Going Homemade

Liepa 01, 2020 m Užkandžiai,
Komentarai (1)

 

 

Ar prisimenat tuos laikus, kai buvo taip vadinama “blokada”? Klausiu tik tų, kuriem virš keturiasdešimt, nes jaunesni tikrai neprisimena, arba gal net nežino kas tai per daiktas,  ta blokada. Aš prisimenu, labai puikiai. Ryškiausiai prisimenu stovėjimą begalinėse eilėse, prie muilo, kruopų, cukraus, duonos. Tais laikais, prisimenu, stovėdami eilėse praleisdavom gerą pusę dienos. Tėvai vesdavosi mane, pastatydavo vienoje eilėje, pavyzdžiui prie skalbimo miltelių, o kai po poros valandų stovėjimo ateidavo mano eilė, mama ar tėtis iškart prišokdavo, su savo talonais, paimdavo dėžutę miltelių, o mane iškart permesdavo į kitą eilę, pavyzdžiui, prie aliejaus, dar porai valandų. Po tokių apsipirkimų aš pareidavau nusivarius kaip lapas; kitą rytą vėl tas pats, nes reikėjo nusipirkti batono, arba perlinių kruopų, arba muilo.

Tais laikais mano mama kepė daug naminės duonos, iš kaimiškų, mūsų pačių sumaltų miltų. Ir manų košė buvo iš kaimo, irgi naminio malimo. Tėtis tais laikais įsigudrino virti naminį muilą. Muilo virimą prisiminiau prieš kelias dienas, kai netekau privilegijų naudotis skalbimo mašina ir visas skalbimui sudėtas paklodes ir rankšluosčius be ceremonijų  sumerkiau į vonią.

Analogijų su tais normuotų davinių laikais galima nesunkiai surasti ir šiandien. Neperseniausiai buvo neįmanoma nusipirkti tualetinio popieriaus, arba miltų, arba mielių. Kurį laiką buvo normuojamas pienas ir kiaušiniai. Sviestas dar ir dabar normuojamas, dvi pakuotės vienam pirkėjui. Ir konservuoti pomidorai dar vis normuojami. Makaronų jau yra laisvai, kiek tik nori.

Per visą COVID karantiną aš kepiau daug daugiau duonos, nei įprastai. Ir bagels tipo riestainių. Juos vaikai skrudindavo, susitepdavo su sviestu arba Philadelphia sūreliu, arba Julius su tais bagels riestainiais prišinkuodavo sumuštinių su keptu kiaušiniu, sau ir savo broliui. Iš duonos likučių aš dažnai suplakdavau pernaktinę pain perdu. Vaikai vakare man dažnai partempdavo šviežiai sugautą žuvį, arba dvi. Ją kepdavau vakarienei, arba užšaldydavau.

Aišku, šiuolaikinis karantinas nei iš tolo nepanašus į tai, kas buvo blokados laikais. Maisto ir muilo parduotuvėse yra kiek tik norisi, galima nueiti ir nusipirkti. Bet aš nenoriu į tas parduotuves eiti. Supermarkete paskutinį kartą buvau kovo mėnesį. Viską užsakinėju internetu, su pristatymu į namus, arba nusiperku mūsų vietinėje pieno lavkutėje, arba gaminu pati, namie.

Niujorko valstijoje pamažu atlaisvinami karantino suvaržymai, jau atsidaro restoranai, ir barai, ir aludės bei vyninės, žmonės gastroliuoja po gatves, užsakinėja maistą išsinešimui. Aš į restoranus ir aludes neinu. Aš vis dar galonais verdu arbatą, ją šaldau ir kišu į šaldytuvą. Aš kepu naminę duoną ir tepu sumuštinius iš naminių batonų, nes man taip labiau patinka. Kažkoks saugumo jausmas, pasitikėjimo rytdiena jausmas, tikėjimas, kad kas benutiktų, mes vienaip ar kitaip išsiversim ir nepražūsim. Išsikepiau sau duonos, ir gera. Nes COVID juk ne pasaulio pabaiga, kaip atėjo, taip ir praeis.

Aušra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciabatta

Recepto šaltinis:

Jim Lahey | The Sullivan Street Bakery Cookbook

 

 

3 stiklinės miltų

¼ šaukštelio sausų tirpių mielių

1 šauštelis druskos

1 + 5/8 puodelio šilto vandens

Miltų pabarstymui

Į didelį dubenį persijoti miltus ir druską. Suberti mieles. Supilti vandenį. Viską gerai išmaišyti. Tešla bus pasišiaušusi ir gana lipni. Dubenį uždengti maistine plėvele ir palikti kilti kambario temperatūroje 18–20 valandų. Iškilusios tešlos paviršius bus akytas, padengtas oro pūslelėmis, o pati tešla bus lipni ir minkšta. Tešlą išimti iš dubens ant miltuoto paviršiaus. Kelis kartus ją perlenkti pusiau, neminkant, kad susiformuotų rutulys. Tešlą padalinti į 2 lygias dalis; kiekvieną dalį suformuoti į rutulį, lankstant tešlos krašus link centro, bet neminkant. Tešlos rutulius perkelti ant pamiltuoto rankšluosčio. Miltais pabarstyti viršų. Uždengti kitu rankšluosčiu ir palikti maždaug 2 valandoms kambario temperatūroje, kad pakiltų.

Orkaitę įkaitinti iki 260oC. Į orkaitę pašauti du gilius kepimo indus su dangčiais ir palikti, kad gerai įkaistų. Pakilusią tešlą atsargiai perkelti į įkaitusius kepimo indus, ištempti į pailgus kepaliukus, indus uždengti ir pašauti į įkaitusią orkaitę. Kepti maždaug 20-25 minutes, kol kepaliukai lengvai paruduos. Traukti iš orkaitės, palikti 5-10 minučių, kad šiek tiek atvėstų, pjaustyti ir tiekti į stalą.

 

 

 

 

Ciabatta

Recipe source:

Jim Lahey | The Sullivan Street Bakery Cookbook

 

3 cups flour

¼ teaspoon instant yeast

1 teaspoon salt

1 + 5/8 cup warm water

Flour for dusting

In a large bowl sift together flour and salt. Sprinkle in yeast. Add water. Mix well until well blended. Dough will be shaggy and sticky. Cover the bowl with plastic wrap and let it rest for 18 – 20 hours at room temperature. The dough is ready when its surface is covered with air bubbles.

Carefully scoop out the risen dough from the bowl and place it onto dry floured surface. Shape into a ball by folding the edges of the dough towards the center. Divide dough in half. Shape each piece into ball by folding and tucking the edges (no kneading!). Place dough onto floured kitchen towel, dust the surface with more flour, cover with another towel and let rise at room temperature for about 2 hours at room temperature.

Place two oval dutch ovens with lids into oven. Set oven to 500oF and turn it on to preheat. Carefully transfer risen dough balls into hot Dutch ovens, stretch them slightly to fit, cover with lids and place into preheated oven. Bake approximately 20-25 minutes, until loaves a lightly browned. Remove from oven. Let rest for 5-10 minutes. Serve warm.

 



Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:




ViktorijaLiepa 1 2020, 04:40 PM Labai sudominot su arbata - kodėl šaldot?
AusraLiepa 1 2020, 04:48 PM Viktorija - iced tea :-)

Atsakyti į komentarą



my facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (12)
antiena (1)
apelsinai (38)
arbata (22)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (54)
avokadai (9)
baklažanai (8)
bananai (31)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (58)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (12)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (78)
karamelė (31)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (48)
kiauliena (37)
kiaušiniai (42)
knygos (46)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (56)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (52)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (50)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (40)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (70)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (30)
paukštiena (45)
persikai (17)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (48)
pupelės (16)
pyragai (200)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (28)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (27)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (101)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (160)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (100)
uogienė (20)
uogos (120)
Užgavėnės (15)
vaisiai (135)
Valentino diena (21)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (32)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (25)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)