uz pritarima ir palaikyma; as irgi nesistengiu gyvenimo mokyti; tik pasisakiau, ir tiek;

Atsakyti į komentarą

JulėRugpjūtis 12 2014, 12:43 AM Aušra, taip sakant, "my thoughts exactly" - sutinku su visomis tavo išvardintomis priežastimis. Man skaitant ypač įdomu, kaip receptas evoliucionavo: koks šaltinis (o dar įdomiau - šaltiniai) jį įkvėpė, kas jame pakeista, KAS IŠĖJO (mat kartais randu - o ir pati anksčiau skelbdavau - receptų, kur rezultatas ar reakcijos į jį nė nepaminėtos, o juk tikrai smalsu, ar skelbiami VISI receptai, perėję per virtuvę, ar tik patikę).
AusraRugpjūtis 12 2014, 12:58 AM Jule, smagu, kad musu mintys sutampa; o del blogu - jie visi skirtingi; vieni dokumentuoja viska, kas vyksta virtuveje, nesavarbu, ar pavyko, ar ne; kiti is savo maisto blogo susikuria kulinarines fotografijos portfolio, o pats receptas ten sedi tik tarp kitko; kiekvienam savo; bet pati pradzia (is kur istrauktas receptas) mano galva yra butina visiems; anksciau pastebedavau, kad receptu saltiniu dazniausiai nerasydavo tik pradedantys blogeriai, arba tie, kurie tik retkarciais ka nors publikuoja; tokiuose irasuose paprastai eina viena mazute nuotrauka, nufotkinta prietemoje, o po to iskart eina kazkoks receptas; nei labas, nei viso gero; recepto saltinio neverta net tiketis; bet paskutiniu metu pastebejau, kad ne kurios musu iskiliausios blogosferos zvaigzdes nesivargina parasyti, is kur ta recepta nukove; idetos dailiausios nuotraukos, viskas sustilizuota ir visa kita, atsiliepimai, recepto ivertinimai balais, viskas taip, kaip turi buti; o recepto saltinio nera; gal nesavarbu; o man uztai labai svarbu; uztai ir susukau sita irasa; aciu dar karteli uz pritarima ir uz palaikyma;

Atsakyti į komentarą

LinaRugpjūtis 11 2014, 10:02 PM So true.
AusraRugpjūtis 12 2014, 12:32 AM Thanks, darling!

Atsakyti į komentarą

AlinaRugpjūtis 11 2014, 09:24 PM Zinau apie ka kalbi (maciau keksa ir tavo komentara su nuoroda i originalu recepta). As irgi pastebejau kad daug kur blogose truksta saltiniu. Taip lyg visus tuos receptus sv. Dvasia pakuzdetu i ausi... As uz esu uz tai kad reika nurodyti ikvepimo saltini jei jis yra zinomas nes reikia elgtis taip kaip noretum kad su tavim elgtusi :) Labai smagu Ausra, kad parasei apie tai.
AusraRugpjūtis 12 2014, 12:36 AM Alina, tai va butent - Sventa Dvasia; niekaip nesuprantu, kodel zmones neparaso, is kur isdygo tas receptas; is pradziu blogo irase eina serijos visokiu "oi!", "ai!", "koks dieviskas skonis!", o po to iskart eina ingredientu sarasas; o is kur ta sarasa emet? ALIO!!!

Atsakyti į komentarą

VitaRugpjūtis 11 2014, 07:04 PM Bravo, Ausra!!! 150 proc su tavim sutinku. Man ypac yra uzkliuve, jog ne vienos lietuviskos receptu knygos autore, PR'o meistre niekada niekada nenurodo savo receptu- makalyniu saltinio. Sakyciau, pirmiausiai tai yra nepagarba skaitytojui ir sau.
AusraRugpjūtis 12 2014, 12:42 AM Vita, mano galva knygoms galioja tie patys kriterijai, kaip ir blogams; recepto saltinis yra butinas; yra vienas geras pavyzdys is gerb. D. Lebovitz gyvenimo - jis Racine's Cake recepta nusirase nuo kazkokio popiergalio, priklijuoto ant Racine's restorano vyru tualeto sienos; kodel as apie tai zinau? o todel kad Gerb. Lebovitz visada paraso savo recepto saltini; visada; ir ne jis vienas toks;

Atsakyti į komentarąmy facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (12)
antiena (1)
apelsinai (37)
arbata (22)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (53)
avokadai (9)
baklažanai (7)
bananai (31)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (58)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (12)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (78)
karamelė (30)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (47)
kiauliena (37)
kiaušiniai (41)
knygos (45)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (54)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (51)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (50)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (40)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (70)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (29)
paukštiena (45)
persikai (15)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (47)
pupelės (16)
pyragai (200)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (28)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (27)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (101)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (160)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (100)
uogienė (19)
uogos (119)
Užgavėnės (15)
vaisiai (134)
Valentino diena (21)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (32)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (25)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)