Sūdyta lašiša su eglių pumpurais

Gegužė 22, 2014 m Žuvis,
Komentarai (4)

 

 

Apie sūdytą lašišą aš pradėjau galvoti dar žiemą, vasario mėnesį, kai skonių bloge užtikau Ievos iš One Special Day įrašą apie glotnutį “Miško pasaka”, su pušų spygliais. Prisipažinsiu, kad Ievos recepto aš tada visai nesupratau; man jis visai neskambėjo skaniai: dešimt spyglių, lapiniai kopūstai, bananas ir vanduo. Tokius “glotnučius” labai mėgsta plakti mano šešiametis Julius, nuo žemės prisirinkęs pušų spyglių, akmenų, dar kartais įmeta saują žvyro. Gal mano asociacijas šiek tiek sujaukė prie glotnučio įdėta spygliuotos pušies šakos nuotrauka – iškart pagalvojau, kaip tas pušies spyglys, geriant tokį glotnutį, ims ir įstrigs kur nors gale gerklės. Nuo tokios minties mane net nupurtė. Tiek jau to, tos “miško pasakos”. Aš Ievai parašiau komentarą, suabejojau, ar tikrai čia viskas taip puiku su tuo jos receptu. Į komentarą man atsakė Kristina, kuri rašo gražų kulinarinį blogą su stipria edukacine pakraipa: “Su šaukštu aplink pasaulį”. Kristina man viską paaiškino, ir apie Ievos receptą ir apie spyglius, ir dar atsiuntė nuorodų į kitus tinklapius. Tada aš supratau, kad su Ievos glotnučiu viskas tvarkoje. Dėl visko buvo kaltas mano pačios tamsumas.

Internetas yra pilnut pilnutėlis prikrautas visokiausių receptų su spygliuočių pumpurais: pušų, eglių, maumedžių. Receptai dažniausiai kilę iš ten, kur šalta – Skandinavijos, Kanados, Aliaskos. Bevartydama internetą užtikau sūdytos lašišos Gravlax receptą, su mėlynųjų eglių pumpurais, ir jį iškart įsimylėjau. Tik vasario mėnesį ant mūsų eglių nebuvo jokių pumpurų. Tad teko laukti.

Mano namas stove tarp didžiulių dangų remiančių eglių. Aplink namą yra 17 eglių, o toliau, miške, jų yra dar daugiau, toks visai nemenkas eglynėlis. Žiemą, kai stipriau pasninga, pro mūsų langus vaizdas toks, kaip iš filmo Narnia. Pavasariui atėjus visos tos eglės aplimpa pumpurais, kuriuos labai šauniai galima pritaikyti visokiausiems receptams, pvz. glotnučiams “Miško pasaka”, arba lašišai Gravlax, Aliaskos stiliumi.

Eglių pumpurai Itakoje išsprogo prieš gerą savaitę. Jie minkšti ir kvapnūs, šiek tiek rūgštoki, jokio smalos skonio ir jokio pavojaus, kad jie ims ir įstrigs gerklės gale. Pumpurai tokie ilgai nebus. Jie greitai sukietės ir pavirs į tikrus spyglius. Todėl praėjusį šestadienį aš, nieko nelaukus, priskabiau porą saujų minkštučių pumpurų ir užsūdžiau lašišą.

Aš paprastai perku taip vadinamą Atlanto lašišą, auginamą pramoniniu būdu, $10.99 už svarą. Bet parduotuvėje būna ir laukinės lašišos iš Aliaskos (King salmon /Chinook, $31.99 už tą patį svarą). Šį kartą aš nusipirkau ir tos, ir tos, palyginimui. Juo labiau, kad receptas su eglių pumpurais yra kilęs iš Aliaskos. Todėl buvo tiesiog privalu naudoti iš ten pat atgabentą lašišą.

Padėjus du šviežios žuvies gabalus vieną prie kito, abu skiriasi kaip diena ir naktis – Atlanto lašiša šviesesnė, daug minkštesnė, o laukinė lašiša standesnė, sodresnės spalvos, ir pjaustosi visai kitaip. Pasūdžiau aš jas abi identiškai, tiek pat prieskonių, tiek pat laiko. Atlanto lašiša nuo sūdymo šiek tiek patamsėjo, todėl abiejų žuvų spalva po sūdymo skyrėsi mažiau. Bet skonis ir tekstūra skyrėsi kaip reikiant: Aliaskos lašiša taip ir liko daug standesnė ir liesesnė. Atlanto lašišos gabalėliai buvo daug riebesni ir tiesiog tirpo burnoje. Palyginus abiejų žuvų skonius, aš tikriausiai rinkčiausi Aliaskos lašišą. Ji man gavosi sūresnė, ir spygliukų skonis buvo daug ryškesnis. Bet, atvirai pasakius, gravlax iš triskart pigesnės pramoniu būdu išaugintos Atlanto lašišos tikrai nebuvo prastas. Buvo labai skanu. Daug skaniau už tai, ką nusipirkčiau parduotuvėje, celofaninėje pakuotėje, už keliskart didesnę kainą. Aš ateityje, gamindama gravlax, pirksiu pigesnę lašišą. O Aliaskos lašišą sūdysiu tada, kai ją arba pasigausiu pati, arba mano sūnai ją pagaus.

Aliaska turėtų būti nepaprastas kraštas. Mes su vaikais jau seniai svajojame ten nuvažiuoti, kokiam mėnesiui. Žvejotumėme mes ten sau lašišas ir otus, vaikščiotumėm po kalnus, fotografuotumėm bebrus ir briedžius. Gal kada ir nuvažiuosim. Kada nors pavasarį, kai ten sprogsta eglių pumpurai.

Aušra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sūdyta lašiša su eglių pumpurais

Pagal receptą iš cookblog

 

Lašišos file

Rupios druskos

Cukraus

Šviežiai maltų pipirų

Eglių pumpurų

 

Nuo elgių pumpurų nuskabyti spygliukus. Kotelius išmesti.

Dubenėlyje sumaišyti druską ir cukrų (naudojau santykį 2:1). Suberti maltus pipirus ir spygliukus. Išmaišyti.

Lašišos filė gerai nusausinti.

Į didoką žemą indą dėti lašišą, oda į viršų. Ant odos paskleisti pusę druskos mišinio, plonu sluoksniu pilnai padengiant visą paviršių. Uždengti plėvele. Žuvį apversti. Ant kitos pusės paskleisti likusį druksos mišinį, plonu sluoksniu padengiant visą paviršių. Ųždengti plėvele. Žuvį lengvai paslėgti, ant viršaus uždėjus pjaustymo lentelę ir maždaug ½ kg svorį ( konservų skardinę ar maišelį su kruopomis. Paslėgtą žuvį dėti į šaldytuvą ir sūdyti 48-60 valandų, priklausomai nuo filė storio.

Sūdytą file išimti iš šaldytuvo. Nuo žuvies po tekančio šalto vandens srove nuplauti druską. Nusausinti. Pjaustyti plonais griežinėliais ir tiekti į stalą.

 

 

Cured Salmon with Spruce Tips

Recipe from cookblog

 

Salmon filet

Coarse salt

Sugar

Freshly ground black pepper

Fresh spruce tips

 

Pluck the pine needles from the spruce tips. Discard the cores.

In a bowl mix together salt and sugar, at 2:1 ratio. Add pepper and pine needles. Mix well.

Dry filet thoroughly with paper towels.

Place filet, skin facing up, in a shallow dish that would accommodate the entire piece of fish without bending it or folding. Sprinkle half of the salt mixture onto skin and spread it in a thin layer, covering the entire surface of the skin. Place a piece of plastic wrap on top. Flip filet, with skin facing down. Sprinkle the remaining salt mixture on the flesh side of the fish, covering the entire surface. Place a piece of plastic wrap on top. Put a cutting board and some weights (about 1 pound; it could be an unopened can, or a bag of rice, etc.) on top of the fish. Refrigerate for about 48-60 hours, depending on the thickness of filet, until flesh becomes firm.

Take out the cured fish out of refrigerator. Remove plastic wrap. Rinse all salt and spices under cold running water. Dry thoroughly. Slice into thin slices and serve.

 

 



Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:




SigitaGruodis 21 2016, 03:49 AM Turiu 2 kg file - kiek reikėtų dėti druskos ?
AusraGruodis 21 2016, 11:11 AM Sigita, mazdaug 1 stikline, kad pilnai pasidengtu visa file storu druskos sluoksniu, ir abieju pusiu;

Atsakyti į komentarą

AušraGegužė 22 2014, 02:29 PM Aš kartais pavasarį miške prisirenku jaunų eglių ūglių ir verdu sirupą :) Kaip ir iš daugelio augalų žiedų :) Beje, valgomi ir pušų pumpurai, kurie daug aromatingesni, pilni vitaminų nors gerokai kartesni :) O lašiša su eglių šakelėmis atrodo gardžiai! Puikios nuotraukos!
AusraGegužė 22 2014, 02:34 PM Ausra, aciu uz pagyrima! o ka tu su tuo egliu sirupu darai?

AušraGegužė 23 2014, 02:18 AM Visur, kaip ir kitus sirupus. Mišku kvepiantis sirupas su citrusinių natele (gamindama pilu laimo sulčių) paįvirina marinatus, ledus, gaivius gėrimus, ir, pvz., kokteilį su džinu :) Sakoma, kad padeda kosižulį raminti, bet iki rudens jau nebeturiu, o vasarą nekosim :)

AušraGegužė 23 2014, 02:20 AM Kosulį, ne kažką ten, ką parašiau :)

Atsakyti į komentarą

juraGegužė 22 2014, 12:45 PM Fantastika!
AusraGegužė 22 2014, 02:34 PM Dekui!

Atsakyti į komentarą

DovileGegužė 22 2014, 11:49 AM Ryju seiles... Bet Olandijoj tu pusu pumpuru nerasta, pas mus net ziemos normalios nebuvo... Ir misku cia mazai... Tiksliau tai ka jie vadina misku, pavadinciau kemzrynu ir dar ziauriai mazu... Bet lasisos noriu, sudyti ja noriu... Dar ir apie sudyta skumbre pagalvojau... Ech.
AusraGegužė 22 2014, 12:05 PM Dovile, tai pas jus pumpurai tikriauisia jau "nuzydejo", jeigu ziema buvo nesalta; pas mus vos ne visa ziema laikesi Polar Vortex, tai viskas zydi is skleidziasi daug veliau nei kasmet; lasisos uzsisudyti galima ir be pusu pumpuru; su krapais irgi labai skanu;

Atsakyti į komentarą



my facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (12)
antiena (1)
apelsinai (37)
arbata (22)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (54)
avokadai (9)
baklažanai (8)
bananai (31)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (58)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (12)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (78)
karamelė (30)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (47)
kiauliena (37)
kiaušiniai (41)
knygos (46)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (56)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (52)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (50)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (40)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (70)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (30)
paukštiena (45)
persikai (17)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (48)
pupelės (16)
pyragai (200)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (28)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (27)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (101)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (160)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (100)
uogienė (20)
uogos (120)
Užgavėnės (15)
vaisiai (135)
Valentino diena (21)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (32)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (25)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)