Rytas po naktinio košmaro

Lapkritis 09, 2016 m Desertai,
Komentarai (7)

 

 

Šitą įrašą paruošiau prieš porą savaičių, ir šita įžanga turėjo būti visiškai kitokia. Bet kai šiandien iš ryto reikėjo įrašą publikuoti, ta mano seniau parašyta įžanga čia visiškai netiko. Nes šis rytas, kaip žinia, yra ne eilinis.

Šiandien iš ryto internetiniai naujienų portalai, visokie politiniai tunklapiai, blogai bei pozityvumą net juodžiausiame purve sugabančių rasti asmenų vieši pasisakymai mirgėte mirgėjo antraštėmis: “We are going to be OK”, “We will survive”, “We’ll be able to live through this”. Manęs kažkodėl tas pozityvumas nei užkrečia, nei guodžia. Po ilgos ir fiziškai skausmingos nemigo nakties aš šiandien jaučiuosi kaip pervažiuota sunkvežimiu su keliom priekabom. Po tokios traumos išgirdus “you gonna be ok” man tai skamba visiškai absurdiškai. “Am I gonna be ok? – I DON’T THINK SO!”

Trump išrinkimas man asocijuojasi su labai proziška gyvenimiška situacija, kai, tarkim, šeimoje žmona gyvena su despotišku, vulgariu, gana ribotų protinių sugebėjimų, narcizišku vyru, kuris, progai pasitaikius, seksualiai ją prievartauja, muša, visaip engia ir žemina, ir kuris jos gyvenimą yra daugmaž pavertęs į nesibaigiantį košmarą. Po vienos tokios audringos nakties, kai žmona eilinį kartą buvo luošinama emociškai ir fiziškai, ji, neapsikentusi, nutaria kreiptis į teisėsaugą, kad oficialūs įgalioti asmenys jos vyrui nustatytų įstatymiškai priimtinas elgesio ribas ir visiems laikams užkirstų kelią prievartai bei patyčioms. Moteris nueina į teismą, ten ji prieš visą teismą ir prieš visą būrį prisiekusiųjų detaliai pasipasakoja savo žiauriai neteisingo gyvenimo peripetijas, su visomis smulkiausiomis, juodžiausiomis detalėmis. Prisiekusieji ir teisėjai, visa tai įdėmiai išklausę, nutaria balsuoti – kas už ir kas prieš tai, kad ta šiurpinanti padėtis šeimoje ir toliau sau sėkmingai tęstųsi. Ir ką Jūs sau manote – didžioji dauguma nubalsuoja, kad viskas ten pas juos, žinokite, gerai; dauguma nusprendžia, kad tas vyras yra visai netgi ok, ir nieko nėra blogo tame, kad jis kartą kitą savo žmoną priremia prie sienos ar vožteli kur papuola atžagaria ranka. Didžioji dauguma tai moteriškei paaiškina, kad, jų manymu, jai reikia ir toliau sau gyventi su savo despotu vyru, ir ateityje dėl savo nepatogumų niekam nekvaršinti galvos. You gonna be ok.

Aš tikrai ne ok. Ir kažin ar kada nors sugebėsiu atsigaivalioti tiek, kad, pamačiusi kur nors šmėžuojančią Donald Trump marmūzę, man visu kūnu nenubėgtų baisaus pasišlykštėjimo šiurpuliai. Vakar man buvo pasakyta, kad vulgarus, bukas, agresyviai nusiteikęs despotas su oranžinės spalvos snukiu, atsisėsiantis į aukščiausią šalies vyriausybės postą, yra gerai. Taip nusprendė dauguma.

Jeigu kažką nesprendė dauguma, tai dar visai nereiškia, kad tai yra teisinga. Už Trump balsavę piliečiai tikrai nežinojo ką jie daro, o jų pasirinkimas buvo bukas ir be jokios logikos. Tokio tipo dauguma išrenka hitlerius ir kitus į jį panašius monstrus. Ta dauguma yra visiškas pravalas, gėda ir civilizacijos nelaimė.

Štai tokia mano porinkiminė įžanga šiam labai saldžiam, jaukiam, bananiniam-karameliniam-nuteliniam tarte tatin pyragui. Nes šitas pyragas šiandieniniam įrašui tinka kaip niekas kitas; jis yra tikrasis gėris, ir jaukumas, ir palaima. Baisiai baisiai skanus ir geras pyragiukas. Patikėkit. Iškepsit jį vienas-du; paprasčiau tiesiog nebūna. Keptuvėje pakaitinsit cukrų, kol jis pakvips ir ištirps į gintarinę karamelę. Ant karamelės eis bananai; jie karštoje karamelėje akimirksniu sušils, labai maloniai suminkštės; tuos sušilusius bananus užklosite nutela, lengva kaip pūkas sluoksniuota tešla ir viską pašausite į orkaitę. Nespėsite apsisukti, o pyragas jau bus iškepęs, ir Jūsų namai kvepės kaip rojus. Prie pyrago yra tiesiog būtina paruošti tų riešutinių-cinamoninių-moliūgų sėklų traškučių. Jie yra tiesiog be komentarų gardūs; juos galėsite barstyti ant savo pusrytinių košių, jogurtų, pudingų, ant varškės, ant blynų ir ant viso kito, kaip tik Jūsų širdis geidžia.

Jeigu Jūs nesate itin aršus/-ši deserto valgytojas/-ja, nes skaičiuoajate kalorijas, prisižiūrite svorį ir vengiate bet kokių patiekalų, kurie plaukte plaukia karamelėje, nuteloje, riešutuose, aptirpusiuose leduose ir kitokiame gėryje, tai aš Jums pasiūlyčiau šį pyragą pasiserviruoti ne po pietų ar vakarienės, vietoje deserto, o VIETOJE pietų ir vakarienės. Tada ir kalorijos, ir visi tie saldumai neatrodys tokie baisūs.

Aušra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarte Tatin su bananais, nutela ir karamele

Recepto šaltinis: Half Baked Harvest

 

Traškučiai:

4 šaukštai sviesto

1 šaukštelis vanilės esencijos

2/3 stiklinės* lazdyno riešutų

1/3 stiklinės moliūgų sėklų, išlukštentų

1/3 stiklinės moliūgų sėklų, su lukštais

¼ stiklinės rudojo cukraus

1 ½ šaukštelio cinamono

¼ šaukštelio druskos

*1 stiklinė = 236 ml

Orkaitę įkaitinti iki 175oC. Plačią kepimo skardą ištiesti sviestiniu popieriumi.

Vidutinio dydžio keptuvę storu dugnu užkaisti ant vidutinio stiprumo ugnies. Sudėti sviestą ir kaitinti kol pakvips ir lengvai paruduos. Nukelti nuo ugnies. Supilti vanilės esenciją, suberti riešutus, moliūgų sėklas, rudąjį cukrų, cinamoną ir druską. Mišinį paskleisti ant paruoštos skardos ir pašauti į įkaitintą orkaitę. Kepti 20-30 minučių, retkarčiais pamaišant. Traukti iš orkaitės. Palikti, kad pilnai atvėstų. Laikyti kambario temperatūroje sandariai uždarytame inde.

 

Tarte Tatin:

1 lakštas šaldytos sluoksniuotos tešlos

¾ stiklinės nutelos

2/3 stiklinės cukraus

2 šaukštai sviesto

¼ šaukštelio druskos

1 šaukštas grietinėlės

1 šaukštelis vanilės esencijos

4-5 prinokę bet standūs bananai, nulupti, perpjauti išilgai pusiau

Tešlą atšildyti šaldytuve.

Orkaitę įkaitinti iki 200oC.

Iš tešlos išpjauti 25 cm skersmens skritulį, dėti ant miltais pabarstytos skardos. Ant tešlos lygiu sluoksniu užtepti nutelą. Skardą su tešla dėti į šaldytuvą, kol prireiks.

Vidutinio dydžio keptuvėje ant vidutinio stiprumo ugnies kaitinti cukrų, kol ištirps ir taps sodrios gintaro spalvos. Nukelti nuo ugnies. Sudėti sviestą, druską ir grietinėlę. Gerai išmaišyti. Ant karamlės vienu sluoksniu išdėlioti bananų puseles. Užkaisti ant vidutinio stiprumo ugnies ir kaitinti, kol užvirs. Nukelti nuo ugnies. Bananus apšlakstyti vanilės esencija. Ant bananų uždėti tešlos skritulį, nutela žemyn. Tešlos kraštus atsargiai pakišti po bananais. Keptuvę pašauti į įkaitintą orkaitę. Kepti maždaug 25 minutes, kol tešla iškils ir paruduos. Traukti iš orkaitės. Palaukti 2 minutes. Pyragą atsargiai apversti and lėkštės. Tiekti šiltą su riešutų-moliūgų sėklų traškučiais ir ledais.

 

 

 

Nutella Banana Tarte Tatin

Recipe source: Half Baked Harvest

 

Crunch:

4 tablespoons butter

1 teaspoon vanilla extract

2/3 cup hazelnuts

1/3 cup pumpkin seeds, shelled

1/3 cup pumpkin seeds, with shell

¼ cup brown sugar

1 ½ teaspoons cinnamon

¼ teaspoon salt

Preheat oven to 350oF. Line baking sheet with parchment.

In a heavy-bottomed medium skillet set over medium heat melt butter; cook until fragrant and lightly browned. Remove from the heat and stir in vanilla, hazelnuts, pumpkin seeds, brown sugar, cinnamon and salt. Spread the mixture out onto prepared baking sheet. Roast for 20-30 minutes, stirring every 10 minutes or so. Remove from the oven and let cool. Store at room temperature in an airtight container.

 

Tart:

1 sheet frozen puff pastry

¾ cup nutella

2/3 cup sugar

2 tablespoons butter

¼ teaspoon salt

1 tablespoon heavy cream

1 teaspoon vanilla extract

4-5 ripe, but firm bananas, peeled & halved lengthwise

Thaw puff pastry in refrigerator.

Preheat oven to 400oF.

Cut puff pastry into 10 inch circle. Place onto flowered baking sheet. Spread nutella over pastry in an even layer. Refrigerate until ready to use.

In a 9-10 inch skillet heat sugar over medium heat. As sugar begins to melt, stir frequently to help it melt evenly. Continue to cook and stir until caramel turns medium amber in color. Remove from heat. Add salt, butter, and cream, stir until smooth.

Arrange bananas over caramel, overlapping slightly if needed. Return skillet to medium heat and bring to a boil. Remove from heat. Drizzle vanilla over bananas. Place puff pastry, nutella side facing down, over bananas. Tuck pastry under bananas.

Bake for 25 minutes or until pasty is puffed and lightly golden brown. Remove from the oven and let sit 2 minutes. Carefully invert tart onto a serving plate. Serve warm with pumpkin seed & hazelnut crunch and ice cream.

 Palikite komentarą

Jūsų vardas *  Jūsų el * (nebus skelbiamas)
          Prisiminti mane
Jūsų komentaras  *    

CAPTCHA Image   Reload Image
Įveskite kodą *:
AudriusSausis 7 2017, 09:59 AM Na gavosi visai neblogai. Čia aš apie desertą :) Kažką ne taip padariau, nes ženkliai skaniau kai viskas atšalo ir ragavom antru prisėdimu, be vanilinių ledų, tik su traškučiais. Tikrai skanu, be to netikėta- ir druska traškučiuose ir nelukštentos moliūgų sėklos. Beje, druskos dėjau šiek tiek daugiau, kad labiau pabrėžtų kontrastą. Be to man patiko į riešutų - sėklų mišinį, prieš kepant skardoje, pakapoti šiek tiek džiovintų spanguolių ir finikų. Tai irgi duoda savotišką "kaifą". Ačiū už receptą. Puikumėlis.
AusraSausis 7 2017, 01:26 PM Audriau, aciu, kad nepatingejot bruksteleti atsiliepima; labai smagu girdeti, kad viskas pavyko ir patiko; tai Jums didelis aciu, kad isbandet recepta;

Atsakyti į komentarą

AudriusSausis 4 2017, 06:33 AM Atsiprašau, aš čia ne į temą, aš apie patį receptą:) Pataisykite, prašau, traškučių ingredientų sąrašą, nes be lukštų = išlukštentų. Manau, kad ne tai norėjote parašyti :) Dar kartą atleiskite, jei pasirodys, kad "kabinėjuosi" :)
AusraSausis 4 2017, 10:58 AM Aciu, Audriau, uz pastabuma!! jau pataisiau; tikrai niekada nepykstu del tokiu pastabeliu, nes kas gi kitas klaidas suseks jeigu ne pastabieji ir saunieji skaitytojai; taigi prasom kabinekites, nes receptai nuo to tik gereja; dar karteli dekui!

Atsakyti į komentarą

AudreLapkritis 14 2016, 04:35 AM ...AUKŠTYN KOJOM, aukštyn kojom mes gyvenam ir galvojam... sukasi mano galvoje vaikiškos dainelės žodžiai: pasaulis tikrai ,,apsivožė", kaip šis pyragas, o rinkimų rezultatai ir ,,Šiapus" ir ,,Anapus" tik patvirtina šią graudžią hipotezę. Labai puikus ir ypač situacijai tinkamas pyragas...
AusraLapkritis 14 2016, 10:37 AM Audre, labai tinkamas palyginimas!! aciu uz pagyrima ir uz pakomentavima;

Atsakyti į komentarą

ViktorijaLapkritis 10 2016, 02:47 AM OMG desertas atrodo taip, kad norėčiau kristi į jį visu kūnu ir išsimaudyti. Čia komplimentas :) Gal aš naivi ar kvaila, bet iki paskutinės minutės nesitikėjau tokių rinkimų rezultatų. Ir štai. Kokie liūdni ir sudėtingi 2016-ieji Lietuvai, Europai, pasauliui... Ir, deja, panašu, kad tai - dar ne blogiausi metai, o visų būsimų blogesnių pradžia. Laikykimės, sklaidykim tamsybes pagal galimybes ir skaniai valgykim, o kas daugiau šią minutę belieka.
AusraLapkritis 10 2016, 09:26 AM Aciu, Viktorija, uz komplimentus ir uz palaikyma; as bandau laikytis, va jau antra diena, tik kazkaip man vis neiseina; isluztu ir gana;

Atsakyti į komentarą

ArvenaLapkritis 9 2016, 05:49 PM Filme "Vyrai juodais drabužiais" ištariama (ar, jei tiksliau, galbūt tik atkartojama) geniali frazė: "Kiekvienas atskirai žmogus yra protingas. Tačiau minia yra kvaila". Deja, demokratija iš esmės ir laikosi ant "minios sprendimų". Ir, dar kartą deja, geresnės valdymo formos kol kas niekas dar nesugalvojo. Man tik neramu dėl to, kad pagal rinkėjų balsus laimėjo Hillary Clinton - tai antras kartas (hmmm, reikėtų pasitiklinti, kokiame kontekste), kai daugiau rinkėjų balsų surinkęs kandidatas nelaimi JAV prezidento rinkimų. Paskutinį kartą analogiška situacija susiklostė tada, kai JAV prezidentu buvo išrinktas George'as Bush'as Jr. - ir visi žinom, kuo visa tai baigėsi. Belieka tikėtis, kad šįkart taip nebus. O jei tiksliau - kad tik nebūtų blogiau. Ne tik JAV. Bet ir visam pasauliui. Belieka pasiguosti, kad bent vienas teigiamas dalykas šiame įraše yra - tai pyrago receptas. Nors pati nesu tokio saldumo mėgėja, tikiu, kad jis yra tinkamas tiek sušvelninti kartais truputį kuoktelėjusio pasaulio opusus, tiek būtų tikęs pasidžiaugti alternatyviais rinkimų rezultatais, kurie, deja, šįkart susiklostė kažkurioje kitoje paralelinėje visatoje.
AusraLapkritis 9 2016, 06:25 PM Arvena, dekui uz pakomentavima; demokratija nuzudo tamsumas; siuo atveju tamsumas buvo dauguma; o kokiais faktais Jus remiate, jeigu viliates, kad nebus blogiau? nes as asmeniskai jokiu faktu, leidzianciu man tureti tokia vilti, nematau;

ArvenaLapkritis 10 2016, 03:43 AM Aušra, jokiais :) Vilties, tikėjimo ir pan. esmė ir yra tokia, kad jie dažniausiai prieštarauja akivaizdiems faktams. Mano mintis buvo tokia, kad dabar belieka laikyti kumščius, dėl to, jog ne tik kad nebūtų taip, kaip tą kartą, bet ir kad nebūtų dar blogiau nei tada. Nes šiaip ar taip, karai Artimuosiuose Rytuose - tikrai nieko gero. Bet puikiai suprantame, kad atitinkamai susiklosčius aplinkybėms gali būti ir dar blogiau. Daug blogiau. Tad va to ir norėtųsi tikėtis išvengti. O ar tai realu - parodys laikas.

Atsakyti į komentarą

Lapkritis 9 2016, 04:14 PM Jei atvirai, laukiau Jūsu įrašo ir nuomones:) taikliai.Pamaciusi rezultatus nepatikejau... ir net valgyti nebegalejau... uztat dabar receptas sapnuosis visu savo gardumu. Receptas gerai. Blogai, kad panasu, jog visas pasaulis issiilges radikalu. Brexit, amerika, net Lietuva su savo karbauskiu. Ateina kitoks metas. Laikykites ten;)
AusraLapkritis 9 2016, 04:20 PM Aciu, Anonime, uz siltus zodzius ir uz palaikyma; nezinau Jusu vardo, bet zinau, kad esate geras zmogus, ir man be galo gera tureti tokiu mielu skaitytoju;

RamunėLapkritis 9 2016, 04:32 PM Kažkaip pradangino mano varda komentaras. Ai, jau niekuo nesistebiu:(

Atsakyti į komentarą

JurgaLapkritis 9 2016, 03:47 PM Stipriai gerai parašyta. Gyvenime kartais vyksta protu nepaaiškinami dalykai, kad ir kaip stengiesi suprasti, kodėl taip ar kitaip įvyko, nerandi protu suvokiamo atsakymo. Baisiausia tai, kaip vienas žmogus gali paveikti, įtakoti ir pakreipti sau priimtina kryptimi mases žmonių, kurie kaip avių banda pametę galvas lekia iš paskos. Deja, tokie atvejai mėgsta kartotis žmonių istorijoje. Gaila, kad mes vis tų pamokų neišmokstame. Norėtųsi, kad tai būtų tik baisus košmaras. Deja ... Aušra, šis desertas, kaip balzamas sielai. Mums visiems tikrai jo reiks. Laikykitės. Laikykimės mes visi.
AusraLapkritis 9 2016, 04:01 PM Aciu, Jurga, uz palaikyma ir uz pagyrima; kaip cia mums liudna - ne tas zodis!!

Atsakyti į komentarąmy facbook page contact rss feed


food gawker - my galleryskoniu blogs

ETIKETĖS

abrikosai (7)
aguonos (16)
agurkai (14)
alus (5)
alyvuogės (4)
ananasai (10)
antiena (1)
apelsinai (37)
arbata (21)
arbūzai (3)
artišokai (1)
avietės (52)
avokadai (9)
baklažanai (7)
bananai (30)
bandelės (42)
blynai (40)
braškės (56)
Brie (2)
burokėliai (18)
bulvės (47)
citrinos (59)
cukinijos (10)
čederio sūris (21)
česnakai (6)
datulės (9)
dešrelės (9)
duona (54)
ėriena (5)
figos (9)
gervuogės (7)
gimtadieniai (38)
granatai (9)
grikiai (6)
grybai (19)
Halloween (22)
imbieras (27)
jautiena (40)
jogurtas (11)
Joninės (7)
jūros gėrybės (45)
Kalėdos (77)
karamelė (30)
kava (10)
keksai (45)
keksiukai (47)
kiauliena (36)
kiaušiniai (41)
knygos (45)
kokosai (36)
kopūstai (33)
Kovo 11-oji (11)
košės (8)
kriaušės (17)
kukurūzai (15)
ledai (53)
levandos (6)
Liepos 4-oji (12)
majonezas (8)
makaronai (51)
mangai (8)
maskarponė (28)
medus (30)
mėlynės (49)
mėtos (26)
moliūgai (53)
mocarela (17)
morkos (39)
Motinos diena (9)
Naujieji Metai (18)
nektarinai (6)
obuoliai (69)
ožkų sūris (13)
Padėkos diena (23)
paprikos (29)
paukštiena (44)
persikai (15)
pica (10)
pienas (4)
pomidorai (47)
pupelės (16)
pyragai (198)
pyragaičiai (41)
rabarbarai (27)
razinos (7)
ridikėliai (7)
riešutai (146)
rikota (38)
romas (14)
ropės (1)
ryžiai (22)
saldainiai (24)
salierai (8)
salotos (65)
sausainiai (100)
slyvos (13)
smidrai (13)
spanguolės (19)
sriubos (23)
sumuštiniai (38)
svarainiai (1)
svogūnai (26)
šokoladas (158)
špinatai (7)
Tėvo diena (3)
tortai (97)
uogienė (19)
uogos (115)
Užgavėnės (15)
vaisiai (133)
Valentino diena (19)
varškė (11)
Vasario 16-oji (7)
Velykos (31)
veršiena (1)
virtiniai (6)
viskis (20)
vynuogės (4)
vyšnios (24)
žaliosios citrinos (19)
žirneliai (24)
žuvis (51)