Širšių lizdas

Vasaris 23, 2016 m Desertai, Pusryčiai,
Komentarai (5)

 

 

Iš bibliotekos parsinešiau naują knygą: MAMUSHKA. Knygos autorė Olia Hercules, Anglijoje gyvenanti emigrantė iš Ukrainos, profesionali šefė, TV asmenybė, fotografė, dizainerė, blogerė, The Guardian skiltininkė, ir taip toliau, ir taip panašiai. Olios knygą pirmiausiai užmačiau food52 sudarytame geriausių 2015 m. išleistų knygų sąrašėlyje Piglet 2016. Tą pačią dieną, kai pasirodė naujasis Piglet, aš nuskanavau savo viešąją biblioteką ir užsirezervavau visas jų turimas knygas iš sąrašo, tame tarpe ir Mamushka.

Olios MAMUSHKA man iškart priminė Yotam Ottolengi & Sami Tamimi knygą JERUSALEM. Paskui paskaičiau Olios biografiją ir iškart supratau, iš kur tas panašumas – Olia daug metų dirbo Ottolenghi restoranuose; tad visai nenuostabu, kad per tuos metus šis tas prigijo, ne tik kulinarinės patirtys, bet ir superinių knygų rašymo įgūdžiai. Tai va, Olios knyga Mamushka, panašiai kaip Jerusalem, primiausia yra labai graži: ryški, spalvota, daug nepaprastai gražių nuotraukų, daug gerų receptų ir gyvenimiškų istorijų. Knygą malonu ne tik pavartyti ir pažiūrėti į paveikslėlius, bet ir paskaityti. O bevartant ir beskaitant iškart ima niežtėti rankosi, norisi tuojau pat pulti į virtuvę ir viską iš eilės gaminti. Knygoje sudėti receptai yra gyvenimiški, paprasti, visi pagaminami namų virtuvės sąlygomis, iš paprastų ingredientų, toks geras, jaukus maistas. Kol kas išbandžiau tik du Olios knygos receptus: tortą Napoleoną ir šitą širšių lizdą. Bet atsišviečiau visą storą receptų krūvą, ir artimiausiu metu tikrai dar daug ką pagaminsiu:

ukrainietiškus barščius,

česnakines bandeles, prie barščių,

armėnišką daržovių troškinį,

moldavišką sūrio pynę,

virtiniukus su visokiausiais apetitnai skambančiais įdarais

obuolių pyragą,

ir dar daug ką kitą.

Dar noriu paminėti vieną labai svarbų panašumą tarp Jerusalem ir Mamushka: abi knygos yra be galo ir be krašto nostalgiškos; receptai, maistą gaminančių močiučių ir tetučių nuotraukos, šeimos susiėjimai, ir visos receptus apipinančios istorijos, pilnos prisiminimų apie tolimą gimtąjį kraštą, tradicijas, ir, savaime suprantama, apie virtuvę. Kiekvienas Mamushka receptas – tai emocinė autorės kelionė į praeitį; ta pati saldi nostalgija kaip mat persiduoda knygos skaitytojams. Vien dėl tos nuotaikos knygą verta pavartyti. Olios knyga man buvo grynų gryniausias malonumas. Jeigu Jums patiko Jerusalem, tai neabejoju, kad Mamushka irgi baisiai patiks.

Kaip jau rašiau, pirmas mano išbandytas knygos receptas buvo tortas Napoleonas. Tai buvo mano pat pirmasis gyvenime Napoleonas, pirmas blynas, kaip sakoma, ir jis man pavyko kuo puikiausiai. Olios receptas tikrai geras. Prašom kepkit tą Napoleoną, garantuotai neprašausit.

O antras receptas buvo šitos mielinės bandelės su riešutais, osyne gnizdo, arba lietuviškai – širšių lizdas. Kai perskaičiau pavadinimą, iškart prisiminiau, kad man dar tebegyvenant Lietuvoje ten tikrai buvo toks kepinys, kuris vadinosi širšių lizdas. Bet aš niekaip negalėjau prisiminti, nei kaip tas širšių lizdas atrodė, nei koks buvo jo skonis. Absoliučiai jokių prisiminimų. Nulis. Tik pavadinimas išliko, užkritęs kažkur atmintyje, be jokio konteksto. Aš labai gerai prisimenu, kaip atrodė, pavyzdžiui, skruzdėlynas, arba šimtalapis, arba pensininkas, arba tokie pyragai kaip Naujienėlė, Draugystė, Kuršėnų vyniotinis, arba kad ir tas pats Napoleonas. Pukiausiai prisimenu ne tik jų išvaizdą, bet ir skonį, visus esu daug kartų mačiusi ir ragavusi, ir visi su tais kepiniais susiję prisiminimai mano galvoje yra gyvi ir ryškūs. O va širšių lizdo neprisimenu visiškai. Nežinia, ar čia amžius daro savo, ar ilgi metai išeivijoje, o gal man jau atmintis ėmė streikuoti. Gal jau pats metas rimtai susirūpinti.

Aušra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Širšių lizdas

(Osyne gnizdo)

Mielinės bandelės su riešutais

Recepto šaltinis: Olia Hercules | Mamushka

 

50 g sviesto, plius daugiau formos patepimui

Žiupsnelis druskos

1 šaukštelis vanilės esencijos

15 g tirpių mielių

2 kiaušinių tryniai

250 ml šilto pieno

500 g miltų, plius daugiau pabarstymui

100 g + 2 šaukštai cukraus

150 g riešutų, sukapotų, 

Orkaitę įkaitinti iki 175oC. Apvalią 25 cm skersmens formą ištepti sviestu.

Į didelį dubenį suberti mieles, 2 šaukštus curaus ir druską, įpilti ¼ stiklinės šilto vandens, išmaišyti ir palikti 5 minutėms, kol pradės putoti. Į dubenį su mielėmis persijoti miltus, sudėti likusius ingredientus ir maišyti elektriniu plakikliu su kablio antgaliu, kol susiformuos minkšta tešla, maždaug 5-7 minutes.

Tešlą dėti ant sauso, miltais pabarstyto paviršiaus, iškočioti į ploną 2-3mm storio lakštą; visą tešlos paviršių patepti tirpintu sviestu, pabarstyti cukrumi ir riešutais. Tešlą susukti į standų ritinį, supjaustyti skersai į 5 cm storio bendeles; jas dėti į paruoštą formą.

Ant vidurinės orkaitės lentynos patiesti didelį folijos lakštą; ant folijos dėti formą su bandelėmis. Kepti maždaug 30-40 minučių, kol bandelės gražiai paruduos. Traukti iš orkaitės, palaukti, kol šiek tiek atvės. Tiekti šiltas.

 

 

Wasp Nest Buns

(Osyne gnizdo)

Recipe Source: Olia Hercules | Mamushka

 

50 g butter, melted, plus extra for greasing

Pinch of salt

1 teaspoon vanilla extract

15 g instant yeast

2 egg yolks

250 ml warm milk

500 g flour, plus extra for dusting

100 g + 2 tablespoons sugar

150 g nuts, chopped, 

Preheat oven to 350°F. Butter 10 inch round cake pan or baking dish.

In a bowl of stand mixer combine yeast, 2 tablespoons sugar, salt and ¼ cup warm water. Wait 5 minutes until mixture begins to foam. Sift in flour, add remaining ingredients and mix using hook attachment until soft dough forms, about 5-7 minutes.

Generously flour work surface and knead the dough briefly. Roll the dough out as thinly as you can into a large sheet. Brush the entire surface of the dough with melted butter, sprinkle with sugar and chopped pecans.

Roll up the sheet to create a long log, then cut it across into 2-inch-thick slices. Arrange buns in a prepared cake pan. And place it into preheated oven. Place a sheet of foil under the pan, to catch the drippings during baking. Bake for about 30–40 minutes, until buns became golden brown. Remove from the oven, place on a rack to cool slightly. Serve warm.

 

 



Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:




RitaKovas 14 2016, 09:27 AM Ausra, Bandeles atrodo labai skaniai, butinai isbandysiu Jusu recepta. O as kepu labai panasu pyraga, tik jis vadinasi "Rozynas", nes tos bandeles susuktos atrodo kaip rozytes. Ir dazniausia ji kepu Velykoms, o bandeles idarau skirtingais idarais, riesutu, dziovintu spanguoliu, ar vaniliniu cukrumi. Tuomet kekvienas seimos narys gali issirinkti savo megstama rozyte, ja atsilauzti ir megautis.
AusraKovas 14 2016, 10:32 AM Rita, aciu uz pagyrima ir uz pakomentavima; as isivaizduoju, kad tas Jusu Rozynas su ivairiais idarais tikrai buna kazkas nepaprasto; dekui uz pasidalinima;

Atsakyti į komentarą

JustinaVasaris 24 2016, 04:21 PM Kokios apetita keliancios bandeles! Ir dar niekada neteko kepti mielinio kepinio jo nepakildinus. Intriguoja isbandyti! Beje,gal zinote,ka duoda folija kepant?
AusraVasaris 24 2016, 04:41 PM Justina, man irgi buvo labai keista, kad nereikia kildinti; bet viskas gavosi gana neblogai; tik bandeles nebuvo tokios minkstutes kaip pukas, o tokios labiau panasios I rugelach tipo ragelius, su traskiais saldziais krasteliais; esme yra iskocioti labai plonai, ir formoje tarp bandeliu palikti siek tiek vietos, kad jos galetu kepdamos pasipusti; o del folijos - ji ten tik tam, kad kepimo metu is formos lasantis sviestas ir cukrus nesitaskytu po visa orkaite ir dedegtu;

Atsakyti į komentarą

MildaVasaris 24 2016, 04:17 PM Širšių lizdas man negirdėtas dalykas, bet skaitydama iš karto pagalvojau apie "širšių medų", o tai, man atrodo, toks alkoholinis gėrimas iš degtinės ir kondensuoto pieno gal :) o lizdas atrodo puikiai, kaip ir viskas šiame blog'e:)
AusraVasaris 24 2016, 04:37 PM Milda, itariu, kad Jus teisi - tikriausiai as prisimenu ne sirsiu lizda, o butent sirsiu medu, ta saldu pieniska alkoholini deserta/gerima;

ViktorijaVasaris 25 2016, 02:48 AM Aš irgi norėjau parašyti, kad buvo toks širšių medus. Iki šiol atsimenu traumą per vienas vestuves, kai suaugę valgę, o man, vaikui, nedavė :) Šitas kepinys atrodo super. Ir knyga labai suintrigavo, nes "Jerusalem" man yra absoliučiai neįtikėtina, nuo receptų iki rašymo stiliaus ir nuotraukų.

AusraVasaris 25 2016, 10:28 AM Na man dabar ramiau pasidare, kad visgi tokio daikto kaip sirsiu lizdas Lietuvoje tikriausiai nebuvo; todel as jo ir neprisimenu;

AudreVasaris 29 2016, 08:43 AM ,,Širšių medus" - brežnevinės epochos šedevras: kai darbe uždraudė vartoti alkoholinius gėrimus, išradingieji žmonės sugalvojo alkoholinį desertą... Formaliai draudimas nepažeistas, nes gi ne gėrimas, o užtepas... chi, chi... Tylus maištas - kiekvieno lietuvio kraujyje.

AusraVasaris 29 2016, 10:33 AM Audre, lietuvis niekada neprazus; suras iseiti is bet kokios padeties; o sirsiu medus, manau, yra genialus isradimas;

Atsakyti į komentarą

VilmaVasaris 24 2016, 04:00 PM Aš tokį kepinį pirmą kartą girdžiu. Privalu išsikepti :)
AusraVasaris 24 2016, 04:36 PM Vilma, tai gal sito sirsiu lizdo isvis ir nebuvo Lietuvoje; gal as susapnavau; nesistebiu, nes ne pirmas kartas man sitaip;

Atsakyti į komentarą

AgnėVasaris 24 2016, 02:42 PM Koks gražus ir nostalgiškas įrašas! Ir bandelės - puikiausios, primena tikrą širšių lizdą. Aš iš vaikystės prisimenu, kaip mama Kaune, Savanorių pr. apačioj esančioje kepyklėlėje pirkdavo pyragą "Bitutė" - jis būdavo mielinis, purus it sniego pusnis, su plaktos grietinėlės pertepimu ir karamele beigi migdolų plokštelėmis (o gal skaldytais migdolais) ant viršaus. Perverčiau ne vieną šūsnį senų lietuviškų (gal tiksliau, sovietinių) kulinarinių knygų ir nieko panašaus niekur neradau, o improvizuota "Bitutė" yra visai ne tas... Gal netyčia pas Mamušką yra kas nors panašaus?
AusraVasaris 24 2016, 03:03 PM Agne, aciu uz pagyrima ir uz pakomentavima; as pyrago Bitute visiskai neprisimenu (bet tai ir nenuostabu, ne tokie dalykai man is atminties seniai iskrite...); Mamushka knygoje desertu nedaug, ir nieko panasaus i Bitute, deja, nera; bet uztai yra Prahos tortas, kuri tikrai tikrai iskepsiu (ji irgi buvau visai pamirsusi), ir dar yra labai skanus biskvitinis tortas su braskemis ir ledais; ir dar varskes sausainiukai, sulankstyti kaip skareles; zodziu, man tik kept ir kept; o del Bitutes - labai sudominot; tikrai gardziai skamba; butinai paieskosiu internetuose;

MildaVasaris 25 2016, 03:51 PM Oi Agne, puikiai pamenu ta mažutę krautuvėlę. Ir Bitutę, ir Draugystę, ir nuostabų obuolių pyragą atsimenu, labai gaila, kad tie pyragai kažkur pasimetė pūstų, sintetinių pyragų platybėse. Na o aš tai labai lauksiu įrašo apie barščius - labai mėgstu. Ačiū, Aušra, kad dalinatės.

SimonaVasaris 26 2016, 02:52 AM Ryte receptą ir komentarus po juo skaičiau, o dabar kaip tyčia facebook grupėje viena moteris pardavinėja knygą "Lietuviškų tautinių ir firminių tortų, pyragaičių, sausainių, plokštainių, vyniotinių, keksų, pyragų, bandelių ir kitų miltinių kepinių receptūrų rinkinys“ ir joje yra Bitutės receptas :) Kainuoja knyga 17 eur, o platina Virginija Kielyte‎.

SimonaVasaris 26 2016, 04:19 AM Supermamoje radau receptą! 1 kg pyrago, receptura pateikta iš gamybinio receptūrų rinkinio, todel tokie juokingi kiekiai. Juos galima laisvai apvalinti, arba padidinti normą, nes 1 kg pyrago - mažoka :) Taigi copy-paste iš supermamų forumo: "teslai: 330 g miltu 10 g miltu pabarstymui 77 g sviesto 129 g kiausinio (3 M dydzio) 115 g cukraus 38 g pieno 32 g mieliu vanilinas kremui: 8 g miltu 77 g sviesto 16 g kiausinio 38 g cukraus 77 g pieno vanilinas glaistui: 51 g sviesto 62 g cukraus 11 g pieno 63 g riesutu Paruo6iama mielinė tešla. Iš jos kočiojami 30 mm skardos dydžio papločiai ir dedami į riebalais išteptą uždarų kraštų skardą. Tešla kildinama šiltoje patalpoje. Tada ant tešlos išpilamas karštas glaistas ir išlyginamas peiliu. Tešla dar kildinama, o po to kepama 200 C t-roje. Iškepto pyrago plutelė primena korį. Pyragas ataušinamas, perpjaunamas horizontaliai pusiau ir pertepamas plikytu kremu. Glaisto paruošimas. Sviestas, cukrus ir smulkinti riešutai kaitinami, kol masė pasidaro gelsva. Ją maišant plona srovele supilamas karštas pienas ir nenustojant maišyti, paverdama dar 10 - 15 min. kol sutirštėja. Paėmus lašą glaisto tarp pirštų (atšaldžius prieš tai jį šaltame vandenyje), tempiasi storas siūlas. Baigiant gaminti supilamas vanilinas. Kremo ruošimas. Pienas su cukrumi užvirinamas. Kiaušiniai sumaišomi su pakepintais ir išsijotais miltais. Į juos maišant supilamas karštas pienas su cukrumi. Mišinys maišant kaitinmas, kol sutirštėja, po to ataušinamas iki 20 - 22 C. Sviestas suminkštinamas, į jį plakant palaipsniui supilamas paruoštas mišinys. Baigiant plakti į kremą įberiama vanilino. I.Čereškienė Miltiniai konditerijos gaminiai mokymo priemonė prekybos-kulinarijos mokykloms 1978 m."

AusraVasaris 26 2016, 10:23 AM Simona, didelis aciu uz pasidalinima; Bityutes receptas tikrai skamba labai idomiai; nusikopijavau ir pasidejau I "Recipes to make" segtuva; supermamos yra tiesiog isminties lobynas!

AusraVasaris 26 2016, 10:24 AM Milda, labai prasom, near uz ka; tai Jums aciu, kad skaitote; o barsciai butinai bus pagaminti; kai pagaminsiu, butinai papapsakosiu bloge;

SimonaVasaris 27 2016, 05:18 AM Ir aš išsisaugojau tiems laikams, kai mano "rankinukas" paaugs :) Bet turbūt pirmiau pas jus pamatysiu bloge. Man kremo gamyboje kiaušinių kiekis lyg keistokas. Ir ar tikrai kiaušinis, o ne trynys?

EditaGegužė 11 2019, 08:13 PM Simona, gal jus turite Cereskienes Miltiniai Konditerijos Gaminiai knyga ar zinote kur gauti? Jau seniai ieskau.

Atsakyti į komentarą



my facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (12)
antiena (1)
apelsinai (37)
arbata (22)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (54)
avokadai (9)
baklažanai (8)
bananai (31)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (58)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (12)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (78)
karamelė (30)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (47)
kiauliena (37)
kiaušiniai (41)
knygos (46)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (56)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (52)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (50)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (40)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (70)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (30)
paukštiena (45)
persikai (17)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (48)
pupelės (16)
pyragai (200)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (28)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (27)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (101)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (160)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (100)
uogienė (20)
uogos (120)
Užgavėnės (15)
vaisiai (135)
Valentino diena (21)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (32)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (25)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)