Drop Dead Healthy

Balandis 08, 2016 m Daržovės, Pusryčiai, Vaisiai,
Komentarai (5)

 

 

Aš nesu labai arši visokių sveikuoliškų knygų, straipsnių ar šiaip tekstų skaitytoja. Aš neskaitau visų tų mandrų knygų, žurnalų straipsnių, asmeninių tinklapių-blogų apie sveiką gyvenseną, apie visokias mandras dietas ar naujus mitybos stilius, išgydančius visas ligas, arba apie tai, kaip susikurti maksimaliai sveikatingą aplinką be taršalų, be chemikalų, be žalingų įpročių ir be streso. Dėl savo bjauraus charakterio aš tiesiog negaliu pakęsti, kai kažkas ima mane moralizuoti ir mokyti, kaip man reikia maitintis, ką, kada ir po kiek gerti, kaip vaikščioti ir kaip kvėpuoti.

Tų teisingą gyvenseną propoguojančių knygų ir blogų autoriai savo veikaluose paprastai įdeda savo portretinę nuotrauką stambiu planu, kur jie demonstruoja puikias savo kūno proporcijas, sveikata trykštantį veidą, nepriekaištingą laikyseną, tobulą odą, spindinčius baltus dantis, lengvą įdegimą ir meistriškai nudažytus blizgančius plaukus. Moteriškės autorės tose nuotraukose dažniausiai būna apsitaisę pastelinių arba natūralių žemiškų spalvų apdarais; rankoje jos paprastai spaudžia aukštą stiklinę su kokiu nors žalsvos spalvos glotnučiu, į kurį būtinai būna įstatytas šiaudelis, patogiam vartojimui. Vyrukai tokio tipo nuotraukose paprastai vilki kažką aptemto ir tampriai prigludusio prie jų dailiai iškalto kūno, kad tokiu būdu galėtų pademonstruoti skulptoriaus vertus rankų (arba kartais ir pilvo) raumenis. Vien pasižiūrėjus į tas nuotraukas mano galvoje iškart į paviršių išplaukia visi mano asmeniniai kūno ir asmenybės trūkumai; tos besišypsančios minos su tobulai simetriškais bruožais, kuo dailiausiai suguldytais plaukais, Gwyneth Paltrow stiliumi, ir su tais visais rankoje spaudžiamais glotnučiais man iškart signalizuoja, kad į tokį viršelį įspraustas tekstas bus ne man. Nes aš tiesiog fiziškai nepernešu tobulų ir dėl to savo tobulumo baisiai savimi patenkintų žmonių, juo labiau, kai tie tobuli žmonės ima mane mokyti, kaip man reikia gyventi.

Kai po kokiu nors nuliesintu, becukriniu, bemiltiniu, begliuteniu receptu aš pamatau įkomponuotus “guilt-free”, “healthy”, “good-for-you” prierašus, man visada po jais norisi įterpti dar vieną prierašą: memento mori. Nes kiek, brangieji, jūs netemptumėt su visais tais stebuklingais sveikatos, grožio ir laimės eliksyrais, su visais tais ledais be kiaušinių, su pyragais be miltų ir su desertais be cukraus, vistiek vieną gražią dieną kažkas Jus ims ir pribaigs; jeigu ne tas, tai kitas. Todėl, manau, būtų labai sveika, jeigu kiekviena knyga apie sveikuoliškumą, ir kiekvienas pamokslaujantis visažiniškas straipsnis apie teisingą gyvenseną prasidėtų trumpa pastraipa apie tai, kad mūsų gyvenimas, kiek mes besistengtumėm, yra ne tik kad nepaprastai trumpas, bet, svarbiausia, ir visiškai nenuspėjamas.

AJ Jacobs knygos “Drop Dead Healthy” nuorodą radau bevartydama senus Bon Appétit, o gal Food & Wine žurnalus. Knygos įvertinimas buvo teigiamas, bet aprašymas buvo labai trumpas, tik keli žodžiai. Mane suintrigavo ne aprašymas, o knygos pavadinimas, kuris, beje, yra tas pats “Memento Mori”, tik susakytas kitais žodžiais. Knyga yra apie sveiką gyvenseną, ir apie kūno bei sveikatos tobulinimą (žiūr. knygos paantraštę: “One Man’s Humble Quest for Bodily Perfection”), bet viršelyje nebuvo nei lengvai įdegusio, muskulatūrą demonstruojančio gražuolio, nei garsaus žaliojo glotnučio su šiaudeliu. Taip kad nutariau surizikuoti ir knygą paskaityti. Ir gerai padariau, kad surizikavau.

Knyga yra apie sveikatą ir sveikuoliškumą: kaip numesti svorį, kaip pagerinti regėjimą ir klausą, kaip sustiprinti imuninę sistemą, bendrą kūno atsparumą, ir kaip pasiruošti trikovei. Knygoje prikrauta daug visokiausių mokslinių faktų apie tai, kas kenksminga, kas žalinga, ką valgyti, ką prikti, ir ko per kilometrą neprisileisti nei prie savęs, nei prie savo artimųjų. Autorius visą gausią faktinę medžiaga perfiltruoja per savo asmeninę prizmę, kai ką prisitaiko sau, kai ką be sąžinės graužimo atmeta. Visą du metus trukusią odisėją link sveikuoliško ir tobulo kūno jis apvainikavo gera porcija cukraus vatos ir aukso vertės išvada, kad svarbiausia gyvenime, visgi, yra ne ilgaamžiškumas, ir ne proto šviesumas, ir net ne sveikata. Svarbiausia gyvenime yra nugyventi jį kokybiškai. O tai, kas yra gyvenimo kokybė (quality of life), yra be galo plati savoka, kiekvienam žmogui reiškianti kažką kito. Vienam tai reiškia aktyviai praleistą laiką gamtoje, su šeima, spardant kamuolį su vaikais arba besikaitinant ant dekiuko saulutėje, o kitam gyvenimas yra pilnavertis tada, kai galima sau atsisėsti ant šikarnos sofutės ir vienatvėje surūkyti prabangų cigarą. Todėl visos tų sveikuoliškų veikalų autorių pastangos sukurti teisingo ir sektino gyvenimo taisykles, tinkančias visiems, yra ne kas kita, o tik beprasmis laiko gaišimas.

Drop Dead Healthy yra bene smagiausiai parašyti sveikuoliškumo veikalas kurį skaityti man buvo grynų gryniausias malonumas, su dažnai pasikartojančiais ir nevaldomais juoko priepoliais. Knygą kuo nuoširdžiausiai visiems rekomenduoju, nes manau, kad joje tikrai rasite kažką artimo ir naudingo. Na o kad geriau pajustumėte, kaip ir kas joje surašyta, dar įdedu kelias ištraukas.

Prie įrašo apie šitą knygą aš nutariau įdėti labai gražių, labai žalių ir visapusiškai teigiamų lietinių receptą, kurį jau seniai seniai esu nusižiūrėjusi Simple Bites bloge. Tešla lietiniams paruošiama iš vakaro, kad subręstų visi skoniai, susibalansuotų tekstūros. Iškepti lietiniai gaunasi ne tik žiauriai gražūs, bet ir labai geri: minkšti, lankstūs, puikiai tinkantys visokiems suktinukams; jie tiks ir su saldžiais priedais (vaisiais, sirupais, medumi), ir su sūria žuvimi arba pertepti kokiu geru sūriu ar kokia aštresne užtepėle. Žodžiu, puikūs lietiniai, prie kurių tikrai negėda būtų įmesti kokį pamokslaujantį tekstuką apie tobulą mitybą, žalias daržoves ir teigiamus glotnučius. Aimée savo įraše prie šių lietinių recepto vietoje lozungų “eat more veggies” arba “make sure to incorporate greens in every meal” nutarė įdėti šiltą, buitišką tekstą apie sirguliuojančius vaikus, apie Buena Vista Social Club, apie bemiegę naktį ir šiek tiek irzlų šeštadienį su kava, su Nutella, su mėlynėmis pagardintu klevų sirupu ir su žaliais lietiniais. Pire progos būtinai paskaitykite abu rašinius; ir AJ Jacobs knygą, ir Simple Bites įrašą.

Ačiū, kad skaitėte.

Aušra

 

Guerilla Exercise

How to turn the world into your gym

Six Tips for Normal People

 1. Resist the siren song of the People Mover at airports.
 2. Squat down to the level of kids when you talk to them.
 3. Park in the farthest corner of the parking lot.
 4. Embrace stairs, avoid elevators.
 5. Fidget. Or, as scientist call it, engage in Incidental Physical Activity. Even tapping your leg can help cardiovascular fitness.
 6. If you are walking in New York, cross the street by walking through the subway station, forcing you to go down and up the stairs (bonus: no waiting for red lights).

Seven tips for the Obsessed:

 1. Run errands. As in run them. If you are running to any work appointments, I recommend keeping a stick of deodorant and a new shirt in your bag.
 2. Have meetings like you are a character in The West Wing, walking and talking quickly through the office corridors.
 3. Have lunch while squatting.
 4. Adjust the TV by actually getting up and pressing buttons on the console.
 5. Wear a weight vest all day (be prepared for suicide-bomber jokes).
 6. Push the stroller and/or grocery shopping cart with the breaks on.
 7. Use your children as barbells.

Drop Dead Healthy by AJ Jacobs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lietiniai su špinatais, šilauogėmis ir klevų sirupu

Recepto šaltinis: Simple Bites

 

Lietiniai:

4 šaukštai (55 g) sviesto, ištirpinto, plius daugiau, kepimui

3 stiklinės* (arba trys didelės saujos) jaunų smulkių špinatų

3 kiaušiniai

1 stiklinė miltų

1 ½ stiklinės pieno

½ šaukštelio druskos

1 šaukštelis vanilės esencijos

*1 stiklinė = 236 ml

Keptuvėje ant vidutinio stiprumo ugnies pakaitinti 1 šaukštą sviesto. Suberti špinatus ir pakaitinti, pastoviai maišant, maždaug 2 minutes, kol špinatai sušils ir šiek tiek sukris. Nukelti nuo ugnies ir palikti, kad šiek tiek atvėstų.

Elektriniame maišytuve suplakti kiaušinius, sudėti šiltus špinatus, suberti miltus, druską, supilti pieną, likusį sviestą ir vanilės esenciją. Plakti kol masė taps vientisa. Tešlą nubraukti nuo maišytuvo kraštų ir paplakti dar maždaug 1 minutę. Maišytuvą uždengti ir dėti kelioms valandoms (arba pernakt) į šaldytuvą.

Kai ateis laikas kepti lietinius, iš šaldytuvo ištraukti tešlą, ją trumpai paplakti, kad taptų vientisa.

20-25 cm skersmens žemą keptuvę užkaisti ant vidutinio stiprumo ugnies. Keptuvę patepti tirpintu sviestu ir pakaitinti, kol sviestas įkais. Ant įkaitusios keptuvės pilti maždaug ¼ stiklinės tešlos; keptuvę atsargiai paversti, kad tešla keptuvėje pasiskirstytų į ploną skritulį. Kepti, kol lietinio krašteliai lengvai paruduos. Lietinį atsargiai apversti ir apkepti kitą pusę, dar maždaug pusę minutės. Iškeptą lietinį perdėti į lėkštę. Laikyti šiltai. Toliau kepti likusius lietinius, kol bus sunaudota visa tešla.

 

Šilauogės:

1 šaukštas sviesto

1 stiklinė šilauogių, šviežių arba šaldytų

1/3 stiklinės klevų sirupo

1-2 šaukštai šviežiai išspaustų citrinų sulčių

Mažame puodelyje ant vidutinio stiprumo ugnies pakaitinti sviestą. Suberti uogas ir kaitinti maždaug 5 minutes, kol uogos perkais ir pradės leisti sultis. Supilti sirupą, citrinų sultis ir virti dar maždaug 1-2 minutes, kol padažas pradės tirštėti. Nukelti nuo ugnies. Tiekti su lietiniais.

 

 

 

Spinach Crepes with Blueberries & Maple Syrup

Recipe source: Simple Bites

 

Crepes:

4 tablespoons butter, melted, plus more for brushing the pan

3 cups packed baby spinach

3 eggs

1 cup flour

1 ½ cups milk

½ teaspoon salt

1 teaspoon vanilla

Heat 1 tablespoon of butter in a sauté pan until bubbly. Add spinach all at once and sauté, stirring continually, for about 2 minutes. Remove from heat and cool slightly.

In a blender pulse until well mixed. Add warm spinach and blend until smooth. Add flour, milk, remaining melted butter, salt and vanilla and blend until smooth. Scrape the sides and blend for an additional minute. Cover and refrigerate overnight.

When ready to make crepes, blend batter briefly until uniform.

Place 8 or 10-inch pan over medium heat. Brush pan with melted butter and pour about ¼ cup of batter into the center of the pan; immediately tilt pan to spread the batter into a thin circle. Cook crepe until edges are lightly browned. Using a thin spatula, carefully flip the crepe and cook for approximately 230 seconds, until completely set on both sides. Transfer to a plate. Keep warm. Continue making more crepes from the remaining batter.

 

Blueberries:

1 tablespoon butter

1 cup blueberries, fresh or frozen

1/3 cup maple syrup

1-2 tablespoons fresh lemon juice

In a small sauce pan over medium heat butter. Add berries and cook for about 5 minutes, stirring occasionally, until berries are heated through and begin to release juices. Pour in maple syrup and lemon juice. Cook for additional 1-2 minutes until sauce begins to thicken. Remove from heat. Serve with spinach crepes.

 Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:
Jūratė N.Balandis 13 2016, 08:04 AM Laba diena, Aušra, kepiau šiuos blynus. Turėjau šaldytų špinatų, tai nežinojau, kaip pamatuot, įdėjau 200 g atitirpintų ir nuspaustų. Turbūt buvo per daug, nes lietiniai gavosi storoki. Praskiedžiau vandeniu, iškepė gerai. Labai patiko, minkšti ir nelūžo. Įsivaizduoju, kad nepraskiesti vandeniu ir su mažiau špinatų jie dar geresni. Ačiū už receptą.
AusraBalandis 13 2016, 10:38 AM Aciu, Jurate, kad isbandet recepta ir kad nepatingejot parasyti atsiliepimus; su saldytais spinatais as nekepiau, bet jeigu blynai su saldytais spinatais gavosi pusiau su beda, ir netgi visai neblogi, tai ateityje, manau, laisviausiai galit naudoti saldytus; is esmes tai tikriausiai jokio skirtumo, ar sviezi, ar saldyti, tik reikia paderinti kieki;

Atsakyti į komentarą

JurgitaBalandis 11 2016, 04:23 PM nu viskas bandysiu ir aš šitą savaitgalį, nors jau man ir mano vyrui atrodo, kad nieko geriau už dutch baby ir būti nebegali!!! bet pabandysiu būtinai :)
AusraBalandis 11 2016, 05:00 PM Jurgita, as labai lauksiu atsiliepimu; nors su Dutch baby tikrai konkuruoti sunku...;

Atsakyti į komentarą

AušraBalandis 11 2016, 01:52 PM Vakar pusryčiavome karališkai,galima sakyt.Nuotraukos įkvėpė o ir pats receptas sugundė (ir tavo ir Simple Bites),taigi iš vakaro uzmigdziusi irgi sergančią dukrelę uzsimaisiau blynu tešlą, pernakt palikau ir voila- rytas suzaliavo kvapniais blynais, kuriuos raite visa seimyna,vos spejau kepti:)Pati tik kasniais spejau ragauti is kitu:) tiesa,vietoj špinatų naudojau šviežias dilgeles,ir padažai buvo is saldiklio traukti saldytu uogu trintu su cukrumi asorti,bet manau nedaug atsilikom nuo originalo:) Gavau ir pageidavima kada nors ir vėl iskepti Sreko blynu,kaip mano mažoji juos pavadino.Dar kartą ačiū už įkvėpimą!
AusraBalandis 11 2016, 02:24 PM Ausra, shrek'o blynai yra genialus pavadinimas! aciu, kad isbandet recepta,ir kad pasidalinot tokiais teigiamais atsiliepimais! man labai smagu girdeti, kad patiko;

Atsakyti į komentarą

AudreBalandis 11 2016, 03:36 AM Jau ko baltai pavydžiu amerikonams, tai bibliotekų... kai visų tų nuostabių knygų nereikia pirkti, o galima užsisakyti ir pasidžiaugti nemokamai (ar beveik nemokamai?). O kada pas mus L bus nors kiek panašiai... nežinia. Blynelius išsikepsiu artimiausią savaitgalį... jau dabar jo laukiu.
AusraBalandis 11 2016, 10:22 AM Audre, jeigu kepsit blynelius, man bus labai smalsu isgirsti atsiliepimus; o bibliotekos nemokamos ir is tiesu labai neprastos; aciu uz pakomentavima;

AudreBalandis 23 2016, 07:50 AM Blyneliai nuostabūs: ir spalva, ir skonis, ir padažas...viskas super. Ir pagaminti nesudėtinga. Ir laiko neatima. Bet visų smagiausia yra valgytojų reakcija: nustebimas + susižavėjimas + net nemoku paaiškinti... Ir knygą perskaityti užsimaniau. O dar pagalvojau, kad būtų šaunu gauti ir kitokių jūsų knyginių rekomendacijų (na tų ,,depresyvių memuarų") manau jie man patiktų ir tikriausiai ne tiktai man.

AusraBalandis 24 2016, 12:46 AM Audre, aciu, kad isbandet recepta; labai malonu, kad patiko; o del knygu: nemazai atsiliepimu apie man patikusias knygas sudeta i bloga (prizadu ir toliau retkarciais ideti viena kita atiliepima apie knygas, jeigu tik yra tuo besidominciu skaitytoju); http://vaikaivanile.com/archive-t-51-knygos

Atsakyti į komentarą

IrmaBalandis 9 2016, 08:20 AM Dieviškai !!! Žalia spalva kepiniuose man yra tobula, ypač jei tai išgaunama natūraliomis priemonėmis/produktais. Bandom !!!
AusraBalandis 9 2016, 03:12 PM Irma, lauksiu atsiliepimu!!!

Atsakyti į komentarąmy facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (12)
antiena (1)
apelsinai (37)
arbata (22)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (52)
avokadai (9)
baklažanai (7)
bananai (31)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (58)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (12)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (78)
karamelė (30)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (47)
kiauliena (37)
kiaušiniai (41)
knygos (45)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (54)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (51)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (50)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (40)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (70)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (29)
paukštiena (45)
persikai (15)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (47)
pupelės (16)
pyragai (200)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (28)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (27)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (101)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (160)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (100)
uogienė (19)
uogos (118)
Užgavėnės (15)
vaisiai (134)
Valentino diena (21)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (32)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (25)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)