Burokėlių ir kynvos salotos

Sausis 09, 2015 m Daržovės, Užkandžiai,
Komentarai (2)

 

 

Viename nepublikuotame interviu man buvo užduotas klausimas apie esminius skirtumus tarp amerikietiškos ir lietuviškos virtuvių. Aš atsakiau, kad, deja, nelabai gerai bežinau, kokie yra tie skirtumai, nes Lietuvoje nebegyvenu jau daugiau nei penkiolika metų ir neabejoju, kad per tą laiką lietuviška virtuvė gana stipriai pasikeitė. Įtariu, kad tai, ką žmonės Lietuvoje valgo dabar, labai skiriasi nuo to, kas buvo valgoma prieš penkiolika ar dvidešimt metų. Todėl į klausimą atskiau paspėliojimais, bandydama palyginti tai, ką aš pati valgiau, kai dar gyvenau Lietuvoje, ir tai, ką valgau dabar, gyvendama Amerikoje.

Vienas toks mano paspėliojimas, kalbant apie skirtumus tarp dviejų virtuvių, buvo burokėliai. Lietuvoje mano laikais žmonės suvalgydavo labai daug burokėlių (gal dabar tiek nebevalgo, gal čia tik anksčiau taip buvo). Burokėlių mes savo darže prisodindavom ilgiausias lysves, ir rudenį prikasdavom jų kelis maišus. Burokėlių visada būdavo pirkti turgeliuose ir parduotuvėse, ir, kiek pamenu, niekas jų po vieną ar po du tada nepirkdavo. Lietuviai burokėlius pirkdavo kilogramais, pusmaišiais arba dar stambesnėsmis fasuotėmis (pvz. puspriekabėmis). Kadangi daug prikdavo, tai daug ir suvartodavo. Mes suvartodavom tikrai daug. Burokėlius mama virdavo mažiausiai kartą per savaitę, dideliame emaliuotame puode, kuris nuo burokėlių virimo atrodė baisiai ir buvo neatplaunamas.

Amerikoje su burokėliais padėtis visai kita. Jų visada yra pirkti pardutuvėje, bet ant lentynos guli viena arba dvi nedidukės gniūžtės, kurias aš dažniausiai abi prigriebiu; dar yra konservuotų burokėlių stiklainiukuose (niekada nemačiau, kad juos kas priktų, aš tikriausiai vienintelė tokia pirkėja, prisikraunu jų dažniausiai pusę vežimo), ir dar jų yra mandrų maistų syriuje; burokėliai ten guli sufasuoti mažose vakuuminėse pakuotėse, virti ir gatavai nulupti, mažučiai miniatūriniai burokėliai, po 3-4 vienoje pakuotėje. Trumpai tariant, burokėliai Amerikoje – tai ne kasdien vartojama daržovė, o gurmaniška-sviekuoliška mada. Amerikiečiai perka brangius burokėlių traškučius, jie iš burokėlių gamina mandras salotas, bet jų neverda katilais, kaip mes kadaise virdavome. Todėl žurnalui parašiau, kad, mano nuomone, vienas rimtesnių skirtumų tarp amerikieriškos ir lietuviškos virtuvių yra suvartojamų burokėlių kiekis.

Šito recepto autorė niujorkietė Kendra Vaculin irgi nedviprasmiškai užsiminė, kad Amerikoje atsinešus burokėlių salotų į darbą pietums ne vienas bendradarbis Jus garantuotai nulydės pakraupusiu žvilgsniu. Mane ir mano burokėlius kažka irgi tokiais žvilgsniais nulydėdavo, bet dabar mano bendradarbiai jau priprato. Tik užmeta akį į mano indelį su burokėliais, atsidūsta, ir nebekreipia dėmesio.

Aušra

 

***

Assemble the salad by dumping everything together into a bowl because you, brilliant human, know that that’s how salads work. Quinoa, beet cubes, pear cubes, walnuts and feta, a.k.a. the dream team. Toss with a slight drizzle of balsamic, a little olive oil, and some coarse salt and freshly ground pepper. Did you know this is awesome warm or cold? It is. Bring it to work for lunch the next day because it will be bitchin' straight from the fridge, and your coworkers will be like ughhhhhhh. (Kendra Vaculin, food52)

***

 

 

 

 

 

Burokėlių ir kynvos salotos

Recepto šaltinis: Kendra Vaculin / food52

 

2 stiklinės virtų kynvos (bolivinių balandų) kruopų

2 vidutinio dydžio burokėliai, kruopščiai nušveisti

¼ stiklinės skrudintų riešutų, stambiai sukapotų

1 didelė kriaušė, supjaustyta kubeliais

30 g fetos arba ožkų sūrio

Alyvuogių aliejaus

Balzaminio acto

Druskos ir pipirų

 

Orkaitę įkaitinti iki 200oC. Burokėlius apšlakstyti aliejumi, kiekvieną atskirai įsukti į foliją, dėti ant kepimo skardos ir kepti maždaug 40-50 minučių, kol suminkštės. Traukti iš orkaitės, išsukti iš folijos ir palikti, kad atvėstų. Atvėsusius burokėlius supjaustyti smulkiais kubeliais ir suberti į salotoms skirtą dubenį. Į dubenį su burokėliais suberti smulkintus riešutus, supjaustytą kriaušę, viską apšlakstyti alyvuogių aliejumi ir balzaminiu actu, paskaninti druska ir pipirais. Ant viršaus užbarstyti sūrį. Tiekti tuojau pat, arba uždengti, dėti į šaldytuvą ir tiekti po kelių valandų.

 

 

Quinoa with Roasted Beets and Pear

Recipe Source: Kendra Vaculin / food52

 

2 cups cooked red quinoa

2 medium-sized beets, scrubbed

¼ cup toasted walnuts, roughly chopped

1 large pear, cubed

1 ounce crumbled feta or goat cheese

Olive oil

Balsamic vinegar

Salt and pepper

 

Preheat your oven to 400oF.

Drizzle beets with a little olive oil, and then wrap each individually and loosely in foil. Place on a baking sheet and roast for 40 to 50 minutes, or until soft when pierced with the fork. Unwrap and set aside to cool. When cool enough to handle, peel beets cut them into cubes and place them in a salad bowl. Add chopped walnuts, cubed pear, drizzle everything with balsamic vinegar and olive oil, season with salt and pepper, sprinkle cheese on top. Serve right away or cover and keep in refrigerator until ready to serve.

 



Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:




ŽanaSausis 12 2015, 06:13 AM Virtus ar virtus-tarkuotus burokėlius vakuuminėse pakuotėse eilę metų Lietuvos gamintojai pristato parodose užsienyje (NE buvusio Rytų bloko šalyse!) ir, žinoma, jie pasiekia kitų šalių vartotojus. Lietuvos įmonės labai sėkmingai dirba daugelyje sričių, nekalbant vien apie pasiekimus lazerių pramonėje, biotechnologijų srityje ir t.t. Nenoriu plėstis su diskusija, kas LT blogai, o kas gerai, kad jei nevykusius emigrantus iš LT tenka pažinti kitoms šalims, nereikia pagal tai susidaryti vaizdą, kad čia visi tokie.., o dažnokai daug kur paskaitant pasvarstymus apie „nostalgiją“ kas buvo prieš 20-25 metus belieka apgailestauti, kad Lietuva per mažai skiria dėmesio savo reklamai, savo įvaizdžio gerinimui. Kad tie kas nesilanko Lietuvoje, gal ir galvoja, jog čia viskas net nepajudėjo iš sąstingio ir mano, kad ne tik, kad virtų burokėlių nerasti čia, o ką jau kalbėt apie bolivinių balandų įvairovę, tokios minties, manau, net nesvarsto....
AusraSausis 12 2015, 10:25 AM Zana, tai Jus ten net boliviniu balnadu turit?!!? cia tai bent!! o as maniau, kad Lietuvoje dar visi tik perlinemis kruopomis minta, ir tu paciu uz talonus arba per blata galima gauti; ir lazerines technologijos!! WOW!

AudronėSausis 12 2015, 02:20 PM Ei, Merginos, nesipeškit ;D ...viskas yra ir bus gerai... ir Lietuvoj ir Amerikoj ir Rytuose ir Europoj. Tiesiog pastaruoju metu Lietuvoj taip įnikom į visokias užsienines maisto gaminimo ir gyvensenos tendencijas, kad pamiršom tradicijas: norėdama pasirodyti originali, draugams iškepiau kotletų su bulvių koše ir raugintais agurkais, o užkandžiui pagaminau silkutės ,,po kailiniais", baltos mišrainės ir ,,Farširuotų" kiaušinių... kad žinotumėt, kokio sulaukiau pasisekimo :DDD (tiesiog ,,Žvaigždžių valanda" buvo: ir šnekų ir prisiminimų ir suvalgė viską iki puodų blizgesio...) Visko dabar Lietuvoj yra, tik brangoka ir kokybė geresnė galėtų būti. Lietuviai labai greitai perima visokias naujoves ir apskritai yra ,,aukštų standartų" žmonės: smalsūs, veiklūs, sumanūs, ambicingi... Ir labai gerai

AusraSausis 12 2015, 02:25 PM Audrone, aciu uz teigima padalyvavima diskusijoje; as irgi taip manau - nieko ner geriau uz senas geras tradicijas; tas Jusu meniu su kotletais, silke ir farsiruotais kiausiniais skamba dangiskai!!

Atsakyti į komentarą

AudroneSausis 11 2015, 09:06 AM Puikus receptas. Jis labai praplės lietuviškų tradicinių žieminių mišrainių (burokėliai+rauginti kopūstai+konservuoti žirneliai arba baltos pupelės+aliejus, burokėliai+antaniniai obuoliai+silkė+majonezas ir t.t. ir pan.)sąrašą. Mėgstu burokėlius, tik neperku maišais, bet nusiperku jau išvirtų turguje arba prekybos centre. Taupau laiką ir energiją. Manau, kad panašiai elgiasi ir kitos Lietuvos lietuvės... o gal ne?
AusraSausis 11 2015, 06:17 PM Audrone, aciu uz pagyrima! o del virtu burokeliu parduotuvese - tikrai kaip patogu!! mano laikais as burokelius pirkdavau ne tik kad ne virtus, bet dar ir zemetus; atsimenu nusiperki puse kilogramo burokeliu + puse kilogramo zemiu; laikai tikrai pasikeite; ir viskas tik i gera;

Atsakyti į komentarą



my facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (12)
antiena (1)
apelsinai (38)
arbata (22)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (54)
avokadai (9)
baklažanai (8)
bananai (31)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (58)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (12)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (78)
karamelė (31)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (48)
kiauliena (37)
kiaušiniai (42)
knygos (46)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (56)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (52)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (50)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (40)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (70)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (30)
paukštiena (45)
persikai (17)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (48)
pupelės (16)
pyragai (200)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (28)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (27)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (101)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (160)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (100)
uogienė (20)
uogos (120)
Užgavėnės (15)
vaisiai (135)
Valentino diena (21)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (32)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (25)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)