Black Sea

Balandis 07, 2020 m Daržovės, Užkandžiai, Žuvis,
Komentarai (3)

 

 

 

Mūsų viešoji biblioteka, kaip tikriausiai visos viešosios bibliotekos visame pasaulyje, uždaryta neribotam laikui. Prieš didįjį uždarymą aš nugriebiau Black Sea, tai dabar galiu sau ją laikyti kiek tik širdis geidžia, nes artimiausiu metu bibliotekos atsidarymas tikrai nenusimato.

Nežinau, ar čia toks sutapimas, ar tiesiog taip netyčia pasitaikė, bet vargu ar įmanoma surasti tinkamesnę knygą šiam, kaip čia pasakius, nelengvam laikmečiui. Žodžiu, man pasisekė. Kiek nedaug žmogui tereikia:  gera knyga yra būtent tai ko reikia, per taip vadinamą karantiną

Black Sea, iš pavadinimo galima nesunkiai atspėti, knyga apie Juodosios jūros pakrantės kraštus, receptai ir istorijos iš Ukrainos, Rumunijos, Bulgarijos, Turkijos. Odesa, Konstanta, Varna, Stambulas. Kelionių dienoraštis. Ramus, melancholiškas tonas, lėtas tempas, ir toks šiltas jausmas, visame kame, žmonių ir jų gyvenimų aprašymuose, receptuose, nuotraukose. Achmatovos posmeliai, pajūrio vaizdai, silkė.

Beskaitydama tuos pačius skyrelius, jau kažkelintą kartą, prisiminiau Černobylį. Ar Jūs dar prisimenat tuos laikus, kaip buvo? Ne ta prasme, kad nėra miltų, ar muilo, ar tualetinio popieriaus; pagalvojau apie tą tikrąjį tragizmą, kaip tada, taip ir dabar, kai yra kažkas nematomo, baisaus, kas griauna mūsų visų gyvenimus, ir mes daugmaž nieko negalim pakeisti. Dauguma nežinom net kaip tokiu atveju elgtis, kaip tada, taip ir dabar.

Vienintelis esminis skirtumas tarp tų Sovietinių Černobylio tragedijos laikų, ir dabartinio COVID-19 chaoso mano galva yra tas, kad tais senais laikais mes kažkaip reagavom, kažką darėm, savo susigalvotom, ar kažkokiom iš kitų pasiskolintom, nusikopijuotom priemonėm, bet visi kažkokiu būdu kažką darė, kad apsisaugot, sutvarkyt, augint, kažką daryt. Dabar tik maža dalis aria be jokio atokvėpio, o visa didžioji dauguma sėdi, kaifuoja, visiškai nebežino kuo iš nuobodulio užsiimt, ir dar, kas išvis man nesuprantama, tuo visišku nieko neveikimu baisiausiai didžiuojasi. Kažkoks visiškas nesusipratimas, nesupratimas, kažkoks graudulys tiesiog.

Aš supratau, kad su daugeliu savo gerų pažįstamų aš nebeturiu nieko bendro.

Aš perkračiau savo pažintis, savo ryšius su pačiais artimiausiais man žmonėm, perkračiau savo prioritetus.

Aš džiaugiuosi, kad man nereikia su niekuo bendrauti, nes daug kas gyvenime nušvito visai kitom naujom spalvom. Ypač žmonės sužibėjo. Apsikabinu knygą, šuniuką, ir sėdžiu sau palaimoj. Planuoju taip sėdėti dar ilgai ilgai, net kai visas šitas velnio karantinas pasibaigs. Social distancing, big time & for real.

Aušra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mielinė pynutė

Recepto šaltinis: Caroline Eden | Black Sea

500 g miltų

7 g sausų mielių

50 g rudo cukraus

2 šaukšteliai druskos

160 ml -200 ml šilto vandens

50 ml aliejaus

Kiaušinio plakinio

Sezamų sėklų

Dubenyje sumaišyti miltus, mieles, cukrų, druską, vandenį ir aliejų. Maišyti su kablio antgaliu maždaug 5-10 minučių, kol tešla taps vientisa ir elastinga. Tešlą perdėti į aliejumi išteptą dubenį, uždengti rankšluosčiu ir palikti kad pakiltų, maždaug 1-2 valandoms.

Pakilusią tešlą perdėti and sauso pamiltuoto paviršiaus, padalinti į tris lygias dalis, supinti į kasą, perdėti ant kepimo skardos. Palikti, kad pakiltų, maždaug 30 minučių.

Orkaitę įkaitinti iki 175oC. Pynės paviršių aptepti kiaušinio plakiniu, užbarstyti sezamų sėklomis, pašauti į įkaitintą orkaitę. Kepti maždaug 30-45 minutes, kol pynės paviršius taps sodrios auksinės spalvos. Traukti iš orkaitės, palikti kol pilnai atvės.

 

Silkė su obuoliais

Recepto šaltinis: Caroline Eden | Black Sea

2 šaukštai rapsų aliejaus

1 šaukštas balto vyno acto

½ šaukštelio cukraus

1-2 obuoliai, nulupti, supjaustyti kubeliais

 4 silkės filė, supjaustytos kąsnio dydžio gabalėliais

½ citrinos sultys

2 kiaušiniai, virti, supjaustyti ketvirčiais

ridikėliai

Dubenyje sumaišyti silkę, obuolius, aliejų, actą, citrinos sultis, cukrų, užbarstyti maltų pipirų, sudėti kiaušinius ir plonai supjaustytus ridikėlius.

 

 

Tzimmes

Recepto šaltinis: Caroline Eden | Black Sea

Morkos, supjaustytos griežinėliais arba kubeliais

Džiovinti vaisiai: slyvos, abrikosai, razinos

Aliejaus, cinamono, muškato riešuto, druskos

Viską sumaišyti,  paskleisti ant aliejumi išteptos skardos.Kepti 200oC orkaitėje, retkarčiais pamaišant, kol morkos suminkštės. Traukti iš orkaitės. Tiekti tuojau pat.

 

Challah

Recipe source: Caroline Eden | Black Sea

500 g flour

7 g dry yeast

50 g brown sugar

2 teaspoons salt

160 ml -200 ml warm water

50 ml oil

Egg wash

Sesame seeds

In a mixer bowl combine flour, yeast, sugar, salt, water and oil; mix with dough hook for 5-10 minutes, until smooth and elastic. Place dough into oiled bowl, cover with towel and let rise for 1-2 hours. Transfer risen dough onto floured surface,  split into three equal parts, roll each part into rope, join & plait into a braid. Transfer onto baking sheet, let rise for 30 min.

Preheat oven to 350oF. Brush top of the braid with egg wash, sprinkle with sesame seeds. Bake for 30-45 minutes, until deep golden brown. When done, remove from oven, let cool completely before slicing.

 

Herring & Apple  Salad

Recipe Source: Caroline Eden | Black Sea

2 tablespoons canola oil

1 tablespoon white wine vinegar

½ teaspoon sugar

1-2 apples, peeled cored, cubed

 4 salted herring filets, sliced

Juice of ½ lemon

2 eggs, cooked, peeled, quatered

Radishes, sliced

Freshly ground black pepper

In a bowl mix apples, herring, oil, vinegar, sugar, lemon juice and ground pepper. Top with egg and sliced radishes.

 

 

Tzimmes

Recipe Source: Caroline Eden | Black Sea

Carrots, sliced or cubed

Dried apricots, dried prunes, raisins

Oil

Nutmeg

Cinnamon

Salt

Mix evereything, at desired proportions, bake at 400oF, stirring occasionally, until carrots are lightly browned. Remove from oven. Serve warm.

 



Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:




JoanaBalandis 8 2020, 03:28 PM Sveiki, skaitau receptus ir juokiuosi. Dar iki paskelbiant pandemija Svedijoje is parduotuviu absoliuciai dingo tualetinis popierius ir mieles. Tiek sausos, tiek iprastines. Tualetinis popierius grizo, o mieliu ir toliau nera :(
AUSRABalandis 8 2020, 07:04 PM Joana, pas mus parduotuvese irgi nera nei mieliu, nei miltu; ir miltu ir mieliu gavau nusipirktyi duonos kepykloje; as jiems tiesiog paskambinau, ir uz valandos man buvo paruoastas paketelis; 10kg miltu ir 1kg svieziu mieliu;

Atsakyti į komentarą

AisteBalandis 8 2020, 05:31 AM Ačiū, Aušra. Man atrodo, kad mūsų vakarietiškoji civilizacija taip užsiciklino ant pozityvumo, kad užmiršo, jog egzistuoja ir kitokios emocijos, ir kad tam tikromis aplinkybėmis jos adekvačios. Man tas "kaifas nuo karantino" irgi atrodo visiška nesąmonė. Net jei sėdžiu saugiai namuose ir man viskas gerai, kažkaip negaliu džiūgauti, kai pasaulyje vyksta sudėtingi dalykai. Aišku nereikia stresuoti, raudoti ir isterikuoti, bet truputį rimties tikrai daugeliui nepamaišytų. Tiesiog pabūti ir iki galo patirti tai, kas vyksta. Kepsiu pynutę, o silkė gaus palaukti, kol atsiras ridikėlių. Linkėjimai.
AusraBalandis 8 2020, 07:05 PM Aciu, Aiste, uz linkejimus ir uz pakomentavima; :-)

Atsakyti į komentarą

EugenijaBalandis 8 2020, 02:13 AM Jau tos salotos su silke taip skaniai atrodo,nuotrauka nuostabi 😍 galvojau eisiu is kart gamint 😄 bet kai perskaiciau kad ieina obuoliai 😳 nevalgys mano seimyna silkes su obuoliais 😥
AusraBalandis 8 2020, 07:06 PM :-)

EugenijaBalandis 9 2020, 02:56 PM Padariau tokias salotas, tik idejau virtu bulvių vietoj obuoliu, ir grazu ir skanu 😋

AusraBalandis 9 2020, 03:00 PM O! Liuks ideja, Eugenija! as butinai ir su bulvem isbandysiu; silkes dar turiu; gal ir kiti skaitytojai isbandys, ypac tie, kas obuoliu nemegsta; dekui uz pasidalinima;

LinaSpalis 4 2020, 10:32 AM Šis neįprastas laikotarpis sujaukė kiekvieno kasdienybę savaip. Tačiau maistas iš namų niekur nedingo, tik "kramsnojimo" padaugėjo, ypač vaikams. Prisiminiau ir aš kadaise iš Aušros perimtą grissini receptą - puikus, geresnio nerasi! Jau ir aš juo ne kartą pasidalinau! Šįkart man, lietuvei, nublokštai gyventi į Ukrainą užkliuvo "black see", ir reakcija į silkę su obuoliais! Noriu pasiūlyti mano močiutės ir mamos silkės suvalkietišką receptą - turėtų būti artimesnio skonio, man tokia pati skaniausia! Ogi su džiovintais obuoliais! Užplikykite juos verdančiu vandeniu, leiskite kiek pabrinkti, po to nuspauskite vandenį, supjaustykite nedideliais gabaliukais. Apkepkite kubeliais pjaustutą svogūną aliejuje, suberkite obuoliukus, neilgai pamaišydami pakepkite, galima trumpam ir dangtį ant keptuvės uždėti, kol obuoliai "pasipūs". Pabaigoje pabarstykite vos vos cinamonu. Kai atvės, užpilkite ant supjaustytos silkės. Draugai ukrainiečiai taip paruoštos silkės ragavę nebuvo, bet labai patiko. Sakė "egzotiška":) Išbandykite!

Atsakyti į komentarą



my facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (10)
antiena (1)
apelsinai (37)
arbata (21)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (52)
avokadai (9)
baklažanai (7)
bananai (30)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (56)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (11)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (77)
karamelė (30)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (47)
kiauliena (36)
kiaušiniai (41)
knygos (45)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (53)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (51)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (49)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (39)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (69)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (29)
paukštiena (44)
persikai (15)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (47)
pupelės (16)
pyragai (198)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (27)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (24)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (100)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (158)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (97)
uogienė (19)
uogos (115)
Užgavėnės (15)
vaisiai (133)
Valentino diena (19)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (31)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (24)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)