Kai pomidorų tiek, kad nebėra kur dėti

Rugsėjis 07, 2011 m Daržovės,
Komentarai (0)

 

 

 

Jeigu kam pritrūko gero recepto iš pomidorų – štai jums dar vienas: pomidorų sriuba. Labiausiai tiks mėsingi ir nevandeningi pomidorai, pavyzdžiui slyviniai, Roma,  Jaučio širdys, Beefsteak ar kiti į juos panašūs. Receptas adaptuotas iš Beatos Nicholson knygos “Beatos Virtuvė” su keliais mažais pakeitimais: 1) aš nedėjau cukinijos; 2) česnako galvutę aš kepiau atskirai, susuktą į foliją, o ne kartu su pomidorais, kaip kad Beata siūlo. 

Cukinijos nedėjau,  nes man atrodo, kad jos čia visiškai nereikia. Cukinija šiek tiek sušvelnintų ir prislopintų pomidorų skonį. Aš cukiniją į pomidorų sriubą dėdavau, kai ją virdavau vaikams, kol jie buvo dar visai maži leliukai. Bet kai leliukai paaugo, cukinijų nebededu. Bent jau man stiprus ir rimtas pomidorų skonis tikrai nereikalauja jokio maskavimo ar švelninimo. O dėl česnako, kepamas savo lukštuose su trupučiu aliejaus ir susuktas į foliją jis taip suminkštėja, kad iškepus iš lukštų išsispaudžia net ne skiltelės, o minkštutėlė, švelni ir be galo kvapni česnakinė tyrelė, tinkanti pagardinti bet kokią sriubą. Iš tokio folijoje iškepto česnako taip pat galima sumaišyti puikų česnakinį majonezą aioli, derantį absoliučiai prie visko, išskyrus galbūt tik šokoladinį pyragą arba avietinius ledus. 

Pomidorus sriubai būtina kepti. Pusvalandis karštoje orkaitėje ne tik susprogdina ir išdžiovina pomidorų odelę, kuri paskui be jokio vargo nusineria, išlaisvindama vertingąjį minkštimą, bet kepimas pomidorus paskanina, juos pasaldina, o skaidrias ir rūgštokas jų sultis paverčia sodrios spalvos kvapniu sirupu. Taigi, kepti pomidorus reikia dėl aukščiau išvardintų priežasčių. 

Visa kita labai paprasta: svogūnai, česnakai, salierų lapkočiai, truputis alyvuogių aliejaus, truputis sultinio, rankinis blenderis ir gera sauja šviežių baziliko lapelių. Rezultatas – tobula sriuba. Prie jos pakepinkite geros kvietinių miltų duonos su fermentiniu sūriu, ir bus jums pats skaniausiais patiekalas: grilled cheese and tomato soup! Mano vaikams tai bene pats mieliausias ir laukiamiausias derinys.

Išbandykite!

Aušra

 

 

 

Pomidorų sriuba

Pagal Beatos Nicholson receptą iš knygos “Beatos Virtuvė”

1,5 kg pomidorų

Alyvuogių aliejaus

Balzaminio acto

1 šaukštas cukraus

Druskos

Maltų juodųjų pipirų

1 česnako galvutė su lukštais

2 česnako skiltelės (be lukštų)

1 svogūnas

2 saliero lapkočiai

2 - 3 stiklinės vištienos buljono

Sauja šviežių baziliko lapų

Grietinėlės

  1. Orkaitę įkaitinti iki 200oC (400oF). 
  2. Pomidorus perpjauti pusiau arba į ketvirčius, jeigu stambesni, ir juos paskleisti and didelės ir gilokos kepimo skardos. Aš naudoju pačią didžiausią savo skardą, kurioje Padėkos dieną kepamas didžiulis kalakutas. Jeigu tokios didelės skardos nėra, pomidorus paskirstyti į dvi vidutinio dydžio skardas. Svarbu, kad pomidorai būtų paskleisti vienu sluoksniu ir tarp jų liktų tarpeliai. Kai kepdami pomidorai aplink turės daugiau laisvos vietos, jie bus daug skanesni, nes jei į skardą jų prikrauta per daug, pomidorai ne keps, o veikiau troškinsis. Taigi, paskleiskite juos kuo plačiau ir kuo laisviau. 
  3. Pomidorus apšlakstyti alyvuogių aliejumi, balzaminiu actu, druska, maltais juodaisiais pipirais ir cukrumi. Skardą su pomidorais pašauti į orkaitę ir kepti 30 – 40 minučių, kol pomidorų odelės ims trūkinėti ir vietomis paruduos. 
  4. Nuo česnako galvutės nulupti tik išorinius lukštus, neišardant galvutės ir neatskiriant skiltelių. Nupjauti maždaug 1 cm nuo šaknų pusės. Česnako galvutę suvilgyti alyvuogių aliejumi, ją susukti į foliją ir kišti į orkaitę kartu su pomidorais. Aš į foliją susuktą česnaką įtupdau kur nors kamputyje šalia didžiosios skardos. 
  5. Kol pomidorai ir česnakas kepa, smulkiai supjaustyti svogūną, saliero lapkotį ir porą česnako skiltelių.
  6. Didokame puode ant vidutinės ugnies pakaitinti porą šaukštų alyvuogių aliejaus, į jį suberti pjaustytus svogūnus ir salierus, pakepinti kelias minutes, kol suminkštės. Suberti smulkintą česnaką, pakepinti dar kokią minutę, kol česnakas gardžiai pakvips. Nukelti nuo ugnies. Ant puodo viršaus uždėti tankų sietelį. 
  7. Iškepusius pomidorus traukti iš orkaitės, versti viską į sietelį: ir pomidorus, ir skardoje susikaupusias sultis, ir viską pertrinti, kol sietelyje liks tik sausos pomidorų odelės ir sėklos, o visos sultys ir minkštimas atsidurs puode. Sėklas ir odeles išmesti. 
  8. Kai visi pomidorai bus pertrinti, iš orkaitės traukti keptą česnako galvutę, išsukti ją iš folijos ir leisti truputėlį atvėsti (arba tiesiog griebti karštą, jeigu jūsų rankos visiškai bejausmės, kaip mano..!!). Atvėsus, atskirti česnako skilteles ir iš jų išspausti minkštimą; jį taip pat pertrinti per sietelį į tą patį puodą, kur pomidorai, kepti svogūnai ir visa kita.  
  9. Supilti buljoną, puodą uždengti ir pavirinti 10 - 15 minučių, kad daržovės susidraugautų ir visiškai suminkštėtų. Jei sriuba atrodo tirštoka, įpilti truputį daugiau sultinio. Jeigu, atvirkščiai, viskas atrodo gan skystai, pilti mažiau sultinio. Sriubos tirštumas priklausys nuo pomidorų, o reguliuoti jį galima sultiniu. 
  10. Kai viskas išvirs, sriubą pertrinti rankiniu blenderiu, paragauti, ar netrūksta druskos arba cukraus, o gal pipirų, suberti suplėšytus baziliko lapus. Tiekiant sriubą į stalą, galima užpilti truputį grietinėlės, bet galima ir be jos. 

11.  Skanaus!

 



Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:






my facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (12)
antiena (1)
apelsinai (38)
arbata (22)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (54)
avokadai (9)
baklažanai (8)
bananai (31)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (58)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (12)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (78)
karamelė (31)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (48)
kiauliena (37)
kiaušiniai (42)
knygos (46)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (56)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (52)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (50)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (40)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (70)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (30)
paukštiena (45)
persikai (17)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (48)
pupelės (16)
pyragai (200)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (28)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (27)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (101)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (160)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (100)
uogienė (20)
uogos (120)
Užgavėnės (15)
vaisiai (135)
Valentino diena (21)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (32)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (25)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)